beperkt. Er was alleen ruimte voor een bed en een open kast voor de bagage. Ik was de enige assistente. Alleen in het hoogseizoen mocht er een kracht bijkomen. In okto ber konden we een paar kamers huren in het Betondorp te Amsterdam en was mijn assistentschap bij Koningsbosch voorbij", vertelt Erna. In 1959 zijn zij in Castricum ko men wonen. Ger en Erna raakten bevriend met de familie Rommerts. Als Leo Rommerts voor een zanguitvoering het land in ging, nam Ger de leiding van avondwande lingen met de trekkers van hem over. Ook werden ze wel gevraagd om waar te nemen als Alie en Leo met vakantie gingen of anderszins weg moesten. Ger kan zich de natuur-educatieve presentaties van Eldert Kortenoever nog goed herinneren. In een van de loodsen op het kampeerterrein had hij een kleine natuurhistorische tentoonstelling ingericht. Later kreeg hij de beschikking over een houten gebouw tegenover het kampeerterrein. Toen Kortenoever door het PWN was aangesteld als voor lichtingsambtenaar, organiseerde hij onder andere excur sies voor scholen en hield hij presentaties, ook in Ko ningsbosch. Hij zat ook in het plaatselijke bestuur van de jeugdherberg. Ger onthult een bijzondere herinnering aan die bijeenkomsten: "Een vriend van de familie Rommerts, kunstschilder Cor Heeck, kwam ook wel naar de presenta ties van Kortenoever. Hij bracht dan zijn schetsboek mee om daarin, tijdens de voordracht, portretten van aanwezi gen te schetsen. Ik heb nog altijd het schetsje dat hij van mij heeft gemaakt. Het echtpaar Fopma kijkt met veel genoegen terug op deze jaren. Wij zeggen altijd dat die trekkerstijd ons gevormd heeft tot de mensen die we nu zijn en er zijn veel vriendschap pen voor het leven uit voortgekomen zo besluit Erna. Veranderingen Vanaf 1960 vinden grote veranderingen in het jeugdher- bergwerk plaats. In een tijd van opkomende vrijheidsbele ving blijkt uit een onderzoek dat de huisregels als star en streng worden ervaren. De huisregels dienen niet te ver dwijnen, maar een soepelere omgang hiermee is wel ge wenst. Het merendeel jeugdherbergouders is wel voor ver anderingen, maar zij beseffen ook dat die een verzwaring van hun taak met zich zullen meebrengen. Er zullen meer assistenten moeten komen. Het echtpaar Rommerts wacht al die veranderingen niet af. Het is altijd hard werken en dat kunnen zij na vijftien jaar niet langer volhouden. De familie Rommerts stopt in 1960 en verhuist naar de Prins Bernhardstraat. Leo blijft de zangkunst beoefenen en blijft werken voor de Stichting Schoolconcert. Eén huisgenoot keert naar de jeugdherberg terug: hond Flappie. "Hij vond het niks in het dorp, moest ineens aangelijnd uitgelaten worden. Nadat hij twee keer naar de jeugdherberg was teruggelopen, hebben we hem hier maar gelaten, bij de nieuwe jeugdherbergouders zo vertelde Alie Rommerts. Na het vertrek van het echtpaar Rommerts komen in 1960 Joop Richter en Saar Niesing met hun zoon Joost naar Bakkum. Joop en Saar zullen het beheer van de jeugdher berg overnemen. Eerder werkten zij in de jeugdherbergen te Blaricum en Axel. De verkoop van frisdranken en het vervallen van de Erna en Ger Fopma koesteren herinneringen aan hun trekkerstijd en aan Koningsbosch. vleesloze maaltijden zijn veranderingen die in 1961 in de jeugdherbergen worden doorgevoerd. Er wordt voortaan vlees of vis bij de maaltijd verstrekt. De prijs stijgt daar mee met 60 cent naar/1,75. Om het imago van de NJHC te verbeteren verandert in 1965 de naam van het maand blad 'De Trekker' in 'Toer'. De Bakkumse Corrie Meijne-Olthoff werkt al vanaf 1952 op Koningsbosch en is de steun en toeverlaat van Joop en Saar Richter. Sytze de Vries, een van de assistenten, herin nert zich dat Corrie er in 1969 nog werkte. Haar man Kees Meijne zorgde ervoor dat de voedselresten bij zijn varkens terecht kwamen. as» Als in 1964 de familie Richter 25 jaar in het jeugdherberg-werk werk zaam is, wordt deze unieke foto gemaakt met de vier echtparen die achtereenvolgend de jeugdherberg te Bakkum hebben gediend. Van links naar rechts: de heren Reinders, Rommerts, Richter en de dames Reinders, Rommerts en Richter. Het echtpaar Mooij, dat de eerste boerderij-jeugdherberg beheerde, staat rechts. 69 2

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 71