De Gereformeerde Kerk van Castricum (1931-2005) van Beverwijk. Sinds december 1918 hielden zij hun kerkdiensten bij een van hen thuis. Twee jaar later bouwt de kerk van Beverwijk aan de Beverwijkerstraatweg in Castricum een 'lokaal' ten behoeve van haar Castricumse leden. Vanaf september 1920 houden zij daar hun zondagse diensten. Ruim tien jaar later, op 18 januari 1931, wordt 'het lokaal' door dominee F. Kramer van de kerk in Bever wijk geïnstitueerd tot de Gereformeerde Kerk van Cas tricum. Dat heeft tot gevolg dat per die datum 89 leden worden overgeschreven van de kerk van Beverwijk naar die van Castricum. De familienamen van die leden zijn: Baart, Bakker, Bokelman, Bontan, Brandsen, Brug, Van Dalfzen, Doekes, Eikelenboom, Eilander, Fey, Hellinga, Hendrikse, Ineke, De Jong, Van Kerkhof, Krösschell, Kuperus, Van der Meulen, Moes, Oortgijsen, Procee, Rozemuller, Visser, Wessels, Witbaard en Woudenberg. De kerkenraad gaat bestaan uit de ouderlingen Corne- lis Baart en Age Kuperus en diaken Jan Hendrikse. Al gauw ontstaat behoefte aan een eigen voorganger. Die wordt gevonden in theologisch kandidaat D.B. Lengkeek uit Rotterdam, die vanaf februari 1932 als hulpprediker wordt aangesteld. Per 1 november van dat jaar vertrekt hij naar Rotterdam-Delfshaven. Een jaar later neemt dominee Johannes Krüger uit Elburg het beroep aan dat op hem was uitgebracht. Binnen de landelijke organisatie van de Gereformeerde Kerken behoort die van Castricum tot de 'hulpbehoe vende kerken'. Met dat stempel ondernemen de Castri- cummers acties tot geldwerving voor uitbreiding van de kerkruimte. Die is niet alleen nodig vanwege de groei van het aantal leden, maar ook voor de opvang van zomerse vakantiegangers. In mei wordt begonnen met het vergroten van de zaal en wordt in De Standaard (een landelijk gereformeerd dag blad) een advertentie geplaatst voor het verkrijgen van een lening. Aldus wordt de verbouw gefinancierd. Op 22 juli 1934 volgt de intrededienst van dominee Krüger in het zojuist van 50 tot 140 zitplaatsen vergrote kerk gebouw. Inmiddels heeft dominee Krüger een aannemer opdracht gegeven tot de bouw van zijn huis aan de Bever wijkerstraatweg 140 dat de naam 'Nieuw Silvoldn) krijgt, een verwijzing naar Silvolde-Gendringen waar Johannes Krüger, 28 jaar oud, op 9 januari 1910 predikant werd. Tegen het einde van 1934 betrekt hij de pastorie. Dominee Krüger komt in een kleine kerkgemeenschap vol activiteiten. De kerkenraad was al eerder ingegaan op het verzoek van het gemeentebestuur mee te helpen Castricum telde ongeveer 11.000 inwoners toen in 1955 aan de rand van de toenmalige bebou wing op de hoek van de Prinses Beatrixstraat en de Kleibroek de Maranathakerk werd gebouwd. Tot 2006 was het gebouw van de Gereformeerde Kerk en nu behoort het tot de Protestantse Ge meente Castricum. Achthoekig van vorm, om ringd door bijgebouwen en met in top het huge- notenkruis, ook wel het kruis van de calvinisten genoemd. De ombouw dateert uit 1978. Het achthoekig centrum werd in 1955 gebouwd ter vervanging van de kerk aan de Beverwijkerstraat weg 32, nu een zakenpand. Het lokaal Vroeg in de vorige eeuw had zich een klein aantal gere formeerden in Castricum gevestigd. Zij hadden hun werk veelal op Duinenbosch en behoorden tot de kerk Het 'lokaal' aan de Beverwijkerstraatweg in september 1920 met de heer Cornelis Baart, zijn echtgenote Helena Nuis en dochter Trijntje tussen hen in. 18

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 18