De Vredeswerkgroep heeft enkele jaren geleden een poli tiek avondgebed georganiseerd rond het thema 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. In november 1980 komt de Hervormde Synode met een rapport over kernbewapening, dat enkele leden in de Her- een tiental gespreksgroepen aan de orde waren geweest. Het boek had kritische reacties opgeroepen van predikan ten, van de classis en van (ook Castricumse) kerkleden; er wordt een bezwaarschrift naar de Synode gestuurd en de discussies rond het boek krijgen uitgebreid aandacht in de kerkelijke pers en in 'Trouw'. Daarin verschijnen ook ingezonden brieven van Castricummers die het opnemen voor dominee Boelens. Eind 1978 besluit de Synode niet te voldoen aan het ver zoek van dominee H. J. Hegger om Boelens het predi kantschap te ontnemen en krijgt een synodecommissie opdracht het boek van Boelens 'te beoordelen ten aanzien van de wijze waarop deze de centrale geloofsinhoud pro beert te vertolken voor mensen van deze tijd.' Die beoor deling loopt uit op wat te benoemen is als een schikking. Veranderingen Niet alleen het boek van Boelens, maar ook de vorm van de kerkdiensten houdt leden van de Maranathakerk bezig. De inkleding van de kerkdiensten maakt sommige kerk gangers ongerust, zoals blijkt uit binnengekomen brieven. Brieven die zich keren tegen de bijzondere diensten, tegen de steeds wijzigende liturgie en tegen het gebruik van de ouwel in plaats van brood bij het Avondmaal. Andere leden laten weten met deze veranderingen juist gelukkig te zijn. Op een gespreksavond over dit onderwerp worden de bezwaren niet weggenomen, maar wordt opgeroepen elkaars geloofsbelevingen te accepteren. vormde Gemeente aanzet tot het leggen van contact met de Evangelische Gemeente in Erfurt. Doel ervan is iets te doen aan de span ning tussen Oost en West en mogelijk het wederzijds vijanddenken te doorbreken. Die inzet vindt weerklank in Erfurt, zoals blijkt uit een brief naar de inmiddels in Castricum ontstane hervormd-gereformeerde werkgroep DDR. Vanaf dat moment gaan er jaarlijks delegaties uit beide gemeenten naar Erfurt. Na de val van de Muur komt er in mei 1990 voor het eerst een delegatie naar Castricum. Die wordt door de burgemeester ontvangen op het gemeentehuis, waar de DDR-vlag naast die van Nederland zou wapperen. In september 1991 gaat een delegatie van de werkgroep uit Erfurt met een aantal leden van de Martinigemeinde naar de Evangelische Gemeente in Cluj (Roemenië), waarmee Erfurt in contact stond. In Cluj zijn gemeenteleden bezig met de oprichting van wat het Medisch Kinderdagverblijf 'Bethania' zou worden. In 1992 wordt dat geopend. Vier jaar later zou de nieuwbouw worden opgeleverd. Sindsdien ondersteunt de Castricumse werkgroep Cluj het Medisch Kinderdagver blijf 'Bethania'. In Trouw van 18 februari 1982 verschijnt een adverten tie waarin Castricum contact zoekt met een opvolger voor dominee Boelens, voor wie aan het eind van het jaar het emeritaat wacht. Een paar maanden later wordt dominee drs. H. Appers uit Heerhugowaard beroepen. Als gastpre- dikant was hij meer dan eens in de Maranathakerk voor gegaan. Op zondag 31 oktober 1982 neemt dominee Boelens afscheid van Castricum. De afscheidsdienst vindt plaats in de veel ruimte biedende R.-K. Sint-Pancratiuskerk. Enkele maanden later wordt dominee Appers bevestigd als predikant van de Maranathakerk. Dominee Boelens heeft niet lang van zijn emeritaat kun nen genieten. Hij overlijdt op 20 augustus 1984 en wordt onder overweldigende belangstelling vanuit de Marana- thakerk begraven bij de Hervormde kerk in Castricum. De uitbouw aan de westzijde van de Maranathakerk. De heer F. W Hutter, voorzitter van de kerkenraad, drukt dominee Boelens en echtgenote de hand ter gelegenheid van zijn afscheid van Castricum op 31 oktober 1982.

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 25