1 mei 1912 K. Brantjes, vroeger koffiehuishouder te Bakkum en thans boerenarbeider te Heemskerk, doet afstand van het recht tot verkoop van sterke drank door hem uitgeoefend tot 1 mei 1912 in het café 'De Onderneming' in Bakkum. Per diezelfde datum verzoekt Johannes Borst Corneliszoon, landbouwer te Castricum, aan de gemeente om vergun ning tot verkoop van sterke drank in het klein in dit café: 'in een lokaliteit met waranda deel uitmakende van het perceel in wijk E nr. 463 als huis en weiland groot 680m2, gelegen aan de straatweg te Bakkum in een lokaal, lang 9,60m, breed 6,75m en hoog 3,15m'. Het huis zal hij bewonen met zijn aanstaande vrouw Cornelia Kuijs. Op 10 juni 1912 wordt de vergunning verleend. 15 mei 1912 Door het overlijden van raadslid Johan Jacob Hogenstijn is er een vacature in de gemeenteraad; de verkiezing van een nieuw raadslid is op 14 juni. 30 mei 1912 Het Algemeen Armbestuur van Castricum vraagt toestem ming aan Gedeputeerde Staten om aan de gemeente Cas- tricum te mogen afstaan een gedeelte van een perceel aan het Schulpstet ter grootte van ongeveer 135m2 tegen f1,- per jaar in erfpacht voor vijftig achtereenvolgende jaren. Op dit perceel zal een woning worden gebouwd voor rekening van de gemeente Castricum ter vervanging van de onbewoonbaar verklaarde woning, die werd bewoond door Jan Duinmeijer. Voor de bouw van deze woning hebben vier aannemers zich gemeld: Johannes Tromp, Cornelis de Groot, Jaco bus Res en Johannes Vlaar. Laatstgenoemde is de laagste inschrijver voor een bedrag van f 1421,40. 15 juni 1912 Burgemeester J. Mooij is herbenoemd voor een volgende ambtsperiode. 12 juli 1912 Het nieuwe raadslid G. Slop wordt geïnstalleerd. 31 juli 1912 Het begrote bedrag van f 5800,- voor bouw en inrichting van het nieuwe Armenhuis is niet toereikend gebleken. Het aanschaffen van meubilair kost aanmerkelijk meer dan werd geraamd. De raad besluit het totale bedrag te verhogen tot f 7000,-. Nu het nieuwe Armenhuis in gebruik is genomen, vraagt het Algemeen Armbestuur van Castricum toestemming aan Gedeputeerde Staten om het oude Armenhuis voor afbraak te mogen verkopen. De opbrengst zal worden gebruikt voor aflossing van de schuld aan de gemeente. Al eerder kreeg het Armbestuur vergunning om in een gebouwtje grenzend aan het nieuw gebouwd armenhuis toestellen te plaatsen voor de ontwikkeling van acetyleen- gas voor de verlichting van het armenhuis. 29 augustus 1912 Drie sollicitaties zijn binnengekomen voor het aansteken en uitdoven van de straatlantaarns. De kandidaten zijn: Jacob Stuifbergen, Gerrit Nijman en Pieter Orij. 5 september 1912 Verzoek aan jhr. Gevers om een stukje grond te ruilen met de Algemene Armen voor de bouw van de ziekenbarak aan het begin van de duinen aan de Kramersweg. 11 september 1912 Tot lantaarnopsteker wordt aangewezen Jacob Lute voor f 210,- per jaar; hij zal de lantaarns laten branden tot 12 uur 's nachts of tot na de laatste trein omstreeks die tijd. 12 september 1912 De heren Bakker en Spruyt uit Den Helder hebben nieuwe voorwaarden gesteld voor de vestiging van een steenko- lengasfabriek te Castricum. Zij hebben nu een uitvoerig rapport ingediend met daarin opgenomen een gedetail leerd fabrieksontwerp, een beschrijving van de installaties en een begroting. 27 september 1912 Verzoek van de vereniging 'Goed wonen" aan de gemeente om f 21.500,- te lenen voor de bouw van twaalf arbeiderswonin gen op het terrein van Duin en Bosch aan de Peperstraat (nu Dr. Jacobilaan geheten). Een begroting voor de aanleg van elektri citeit voor verlichting en werktuigkracht is aangeboden aan de gemeente. Ook ligt er het plan tot bouw en exploitatie van een gasfabriek. Op voorstel van raadslid Slop wordt een commissie ingesteld om de raad te adviseren over de levering van elektrici teit of gas aan de gemeente. De commissie bestaat uit de raadsleden P. Kuijs, G. Slop en P.J. Valkering. Het armenhuis, later bejaardenhuis aan de Overtoom omstreeks 1930. 108

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 108