Een nieuwe kerk In oktober 1953 zoekt de bouwcommissie contact met architecten. Dat leidt tot de keuze voor het architectenbu reau Hink Eldering uit Leeuwarden, ontwerper van ver schillende na de oorlog gebouwde kerken. Eind januari 1954 komt de commissie in gesprek met het gemeentebestuur over een stuk grond in het uitbrei dingsplan 'Noord-Oost'. Het perceel (sectie B, nr. 5459) is driehoekig van vorm en 5650 m2 groot. Een kleine 3000 m2 daarvan wil de gemeente verkopen ten behoeve van kerkbouw. Verschillende ontwerpen passeren de revue, inclusief die waarbij naast de kerk een kosterswoning en een pasto rie staan getekend. In oktober 1954 komt het definitieve ontwerp gereed op 715 m2 gekochte grond en geeft de gemeente de bouwvergunning af. De bouw van de kerk wordt opgedragen aan de Friese aannemer Van der Woude uit Twijzel, die daarmee in maart 1955 begint. Op 23 december 1955 wordt de nieuwe kerk in gebruik genomen. De kerk krijgt de naam 'Maranatha', een Ara mees woord dat de roep om de terugkomst van Jezus aan duidt. Ruim vijfendertig jaar heeft 'het lokaal' aan de Bever wijkerstraatweg dienst gedaan. Het wordt verkocht voor tienduizend gulden. De nieuwe kerk staat niet meer afzij dig, maar aan de noordrand van het dorp, waar plannen tot bouw van nieuwe wijken in ontwikkeling zijn. Door de nieuwe plaats is de kerk komen te liggen aan het parcours van de 'Ronde van Castricum', die in 1956 op zondagmiddag 29 juli verreden zou worden. Zonder mede werking van de kerk kan de burgemeester op grond van de Zondagswet geen toestemming voor de Ronde geven. Hij vraagt daarom of de kerkdienst van vijf uur naar de avond kan worden verplaatst. De kerkenraad antwoordt daarop dat dat om principiële redenen niet kan: "De kerkenraad is van oordeel, dat de zondag als de dag des Heren moet worden gevierd; dat daarom alle sport op deze dag in strijd is met de bijbelse opvatting van de zon dagsheiliging; dat op grond hiervan de ker kenraad niet in het minst kan meewerken aan hetgeen naar zijn inzicht ontheiliging van de van Godswege ingestelde rustdag is Al eerder was de Zondagswet actueel geweest. In 1938 vraagt de burgemeester of er bezwaar is om de avonddienst op kermiszondag te laten vervallen. De kerkenraad schrijft terug: "Het zal u niet bevreemden, dat het onmoge lijk is, om ter wille van de kermis de gewone avonddienst te doen vervallen. Afgezien dat dit zou strijden met de onder ons bestaande zeer ernstige bezwaren tegen de kermis in het algemeen en in het houden daarvan op zon dag in het bijzonder, zou dit ook een afwijking zijn van de roeping tot prediking, die naar onze belijdenis de Kerk des Heren heeft op Zijn dag." Dominee Leenhouts legt zijn ambt neer In april 1957 meldt dominee Leenhouts de kerkenraad dat de kerk van Heerlen een beroep op hem heeft uitgebracht en dat hij dat beroep wil aannemen. Briefschrijvers willen graag dat Leenhouts blijft. Eind september besluit een gemeentevergadering dat Leen- houts nog tot september 1958 de kerkdiensten blijft leiden. Opnieuw nemen gemeenteleden de pen om hun diepe teleurstelling uit te spre ken over het vertrek van dominee Leenhouts. Er ontstaat een sfeer die de gemeente ver deelt. Ook binnen de kerkenraad is verschil van mening. Allerlei pogingen om de ver standhouding met de dominee te verbeteren hebben geen resultaat. Toespraak van burgemeester C.F. Smeets op vrijdag23 december 1955 bij de ingebruikname van de kerk. De Maranathakerk aan de westzijde kort na de ingebruikname in 1955. 22

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 22