Wat zegt de vondst van de duinbeek over het verleden De donkere cultuurlaag, die aanleiding was de bouwput beter te bekijken, is een laag veen met ingestoven zand. Of de laag door de mens bewerkt is, hebben we niet kunnen vaststellen. Het beekprofiel laat ons alsnog getuige zijn van de overstuivingen van rond de tiende eeuw na Chr. De vondsten wijzen zeker op duinbewoning hier in de pe riode van 1000 tot 1300 en mogelijk van de periode daar voor. Gezien de omvang van de beek zal er veel water door gestroomd zijn. Tevens laat het zien dat de duinen zeer waterrijk zijn geweest. De beek ligt in de oude dui nen en is dichtgestoven door het zand van de latere jonge duinen. Rino Zonneveld Literatuur: Vos, P.C., R.A. van Eerden, J. de Koning, 2010: Paleo- landschap en archeologie van het PWN duingebied bij Castricum. Kops, J.: Tegenwoordige staat der duinen van het voor malig gewest Holland; zijnde het eerste deel van het alge meen rapport der Commissie van Superintendentie over het onderzoek der duinen. Leiden, 1798. Dank: Met dank aan Gerard Graas voor het determineren van het botmateriaal. Beleidsnota archeologie vastgesteld Op 6 oktober 2011 heeft de gemeenteraad een Beleidsnota Archeologie vastgesteld. Daaraan zijn een waarden- en verwachtingenkaart en een maatregelenkaart gekoppeld. De gemeenten hebben op grond van de Wet op de Archeologische Monumentenzorg tot taak het archeologisch erf goed in de bodem te beschermen. Het uitgangspunt van de wet is dat archeologische waarden via ruimtelijke orde ning worden beschermd. Zo kan de gemeente aan vergunningen voor ingrepen in de bodem voorwaarden verbinden om vindplaatsen te beschermen of, als dit niet mogelijk is, te laten opgraven. De beleidsnota en de kaarten dienen ertoe om het archeologiebeleid beter af te stemmen op de lokale situatie en de omstandigheden. Aan de vaststelling van de nota is uitvoerig overleg met verschillende instanties en belangenorganisaties voorafge gaan. De Regionale Archeologische Werkgroep Oer-IJ heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. Castricum wordt wel een schatkamer genoemd van de archeologie in de provincie. Amateur-archeoloog Derk van Deelen en vervolgens de Werkgroep Oud-Castricum hebben zich er al vanaf de jaren vijftig voor ingezet. Bodem vondsten uit de eerste eeuwen worden in onze gemeente soms dicht onder het maaiveld al aangetroffen. Vandaar dat er een discussie is ontbrand over het voorstel van het gemeentebestuur een vrijstelling voor archeologisch onderzoek toe te staan tot 50 centimeter diepte. De werkgroep 'Oer-IJ' had graag 30 cm gezien voor specifieke gebieden. De monumentenraad heeft gepleit voor afstemming met de omliggende gemeenten. Uiteindelijk is de vrijstellingsgrens bijgesteld tot een diepte van 40 cm. De nota met het kaartmateriaal is te raadplegen op de website van de gemeente onder het hoofdstuk Sport, Kunst en Cultuur (www.castricum.nB. Uitvoerige informatie over de totstandkoming van de nota op de website van Oud- Castricum onder de taakgroep 'Archeologie'.

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 93