De voorzijde van de boerderij. Jan Kops, hoogleraar en landbouwcommissaris, schreef in 1796 in 'De Letterbode' een artikel getiteld 'Berigt we gens ene schone Bouw-Boerderij, in het midden der Cas- trikommer Duinen aangelegd'. Citaat: "Behalve de Boer, genaamd Evert Asjes en zijne Vrouw, die nog jonge kin deren hebben vinden hier drie knegts, éne meid en twee jongens, hun werk; en vier melkbeesten leveren voor dit huisgezin genoegzaam zuivel op. Dat hij goed 'boerde' blijkt wel uit het feit dat hij in 1812 tot de hoogst aangeslagenen in de directe belastingen be hoorde. Evert was de overgrootvader van Albert Asjes, die zijn vader en daarvoor zijn grootvader opvolgde op de boerderij Albert's hoeve en die hij in 1939 naliet aan de Hervormde Kerk. De wijk Albert's hoeve is grotendeels op die grond gebouwd. Het bedrijf was toen tot ongeveer de helft verminderd en met de schapenhouderij was het helemaal afgelopen. Zoon Dirk Docter werd de nieuwe pachter. Hoewel er nog vee gehouden werd, moest het benodigde hooi worden aangevuld van land in de polder en van hooiveilingen. Na 1900 werd in de duinen geen hooi meer gewonnen. Op het nog overgebleven wei land konden een gedeelte van het jaar nog een tien of twaalf koeien gehouden worden; de andere graasden in de polder. Toen Dirk Docter in 1917 de boerderij verliet, had De Brabantse Landbouw als boerderij af gedaan. Na een jaar te hebben leeggestaan werd het huis nog betrokken door Bank Beentjes, die er een paar koeien hield en wat aardappelen verbouwde. Tenslotte werd het bedrijf in 1921 voorgoed opgeheven. In 1923 werd het woonhuis verbouwd voor Cees Schoen. In 1934 werden de stallen afgebroken. Het veranderde woonhuis is daarna ook nog enige tijd als zo merverblijf gebruikt door prof. dr. A.H. de Hartog, vader van de schrijver Jan de Hartog. Een gedenksteen in de voorgevel herinnert nog aan het verblijf van deze bekende theoloog. Behalve het woonhuis zijn verder nog als enige overblijf sels van het bedrijf, de vroegere omheiningen van de uit gestrekte weilanden te zien. Die bestaan uit opgeworpen wallen, hier en daar met doornstruiken beplant. Onder het motto 'Zonder verleden geen heden' heeft het PWN een wandeling van 8,5 km uitgezet die langs de voormalige boerderij en landbouwgronden loopt. De start is vanaf het parkeerterrein aan de Geversweg, maar vanaf de 'wisselplaats der postwagens' is De Brabantse Land bouw ook nog steeds te bereiken. Jan Kops was onder de indruk van De Brabantse Land bouw, eenzaam gelegen temidden van woeste duingron- den, want hij eindigde zijn artikel als volgt: "Ik durf mijne Medeburgers uitnodigen, om deze Boer derij te gaan bezichtigen. Noorddorp, de wisselplaats der Postwagens van Haarlem op Alkmaar, ligt één uur van deze plaats af. Noorddorp was een buurtschap aan de Rijksstraatweg in Heemskerk en de wisselplaats van de paarden lag ter hoogte van de nog bestaande boerderij Halfweg. Ter wille van de landbouw moesten de konijnen worden uitgeroeid. Jan Kops gebruikte daarvoor het fraaie woord 'depeupleren', maar bedoelde ongetwijfeld hetzelfde. Ie dereen die dat wilde, kreeg vanaf 1782 vergunning om konijnen te vangen. Toen in 1853 Hendrik Docter als pachtboer De Brabantse Landbouw betrok, was het bedrijf al enigszins geslonken. Omstreeks die tijd is de schaapskooi ten noorden van de boerderij afgebroken. Van het bouwplan werden sommige akkers niet meer gebruikt en zijn toen bebost. Na 42 jaren de boerderij bewoond te hebben, overleed Hendrik in 1895. Niek Kaan Bronnen: Schoen, C: De Brabantsche Landbouw, mei 1938; Kops, J: Bericht ener Bouw-Boerderij, De Letterbode 1796. Gedenksteen ter herinnering aan het verblijf van prof. De Hartog. 93

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 95