aan de commanderij van St. Jan te Haarlem, prior van die commanderij en tenslotte commandeur (1571-1574), overleden in ballingschap te Amersfoort op 17 december 1574. Van hem zijn geschilderde portretten bekend op een gedenkteken bij een graf in de vorm van een drieluik en in de reeks van commandeursportretten van de Haar lemse Jansheren. Dit waren de gegevens die tot 1993 bekend waren. In dat jaar publiceerde T. van Bueren haar grote werk: 'Tot lof van Haarlem'. Daarin schetste zij de familiale achter grond van Philips. Zoals uit het patroniem bij diens naam al blijkt, droeg zijn vader de naam Hendrik. De moeder heette Aag Gerritsdochter. Van Bueren introduceerde ook Philips' broer Dirk en zijn zuster Engele, die was ge huwd met Claas Gerritsz., rentmeester van het St. Jans klooster waaraan zijn zwager Philips was verbonden. Bovendien geeft zij de ouders van Hendrik, Engel van Hogesteyn Janszoon en Elisabeth van Arkel. Zo tekent zich een reeks van vier achtereenvolgende generaties af: Jan, Engel, Hendrik en tenslotte Philips met zijn broer Dirk en zijn zuster Engele. Uitgaande van gemiddelde leeftijden voor de opeenvolging van generaties moet deze reeks in ongeveer het midden van de 15e eeuw zijn begonnen. Een tweede persoon die in dit kader de aandacht verdient is eveneens een priester: Heer Wouter van Hogesteyn, dominicaan ofwel predikheer. Deze Wouter was op 29 mei 1507 te Utrecht tot priester gewijd. Hij staat, als Jerusalemvaarder met drie medereizigers, (met wapen) geportretteerd op een paneel dat de geboortegrot te Bethlehem voorstelt. Dit paneel (Amsterdam, ca. 1520) is vermoedelijk afkomstig uit de Jerusalemkapel bij de Amsterdamse Olafkapel. Op de lijst van dit paneel, thans in Museum Catharijneconvent te Utrecht, staan de na men van de vier pelgrims naar Jeruzalem vermeld. Over deze Wouter van Hogesteyn is niet meer bekend. De spreiding van de familie Hogenstijn over Nederland De naam Hogenstijn is een weinig voorkomende familie naam in Nederland, met in totaal 73 naamdragers volgens de enige in detail gepubliceerde volkstelling van 1947. Van dit aantal woont het overgrote deel in Noord-Holland, met name 65 naamgenoten. Hiervan is Castricum de ge meente met verreweg de meeste naamdragers en wel 30 Hogenstijnen, gevolgd door Heiloo en Krommenie met elk 8 en Beverwijk met 6. Boven de genoemde 73 zijn er in totaal nog 24 personen met in 1947 een geringe variatie in de schrijfwijze van de naam en wel Hogenstein (2lx), Hogensteijn (2x) en Hogestijn (lx). Ook de naamsvariant met dubbel o (Hoogenstein) bestaat en wel nagenoeg uitsluitend in Noord-Holland met in to taal 46 naamdragers, waarvan er 19 in Heemstede en 18 in Amsterdam wonen. Ook hierbij komen in 1947 nog ge ringe variaties in schrijfwijze voor: Hoogensteijn (12x), Hoogensteyn (lx), Hoogesteyn (3x) en Hoogestijn (lx). Van de naam Hohensteijn, die verwant is aan de Castricum- se familie Hogenstijn, zijn er in Nederland 27 naamdragers, waarvan er in totaal 21 in Zaandam en Koog aan de Zaan wonen. Daarenboven zijn nog enkele variaties in schrijfwij ze: Hohenstein (8x), Hohensteyn (3x) en Höhenstein (5x). Een Duitse adellijke familie Hohenstein De graven Von Hohnstein behoorden tot een Duitse adel lijke familie in de Harz, die vanaf het midden van de 12e eeuw in oorkonden voorkomt en verbonden is aan het kasteel Hohnstein (Harz). De glorieperiode liep tot de 14e eeuw, toen de bezittingen over meerdere takken werden op gesplitst. Uiteindelijk ging het graafschap in de 17e eeuw over op de familie Thun-Hohenstein. Tussen 1816 en 1945 bestond in de provincie Thürin- gen het plattelandsdistrict 'Grafschaft Hohenstein'; het omvatte vier steden en 80 dorpen. Hohenstein komt in Duitsland ook als plaatsnaam vijf keer voor; acht keer wordt een gedeelte of wijk van een plaats zo genoemd. Ook bestaan er meerdere burchten en kastelen van die naam. Van de verschillende families Hohenstein zijn er in de loop der eeuwen een flink aantal familiewapens aan getroffen. Uit het heraldisch standaardwerk van J.B. Rietstap worden maar liefst 12 wapens 'Hohenstein' be schreven en afgebeeld; zij zijn afkomstig uit de volgende gebieden: Hessen, Pruissen, Rheinland, Thüringen, Wür- temberg en de Elzas. De Duitse kroonprins als Johannes Hoogenstein De Duitse keizer Wilhelm II kreeg aan het einde van de Eerste Wereldoorlog asiel in Nederland en ging wonen op het kasteel in Doorn. Ook aan zijn zoon, kroonprins Wilhelm (geboren Von Hohenzollern), werd asiel ver leend. Deze troonopvolger woonde vijf jaar op het ei land Wieringen. Daarna kreeg hij van de Duitse regering toestemming om naar Duitsland terug te keren, op voor waarde dat hij zijn aanspraken op de troon zou opgeven. De Nederlandse regering wil daaraan meewerken, mits zijn vertrek in het geheim gebeurde om de geallieerden en met name de verbitterde Fransen niet te kwetsen. Frankrijk zou tegen dit vertrek formeel kunnen gaan pro testeren. De Nederlandse overheid heeft gezorgd voor een paspoort dat op naam stond van Johannes Hoogen stein. Zo is een van de vele titels die de kroonprins mocht voeren 'Graf von Hohenstein' verbasterd tot de Neder lands klinkende naam Hoogenstein. Op 10 november 1923 om vier uur 's nachts stapte de prins op de boot van het eiland Wieringen naar het vas teland, waar twee auto's met chauffeur klaar stonden en hem in het geheim naar de Duitse grens brachten. De stamboom van onze familie Hogenstijn In dit schema wordt de stamboom van de familie Ho genstijn weergegeven. Onder de toegevoegde nummers 1 t/m 25 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. 97

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 99