I stoppen. Daarnaast heb ik bijgedragen aan de oprich ting van een marathonploeg voor veteranen, die nog steeds bestaat. Ook was ik betrokken bij diverse ver bouwingen voor de club, omdat ik van origine bouw kundige ben. Nadat ik in 2008 met de VUT ging, heb ik voorgesteld een team van circa vijf personen te vor men die de baan en het clubhuis onderhouden. Ik ben nu het aanspreekpunt van de werkgroep Onderhoud, die prima functioneert, en regel de onderlinge contac ten en die met het PWN. En wat het schaatsen betreft, dat doe ik nog altijd met veel plezier. Niet alleen aan de Zeeweg, maar ook op de kunstijsbaan. Daar blijft het niet bij, want ik rij zo gauw als het kan ook op natuurijs in Friesland en in de polders van Noord Holland. Af en toe ga ik ook mee met een groep lief hebbers naar de Weissensee in Oostenrijk. Mijn grote wens is om aan mijn twee Elfstedentochten nog een derde toe te voegen en de tocht bij daglicht te kunnen volbrengen. Naast het schaatsen train ik ook nog met hardlopen en doe elk jaar nog mee aan de halve mara thon van Egmond." Na de schaatswinters van 1985 en 1986 zijn in de STG twee groepen ontstaan: de tochtenrijders en de wed strijdrijders. Een tocht op natuurijs is namelijk heel wat anders dan het zo snel mogelijk rondjes rijden op een ijsbaan. In 1989 werd de STG een zelfstandige vereniging onder de vleugels van VKIJ. Achtereenvolgens wer den Rinus Sprangers, Klaas Wokke en Chris van Betuw voorzitter van de nieuwe vereniging. Als natuurwinters uitblijven, zoekt een schaatser toch andere mogelijkheden. In 1989 kwam de Weis- sensee in Oostenrijk (ook wel alternatieve Elfsteden tocht genoemd) in beeld: 200 km op natuurijs in 8 ronden van 25 km. Herman Becker, Bert Hendrikse, Frank Leonard, Rinus Sprangers en Tijmen de Vries namen daaraan deel. Een jaar later deden er nog meer STG'ers mee, te weten Geertje Becker, Iede Boorsma, Margriet Lok en André van der Zande. Ook werd er in 1989 een licentiegroep voor de jeugd samengesteld. Voor de deelnemers gold de eis dat zij 500 meter in 60 seconden moesten kunnen rijden. In 1990 startte Henk Zonneveld met een fietstraining voor senioren die enorm aansloeg. De STG organiseerde ook het gezamenlijk rijden van schaatstochten in Nederland als de vorst die mogelijk maakte. Een van de eerste was de Eilandspoldertocht, een rit van 35 km, die in de winter van 1990-1991 werd gereden. De STG in maart 1988. Mariska van Veen, het honderdste lid van STG, met links burgemeester Schouwenaar en rechts voorzitter Klaas Wokke. 11

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 11