twee jaar in alle jeugdherbergen doorgevoerd. De gasten hoeven niet meer om 8 uur gezamenlijk te ontbijten, maar kunnen dit nu doen tussen 7.30 en 9.30 uur. Volksdansen Jeugdherbergen en volksdansen waren nauw met elkaar verbonden. Daar kon ook de plaatselijke jeugd van pro fiteren. In 1947 werd de volksdansvereniging Konings bosch opgericht, die een lange reeks van jaren haar thuis basis in de jeugdherberg zou hebben. Na het vertrek van de familie Rommerts en de komst van de familie Richter blijft dat zo. Het volksdansen brengt zoveel gezelligheid met zich mee dat de jeugd het geen probleem vindt naar de afgelegen jeugdherberg toe te komen. Siem Mooij, jawel een zoon van de al eerder genoemde Piet Mooij, draagt na vijftien jaar het voorzitterschap over aan Jan Pel. Daarna volgen de voorzitters elkaar snel op. Het dansseizoen in verenigingsverband wordt afgesloten als het trekkerssei zoen weer begint, maar het volksdansen gaat door. Onder leiding van Joop Richter mogen de leden op de zaterdag avonden met de trekkers meedansen. Na verloop van tijd wordt er een tweede volksdansvereniging opgericht, Tarantella, die voor haar dansavonden terecht kan in een minder afgelegen onderkomen. Zo ontstaan er twee wekelijkse dansavonden, waar de leden over en weer naar toe gaan. Ook worden er gezamenlijke activiteiten georganiseerd. In 1967 beleeft volksdans vereniging Koningsbosch haar 20-jarig bestaan. Het jubileum wordt in september gevierd met een weekend in jeugdherberg Teun de Jager in Schoorl en in november met een feestelijke dansavond in de ver trouwde haardzaal van Koningsbosch. In de krant verschijnt over de feestavond een verslag van Truus Gorter, een van de senior dansers. Een citaat uit dit verslag: "Vergeet ik nog te vermelden dat dit alles bij het open haardvuur plaats vond, waarbij me nig traantje werd weggepinkt, al was dit dan door de vele rook, de schoorsteen was te vochtig. In 1971 gaan Koningsbosch en Tarantella fuseren en wordt Igram opgericht. Met een dansfeest wordt de fusie een feit en komt er ook een einde aan een lange periode van gastvrijheid in jeugdherberg Koningsbosch. gelegen bungalow wonen. Een nieuwe vriendin zal zijn vrouw en moeder voor zijn kind worden. Per 1 januari 1976 wordt de eenhoofdige leiding inge voerd. De 'manager' is geboren. Wim Ferwerda wordt door de oudere generatie gasten nog wel met 'vader' aan gesproken, maar door de jongeren met 'meneer'. Hij wordt in zijn werk bijgestaan door een hoofdassistent en enkele assistenten. Kees Verbeek was een van de assistenten. Hij was inwonend en bewaart aan zijn tijd op Koningsbosch goede herinneringen. Ik was er precies in die tijd (in het begin van de jaren 80) dat de keuken compleet veranderd werd. De oude keuken bestond uit ouderwetse terrazzo aanrechten met grote spoelbakken, daterend uit de tijd dat de gasten nog zelf moesten afwassen en corveeën. Na de verbouwing mochten wij alles doen. De keukenverbouwing was een ramp. Voor 150 gasten ko ken in een bouwkeet was geen pretje, het afwassen nog minder. Een sauna was er helemaal niks bij. Ik heb er wel leren werken en niet terugschrikken voor onmogelijke opdrachten. Met het Amsterdamse hoofdkantoor bestond grote onenigheid. Zoals altijd had men daar totaal geen feeling met wat er op de werkvloer moest gebeuren. Pie pers schrappen en ontpitten voor 150 man was een dag taak. Wat denk je van sla wassen of 150 kippenpoten bra- De dansleden in zelfvervaardigde kostuums. V.l.n.r., zittend op de vloer: Gerda van Tuijl, Ellen van den Akker, Anneke Mulder en Nel Verkaar. Daarachter: Ans van der Molen, Walter Roozendaal, Ans Kuijs, Frank Dirkse, Dick Roozendaal, Ernst Mooij, Ronald Borstlap (op de kruk), Henk Schipper en Wim Hendrikse. Eenhoofdige leiding Na 31 jaar komt in december 1970 een einde aan het tijdperk van de Richters. Ze worden opgevolgd door het echtpaar Ferwerda. Willem (Wim) Ferwerda was voor een korte tijd jeugdherbergbeheerder in de Stadsdoelen te Am sterdam. Daarna is hij met zijn vrouw naar Koningsbosch gekomen, maar enkele jaren later volgt een echtscheiding. Wim blijft als beheerder met zijn dochtertje in de naast- den in een bouwkeetMaar al met al heb ik een prima tijd op Koningsbosch gehad. Op 7 april 1995 viert Wim zijn 25-jarig dienstverband met de NJHC. In het medewerkersblad NJH Cursief wordt daarvan verslag gedaan. Hij vertrouwt de verslaggeefster toe dat het werk wel anders is dan toen hij 25 jaar geleden begon. "Alleen al omdat ik ouder ben. De afstand in leef tijd tussen mij en mijn collega 's in de herberg is groter en 71

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 73