en omgeving. Dit burgerinitiatief werd gesteund door meer dan 5000 burgers en ook door Oud-Castricum. Conform de door de gemeenteraad vastgestelde Cul tuurnota wil de gemeente Castricum in de kernen Akersloot, Limmen en Castricum monumenteninfor matieborden plaatsen. Daarvoor heeft zij aan de drie historische organisaties en aan de Monumentenraad medewerking gevraagd. In de kern Castricum komen tien borden, waarvoor Oud-Castricum de teksten en het beeldmateriaal heeft aangeleverd. Extra informatie zal te vinden zijn via op de borden geplaatste QR-codes. Oud-Castricum was aanwezig met een kraam tijdens het Open Huis op 22 september op landgoed Duin en Bosch. Ook is de werkgroep betrokken geweest bij het straatnamenproject voor het landgoed en was zij verte genwoordigd in de adviesgroep 'Herinrichting Duin en Boschterrein'. In 2012 hebben verschillende fondsen geldbedragen toegezegd voor de restauratie van het grafmonument van dr. Jacobi, de eerste geneesheer-directeur van Duin en Bosch. Dankzij publieksacties, de actie onder de donateurs van de werkgroep en een garantstelling door Oud-Castricum, is de financiering aan het eind van het jaar rond gekomen. De restauratie van het monument op de begraafplaats van Duin en Bosch zal in 2013 ten uitvoer worden gebracht. Regelmatig worden raadsactiviteiten en raadscarrou- sels bezocht als er onderwerpen behandeld worden waarmee cultuurhistorische waarden zijn gemoeid. Ook is de werkgroep vertegenwoordigd in de gemeen telijke monumentenraad. Deze raad heeft geadviseerd over onder meer het plan Buitengebied, waterberging Schulpvaart, subsidieregeling restauraties en de kunst historische collectie van de gemeente. Verder heeft deze raad aanbevolen af te zien van enorme ingrepen in het landschap in verband met de verkeersproblema tiek van de spoorwegovergang Beverwijkerstraatweg. De Erfgoedverordening is in 2012 herzien conform de uitgebrachte adviezen. Educatie (Cor Smit) In 2012 is medewerking verleend aan diverse educa tieve projecten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de film en tentoonstelling over Castricummers in Nederlands- Indië. In samenwerking met VMBO-leerlingen van het Bonhoeffer College en filmmaakster Pauline van Vliet is dit project tot stand gekomen. Tevens is geadviseerd en informatie verstrekt voor het project 'Het Mysterie van de Koperen Knoop', dat betrekking heeft op de Slag bij Castricum en in het voorjaar van 2013 tot uitvoering zal komen. In De Duynkant zijn groepen van basisschool De Klimop ontvangen in het kader van een archeologiepro- ject dat werd uitgevoerd op het terrein van het Strand- vondstenmuseum aan de Geversweg. Daartoe werd de leskoffer 'Een koffer vol scherven' aangepast en uitge leend aan de school. Tot slot werden er adviezen gegeven over geschiede nisprojecten aan de basisscholen Cunera, Klimop en Toermalijn. Fotografie en film (Peter Levi) Zoals elk jaar zijn er ook in 2012 weer veel foto's door de Castricumse bevolking aangeleverd die een aanvul ling geven op het verleden van personen, locaties of panden. Ook komen er nieuwe foto's binnen door con tacten tijdens de voorbereiding van de artikelen voor het jaarboek. Er wordt hard aan gewerkt om de achter stand in het verwerken van foto's weg te werken. Via de facebookpagina 'Je bent Castricummer als...' komen veel mooie foto's beschikbaar van de daarop actieve deelnemers. Op ons verzoek worden foto's aan ons aangeleverd die we dan opnemen in de Beeldbank. De al beschikbare foto's worden allemaal opnieuw bekeken en de bijbehorende beschrijvingen worden eventueel aangevuld. De bezoekers van de Beeldbank leveren ook regelmatig nieuwe informatie over de foto's. Het gaat dan vaak om namen van personen die op de foto's staan. PR en website (Hans Boot) Elke maand werd er een persbericht in de kranten geplaatst in verband met de tentoonstellingen op de eerste zondag van de maand. De lokale radio- en tv- zender werd hiervan tevens in kennis gesteld. Even eens verschenen er in diverse kranten berichten over andere activiteiten en werd een oproep gedaan voor het inzenden van foto's en filmmateriaal. Verder werd er meegewerkt aan het cultureel-historisch televi sieprogramma 'Holland aan Zee' van RTL4, waar voor in De Duynkant opnames werden gemaakt. De werkgroep heeft zich in het verslagjaar mogen ver heugen in een grote belangstelling voor de vernieuwde website die eind 2011 de lucht in ging. Vooral de Beeld bank, die meer dan 16.000 foto's bevat, wordt zeer goed bezocht en levert veel positieve reacties op. Het afgelopen jaar zijn er 14.379 bezoeken geteld. In totaal is er 350.533 keer naar foto's gekeken. Tentoonstellingen (Cor Smit) In 2012 trokken de tijdelijke tentoonstellingen in De Duynkant circa 1.830 bezoekers. Het thema in januari en februari was het 34e Jaarboek met de onderwerpen 'Een halve eeuw Amateurtuin- dersvereniging Castricum', 'De bakkers in het dorp' en 'Wie was. burgemeester Lommen'. Groot was de belangstelling voor de tentoonstelling in maart en april over de kroostrijke gezinnen met verto ning van een film van Hans Kinders en Cor Smit over de families Zonneveld, Dekker en Lute. Ook de exposi tie in mei en juni over de Castricummers in Nederlands- Indië' en de film 'Merdeka, standplaats Castricum' had den veel bekijks. In de maanden juli en augustus waren er respectievelijk oude luchtfoto's en oude ansichtkaarten van Bakkum en Castricum te zien, terwijl de daarop volgende twee maanden in het teken stonden van 'Groen van toen', het thema van de Open Monumentendagen van dat jaar. De tentoonstelling in november en december van het verslagjaar was gebaseerd op het artikel in het 35e Jaarboek over het 75-jarig bestaan van het Corsothe ater, waarover Hans Kinders eveneens een film heeft 112

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 112