beek in het Jaarboek 2012. Leerlingen van basisschool De Klimop kregen tekst en uitleg over archeologie. In september werd Tijdpad gepresenteerd, een wandel boekje langs cultuurhistorie en archeologie in een deel van het duingebied. De werkgroep heeft meegewerkt aan de totstandkoming van dit boekje. Om nog vele schatten uit de opslagruimte van De Duyn- kant naar het Archeologisch Depot te krijgen, wordt alle informatie verzameld en worden de rapporten van 40 jaar archeologisch onderzoek van Oud-Castricum gescand. Verder is hard gewerkt aan het beschrijven van munten die de werkgroep in haar bezit heeft en het fotograferen en conserveren van vondsten. Werkgroep Oer-IJ Oud-Castricum is vertegenwoordigd in de Werkgroep Oer-IJ en heeft belangrijke raakvlakken met deze organisatie. De basiscursus archeologie, georgani seerd door Werkgroep Oer-IJ en Baduhenna (Heiloo), werd begin 2012 afgesloten. Er zijn 45 getuigschriften uitgedeeld. De taakgroep archeologie van de werk groep Oud-Castricum is daardoor vier amateurar cheologen rijker. In De Duynkant werden in februari en september twee vergaderingen van de Werkgroep Oer-IJ gehouden. De Werkgroep Oer-IJ sloot zich aan bij afdeling 9 van het AWN, die bestaat uit de Werkgroep Scha- gen, Stichting Baduhenna en de Stichting Regionale Archeologie Gheestmanambocht. Aan de gemeente zijn regelmatig adviezen uitgebracht over op handen zijnde verstoringen van het bodemar chief. Er vond tweemaal overleg plaats met de gemeente Castricum betreffende archeologie en het beleid. Archief (Peter Levi) Elk jaar krijgt de werkgroep weer veel nieuw materiaal door schenkingen zoals boeken, kaarten, foto's en voor werpen met betrekking tot Castricum en Bakkum. Dit materiaal wordt dan verwerkt en beschreven. Er is een begin gemaakt met het digitaal toegankelijk maken van de geregistreerde voorwerpen die we in ons bezit hebben. Deze zijn dan met foto te zien op de web site. Het boekenbestand wordt regelmatig aangevuld met nieuw aangeschafte of geschonken exemplaren. Onze collectie is nu ook via de website toegankelijk. Al jarenlang worden de artikelen uit Het Nieuwsblad voor Castricum, die wij vanaf 1966 in ons bezit heb ben, met een uittreksel ontsloten in een database. Er wordt naar gestreefd om dit bestand later ook digitaal beschikbaar te stellen. Archiefonderzoek en jaarboek (Simon Zuurbier) Door enkele leden van de werkgroep werd meerdere keren per week een bezoek gebracht aan de archieven. In de meeste gevallen betrof dit het Regionaal Archief te Alkmaar. Het werk bestond vooral uit het digitaal overnemen van de historische gegevens over Castricum uit de periode van voor 1811 en het opsporen van gege vens betreffende de geschiedenis en stamboom van Castricumse families. Uit de oud-rechterlijke archieven van Castricum werd dit jaar het laatste transportregister overgenomen. Een begin werd gemaakt met de sche- penrollen. De index over de periode 1900-1910 van het bevolkingsregister is in 2012 gereedgekomen. Het zwaartepunt van het familieonderzoek lag bij de stam boom van de familie Bos. Verder werd de reconstructie van Castricumse families voor 1811 voortgezet en vond er onderzoek plaats naar inwoners, huizen en veldna men van Castricummers in de periode 1880-1920. Op het Noord-Hollands Archief in Haarlem is vooral onderzoek gedaan naar de geschiedenis van boerderijen en percelen in de kadastrale registers. Het 35e Jaarboek werd in oktober 2012 uitgebracht; net als het vorige weer een dik exemplaar met 124 bladzij den. Het jaarboek had vele uiteenlopende onderwerpen en bevatte meer artikelen dan in enig jaarboek van Oud- Castricum. Het openingsartikel betrof de bioscoopge schiedenis naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van het Corsotheater. Andere onderwerpen gaan onder meer over jeugdherberg Koningsbosch, begraven en begraaf plaatsen, het gemeentebestuur van 1974 tot de fusie in 2002, de biljartverenigingen, melkboeren, stoomtram, een archeologische opgraving op de Zanderij, de oor sprong van de naam Castricum en de stamboom van de familie Hogenstijn. Beheer en onderhoud (Gerard Veldt) In 2012 zijn er in en rond De Duynkant diverse onder houdswerkzaamheden uitgevoerd, zoals het verhelpen van een grote lekkage door stormschade en het vervan gen van de hemelwaterafvoeren. De bouwcommissie is een aantal keren bij elkaar geweest, die tot taak heeft het onderzoeken van de mogelijkheden om tot uit breiding van De Duynkant te komen. Hiertoe zijn wat schetsen gemaakt en zijn aan de hand van de bouwkos ten van de vorige verbouwing de kosten ruw begroot. Vervolgens is de werkgroep in overleg gegaan met de gemeente, hetgeen uiteindelijk heeft geleid tot een ver zoek aan het gemeentebestuur om aan te geven welke procedure moet worden gevolgd teneinde een vergun ning te verkrijgen. De gemeente Castricum adviseerde ons een aanvraag in te dienen, zodat deze kon worden meegenomen bij de herziening van het bestemmings plan Buitengebied Castricum, waaronder ons gebouw valt. Na ruim een jaar gewacht te hebben op antwoord kwam de gemeente tot de conclusie dat het verzoek van de werkgroep niet kon worden gehonoreerd. Wij zagen ons daarom genoodzaakt om een zienswijze betreffende genoemd bestemmingsplan in te dienen. Cultuur en monumenten (Ernst Mooij) Een voorgenomen bouwplan van een glazen kantoor pand achter de villa Van Oldenbarneveldweg 53 heeft in 2012 geleid tot een burgerinitiatiefvoorstel vanuit de Stichting tot behoud van natuurlijke en cultuurhistori sche waarden in de Alkmaardermeeromgeving. Hierin werd een betere bescherming bepleit van de cultuur historische waarden van de Van Oldenbarneveldweg 111

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 111