De jeugdherberg is uitgebreid met onder andere een grotere eetzaal. Uitbreiding In 1967/69 wordt Koningsbosch uitgebreid en gereno veerd. Links van het voorplein wordt een beheerderswo ning gebouwd. Aan de achterkant van het bestaande ge bouw wordt een slaapvleugel en een bijkeuken met kelder en aan de noordvleugel een eet- en recreatiezaal gereali seerd. Jan Hillebrants is de architect. Vele jaren was hij compag non van Frans Den Tex. Per 1 april 1968 wordt Sytze de Vries door het echtpaar Richter als assistent aangenomen en komt hij midden in de verbouwing terecht. Op 1 mei krijgt Sytze gezelschap van Geke Winius uit Drachten en op 1 juni komt Greetje van Gelder uit Groningen. Tijdens het hoogseizoen wordt er gewoon doorgewerkt aan de verbouwing, zodat er door de assistenten veel geïmprovi seerd moet worden om de jeugdherberg 'normaal' te laten draaien. "Je liep de hele dag met een natte lap in je han den, want alles wat je beet pakte was in principe vies. Ook vegen was een groot bestanddeel van je dagtaak. Zeker in het begin moest je voor dat het donker werd even goed kijken hoe het terrein er bij lag, zodat je 's avonds in de duisternis je weg kon vinden aldus Sytze de Vries. Na de uitbreiding en grondige renovatie kunnen gasten ondergebracht worden in twee-, vier-, of acht-persoonska- mers met eigen douche en toilet. De slaapzalen blijven als vanouds, want groepen vinden bij elkaar slapen toch het leukst. Tegen het eind van het seizoen verhuist de familie Richter naar de bungalow en wordt het inpandige oude woongedeelte verbouwd tot een woon- en slaapgedeelte met plaats voor zeven assistenten. Hiermee komt een ein de aan de situatie dat de assistenten deel uitmaken van het gezin Richter. Nu de capaciteit tot 150 gasten is vergroot, is ook het aan tal assistenten toegenomen. Naast zes nieuwe assistenten en een extra huishoudelijke hulp is een ervaren kracht voor het echtpaar Richter erg welkom. Halverwege mei kan Sytze de Vries voor een tweede seizoen beginnen, maar ln de tijd van vader en moeder Richter was het verrichten van corvee nog heel gewoon. nu als assistent-beheerder. "Er was op dat moment in de jeugdherberg nog geen vijfdaagse werkweek. Buiten het seizoen ging je een keer per twee weken een weekend naar huis. In het seizoen was dat een keer per drie weken, aldus Sytze. Op 7 juni 1969 wordt de jeugdherberg of ficieel heropend. In dat jaar bezoekt prins Claus Konings bosch, alwaar hij begroet wordt door een NJHC-delegatie. Na bezichtiging van de verbouwde jeugdherberg gaat het gezelschap per fiets door de Noord-Hollandse duinen naar jeugdherberg Slot Assumburg. 40 jaar NJHC In 1969 worden alle jeugdherbergen van frisdrankauto maten voorzien. De extra kosten voor warme douches en het gebruik van de trekkerskeukens zijn komen te verval len. In dat jaar wordt ook het 40-jarig jubileum van de NJHC gevierd. In 1970 wordt een najaarsbijeenkomst voor jeugdherbergleiding in Bakkum gehouden. Deze bij eenkomst dreigt te mislukken wanneer een van de inleiders op het laatste ogenblik de eis stelt pas zinnig over drugs te kunnen praten, als niet tenminste 15 a 20 personen met hem praktische ervaring willen opdoen. Voor hem komt een andere inleider en de cursus, met nog vele an dere onderwerpen die zich in de jongerenwereld afspelen, kan toch doorgaan. Voor het eerst wordt gesproken over 'jeugdherbergleiding', er komt blijkbaar een einde aan het jeugdherbergouderschap. Het als experiment begonnen 'gespreid ontbijten' wordt na 70

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 72