Castricum - Honderd jaar geleden In het jaar 1912 treedt het Algemeen Armbe stuur van Castricum veelvuldig naar buiten. Hal verwege dat jaar wordt het nieuwe armenhuis aan de Overtoom in gebruik genomen en het oude gesloopt. Er zijn besluiten genomen voor de bouw van een ziekenbarak aan het einde van de Kramersweg; hier worden inwoners met een besmettelijke ziekte afgezonderd. Ook is er aan het Schulpstet een nieuwe woning gebouwd ter vervanging van een onbewoonbaar verklaarde woning van het armbestuur. Over de plannen voor de bouw van een gasfa briek zijn nog geen besluiten genomen. De gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar geleden zijn vooral ontleend aan de gemeenteraads- notulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke standregisters etc. 1 januari 1912 Het gemeentebestuur bestaat uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Joseph Goes en Petrus Valkering. De raadsleden zijn Johan Hogenstijn, Pieter Duijn, Ger- rit Pzn. Kuijs, Petrus Pzn. Kuijs, Theodorus Dijkman en Pieter Twisk. De gemeenteontvanger is Bernardus Res. In de gemeente zijn 514 personen kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer. Castricum telt 3438 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 3636. In het jaar 1912 vestigen zich 464 personen, terwijl er 270 naar elders vertrekken. Er worden in dat jaar 114 kinde ren geboren, 110 inwoners overlijden en er worden 26 huwelijken gesloten. 17 januari 1912 Opgave van het aantal medici in de gemeente: genees heer IJ. Schoonhoff en een vroedvrouw; op Duinen bosch zijn vijf geneesheren en een apothekeres. 28 februari 1912 Ter sprake is de aanleg van riolering in de Kerkbuurt. Er wordt besloten om een bestek te laten maken met opgave van de kosten om de gehele noordzijde van de Dorpsstraat vanaf de Kramersweg tot de Cieweg te rio- leren. Martinus de Haas, handelaar in koloniale waren, vraagt een drankvergunning B aan (niet voor verkoop per glas), uit te oefenen in een bijgebouwtje naast de win kel gelegen aan de Dorpsstraat naast het gemeentehuis. De vergunning wordt geweigerd in verband met het samengaan met de verkoop van kruidenierswaren. 18 april 1912 De burgemeester is uitgenodigd door de commissa ris der Koningin voor een gesprek over de bouw van een ziekenbarak. De ziektewet verplicht daartoe de gemeenten om mensen met een besmettelijke ziekte te kunnen afzonderen. De raad besluit om een derge lijke inrichting te bouwen naar het ontwerpplan van de gezondheidscommissie. De kosten worden geraamd op f2250,-. Op voorstel van de heer Goes wordt het plan zo aan gepast dat deze ziekenbarak ook een gelegenheid zal bieden om in te wonen, opdat de ziekenbarak, als deze als zodanig niet wordt gebruikt, niet onbeheerd zal zijn. De kostenraming wordt dan f 3000,-. Dit besluit wordt nog meegedeeld aan GS om langs die weg te voldoen aan artikel 7 van de ziektewet. De gemeenteraad wordt medegedeeld dat de verzamel plaats voor vuilnis gereed is op het terrein van Jhr. Mr. Gevers nabij de Zanderij. Het wordt raadzaam geacht deze zo spoedig mogelijk ter beschikking te stellen. Het voorschrijven van bepaalde uren wordt ontraden om zo steeds gelegenheid te geven de vuilnis daarheen te brengen. De heer P. Kuijs meldt nog dat de bewuste plaats niet van Jhr. Mr. Gevers is. 23 april 1912 Opgave aan de inspecteur der directe belastingen te Alkmaar van de vergunninghouders voor de verkoop van sterke drank en de huurwaarde voor het bedrijf: Rika van Benthem f 198,00 wijk A, nr. 121 De Vriendschap J.B. Koopman 173,50 wijk A, nr. 71 De Rustende Jager B. Wempe 148,50 wijk A, nr. 31 Hoek Dorpsstraat-Burg. Mooijstraat M. Olgers 113,00 wijk A, nr. 56 Burg. Mooijstraat P. Schotvanger 176,00 wijk A, nr. 49 Burg. Mooijstraat (De Harmonie) D. Bakker 87,25 wijk A, nr. 29a D. Tromp 79,00 wijk B, nr. 198 L.A. Burgering 67,50 wijk C, nr. 356 Bakkummerstraat K. Peijs 55,00 wijk C, nr. 362 Bakkummerstraat C. Castricum 92,00 wijk E, nr. 449 De Goede Verwachting aan de Heereweg W. Joosten 50,00 wijk E, nr. 473 Nu hotel Borst K. Brantjes 87,50 wijk E, nr. 463 Café De Onderneming aan de Heereweg (nu nr. 12). 107

Jaarboek Oud Castricum | 2013 | | pagina 107