HAM EN BUD ter (ABT) in de Langestraat en getrouwd met Margaretha Weel, die daar kassière was. Het ABT werd op 31 juli 1935 gesloten en vervolgens heropend als Roxy Theater. Bettink zag er voor zichzelf toch geen toekomst en wilde graag eigen baas zijn. Jan Res had geen verstand van bio scopen maar wist alles van bouwen. Ze waren dus op el kaar aangewezen. Jan Res en Roland Bettink richtten op 13 augustus 1937 een vennootschap onder firma op, zodat ze beiden eige naar werden van de nieuwe onderneming. De dagelijkse leiding had Wefers Bettink, maar voor bepaalde handelin gen was de handtekening van beiden nodig, bijvoorbeeld voor alle uitgaven die de honderd gulden te boven gingen. De samenwerking is niet altijd rimpelloos verlopen, maar heeft wel tot goede resultaten geleid. Loek Zonneveld: "Vader Nicolaas Karei Bettink, wilde zijn zoon graag op het paard helpen. Onder voorwaarde dat Roland de leiding van de bioscoop zou krijgen, stak hij 1000 gulden in de Castricumse onderneming. Er zijn nog wat andere ondernemers overgehaald een aandeel te nemen en zo werd het startkapitaal bij elkaar gebracht. Tot de aandeelhouders behoorden groenteboer Ab Hogenstijn, bollenkweker Frits Res (broer van Jan, timmerman-aannemer Jan Tromp en Co Brandjes van het 'Huis met de KogelIeder jaar werden er een paar aan delen uitgeloot. Jan Res (1899-1972) Aannemer-timmerman Jan Res behoorde tot de voor aanstaande inwoners van Castricum. Zijn vader Ja cobus (Co) Res (1868-1952) bouwde in 1911 het oude raadhuis en zijn grootvader in 1868 de voorganger daarvan. Behalve als aannemer-tim merman was hij ook actief als makelaar en pro jectontwikkelaar. Al voor de oorlog had hij heel wat gebouwd, onder andere woningen aan het Schoutenbosch, de Meester Dekker- en Meester Ludwigstraat. In 1937 heeft hij samen met Roland Bettink het Corsotheater opgezet en gebouwd. Na de oorlog kocht Res 'herbouwplichten' op, waardoor hij aan bouwmateriaal kon komen. In het hele dorp staan woningen van hem, zoals aan de Henri Schuytstraat, Willem de Rijkelaan, Burgemeester Zaalbergstraat en Juliana van Stol bergstraat. Ook winkelpanden aan de Torenstraat, Anna Paulownastraat en het Kooiplein staan op zijn naam, evenals de Henricus mavo en het dok ter Leenaershuis. Zijn zoons Jaap en Jan namen het bedrijf in 1962 over. Aannemer Jan Res (1899-1962), mede-eigenaar en bouwer van de Corso. Er waren drie rangen en de toegangsprijs was 50, 40 en 25 cent. De bioscoop liep eerst goed. Toen er in Beverwijk drie bioscopen tegelijker tijd geopend werden, begon het bezoek te tanen. Olgers sloot de bioscoop in 1921 en ging in de zaal ook tweedehands meubelen verkopen. Castricum en Bakkum moesten het weer even doen met de reizende bioscoop tijdens de ker missen. De pioniers waren Schinkel, Bakker en De Jong uit Edam Kermisterrein naast de Harmonie "Op het einde van de Burgemeester Mooijstraat stond rechts café De Harmonie van Piet Schotvanger (redactie: nu chinees restaurant Azië Plaza). Naast het café was een groot weiland. De Geelvinckstraat was er toen nog met. Waar nu een slagerij staat, stond de boerderij van Jan Brandjes, zwager van Piet Schotvanger. De kermis kon niet langer op de Dorpsstraat worden gehouden en werd verplaatst naar het weiland tussen De Harmonie en de boerderij. De familie Janvier uit Bergen op Zoom bouwde er eind 20-er jaren een voor die tijd grote kermis op. Stoomcarrousel, cakewalk en vliegmachientjes. Zeer groots en spectaculair. Ook werd op dit terrein 'Het hoofd zonder lichaam 'vertoond! Wel vreemd dat de buren daags daarna 'het hoofd'de was zagen doen. rui Recht er tegenover stond een grote houten woning, bewoond door de familie Bloedjes. Toen het huis was afgebi oken, stond daar de reizende bioscoop van Bakker. Dit op de plaats waar nu de bakkerij van Brakenhoff staat. De film heette KERMIS TE CASTRICUM 1920. komen in de Witte Bioscoop. Enorm Eachsucces Advertentie van de Witte Bioscoop in de Burgemeester Mooijstraat. 7 LACHEN LACHEN LACHEN LACHEN LACHEN LACHEN

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 9