De Castricumse biljartverenigingen De oudste foto van biljarters in Castricum da teert van rond 1900. Deze is genomen in ho- tel-café-restaurant 'De Rustende Jager' aan de Dorpsstraat. Ook in café 'Spoorzicht' aan de Kramersweg in de tijdens de oorlog gesloopte buurt De Duinkant werd deze sport al beoefend. De oudste biljartvereniging in ons dorp is 'On der Ons', die in 1935 werd opgericht. Aanvanke lijk bestonden er zes verenigingen. Nu zijn dat er nog vijf, waarvan 'Onder Ons' en 'Willen is Kunnen' bij de landelijke bond zijn aangesloten en in dat verband ook aan districtswedstrijden meedoen. De andere drie verenigingen, te we ten de 'Biljartclub voor Ouderen', 't Steegie' en 't Stetje' spelen alleen onderling wedstrijden. 'De Doorschieter' is in 2011 opgeheven. Naast deze verenigingen hebben zich in Castricum nog di verse caféclubs gevormd. Al in 1985 was er een damesclubje dat elke maandagavond de biljartkunst in Hotel Borst beoefende onder leiding van Jos Bijl, die hier onder vuur wordt genomen. V.l.n.r.: Tiny Zonneveld-Van der ZwanEls Lief ting-Hopman, Ellen Borst, Hermien de Waard, Hetty Doekes-Brugsma, Vera Glorie-Post, Annemiek Glorie-Steevens, Gré Weerstand en Karin Borst-Glorie. Biljarten in 'De Rustende Jager' rond 1900. Geschiedenis van het biljartspel Er is geen land ter wereld waar de biljartsport zo in tensief beoefend wordt als in Nederland en België. De ouderdom van het spel is niet met zekerheid bekend, maar waarschijnlijk vond de geboorte van het biljar ten ergens in het begin van de twaalfde eeuw plaats. Wat het land van herkomst betreft blijven de menin gen eveneens verdeeld. De Fransen beweren dat het woord 'billard' een samenvoeging is van 'bille' en i 75

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 77