;RANDECiNCMAÏ<)CBAt'HEr,lECÏHIQÜE De Rustende Jager Het Weekblad voor Castricum meldde op 19 november 1921 dat de 'Witte Bioscoop' na een kwijnend bestaan was opgeheven. Een week later moest de krant dat bericht corrigeren. De Rustende Jager was in het gat gesprongen en probeerde het nu onder de naam 'Familie bioscoop'. De openingsvoorstelling was de film 'Ghetto ontvlucht of de bekeerling van broeder Paulusafgewisseld door 'humorfilms'. Ook dit initiatief leidde niet tot blijvend succes en de dorpelingen moesten weer afwachten wat de reizende bioscoop op de jaarlijkse kermis te bieden had. Die bioscoop had zijn vaste plaats achter de doorrij stal van De Rustende Jager. De andere attracties stonden ge woon op de Dorpsstraat. Het weinige verkeer kon er nog wel langs. Alleen de luchtschommel stond apart voor het pand van aannemer Jan Res aan de Schoolstraat. In 1928, toen het op de Dorpsstraat toch echt te gevaarlijk werd, verhuisde de kennis naar een weiland aan de Burgemees ter Mooijstraat, achter café-restaurant De Harmonie. Wim Kuijs vertelt daarover. Naar de Kerkweide Aan de attracties lag het niet, maar de nieuwe plaats lag weer te ver van het dorpscentrum. Eind 1929 sloot de gemeente een huurovereenkomst met het bestuur van de Pancratius-parochie voor een deel van de Kerkweide ten zuiden van de (oude) Overtoom. Dat terrein zou behalve voor de kermis ook voor andere evenementen geschikt Ook Castricum kende al vroeg een 'Witte Bioscoop'. In een krantenbericht uit 1920, voorafgaande aan de plaatselijke kermis, lezen we; "Door de Castricumse Witte Bioscoop wor den uitgebreide maatregelen getroffen om met de kermis zo goed mogelijk voor de dag te komen. Voor een prachtig programma is bereids gezorgd. 'Het slachtoffer van het Biechtgeheim is een prachtfilmwaarin de beide geestelijken der parochie zeer emi nente en heerlijke figuren zijn. Er kwam een ingezonden brief in de krant met kritiek op de filmkeuze. Het werd speculeren op de braafheid van de Castri- cummers genoemd en niet passend bij de kermis. Geschrokken reageerde de directie met het bericht dat de kermisvierende Cas- tricummers ook in hun bioscoop zullen la chen: dat hun de tranen langs de wangen loopen. De feestelijk versierde bioscoop ter gelegenheid van het eenjarig bestaan in 1938. Toen draaide de film 'Onverbreekbare banden met Zarah Leander in de hoofdrol. Reizende bioscoop 1917 "Een van de laatste 'kinematografenwerd gepresenteerd door de firma Schinkel uit Purmerend. Het was een reizende bioscoop. De tent kwam met een dekschuit vanaf Purmerend naar de Limmervoort en werd dan per wagen naar Castricum gebracht en opgebouwd achter de doorrij stal van 'De Rustende Jagerop de hoek van de Dorpsstraat-Torenstraat. Wij schrijven het jaartal 1917. De kinematograaf van Schinkel kon ongeveer 80 personen gastvrijheid bieden. De film was natuurlijk nog stom en werd met de hand gedraaid, wat heel bijzonder was. Half in de zaal stond een meneer 'explicateurdie de film uitlegde. Dat was een romantisch gebeuren. De voorstelling duurde een uur. Omdat het kermis was, waren er vijf voorstellingen. De film heette 'Terge Wiecken Kinematograaf van de firma Schinkel. De reizende bioscoop had houten klapstoelen. De stoelen op het balkon waren met rood pluche bekleed. De begeleiding van de stomme films vond plaats op de pianino, een kruising tussen piano en orgel. 5

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 7