De oorlogsjaren Al in 1939 krijgt het jeugdherbergwerk te maken met de oorlogstoestand in Europa. Een bericht in 'De jeugdher berg' meldt dat de in april geplande cursus voor jeugd- herbergouders niet zal doorgaan, omdat een aantal jeugd herbergen voor de legering van militairen is gevorderd. Ook voor andere jeugdherbergen wordt dit verwacht. De in 1939 afgelaste cursussen vinden nu van 8 tot 13 april 1940 plaats in Koningsbosch. Tijdens die bijeenkomst ontstaat een gespannen sfeer vanwege de Duitse aanval op Denemarken en Noorwegen. Een aantal deelnemers ver laat de cursus vroegtijdig. Op 10 mei 1940 komt de oorlog over Nederland. Het met zoveel zorg opgebouwde jeugd herbergwerk wordt uiteindelijk onder nationaal socialisti sche leiding gesteld. Op een bijeenkomst op 7 mei 1941 in Utrecht krijgen de jeugdherbergouders van de nieuwe 'leiding' te horen welke nieuwe wegen er zullen worden gegaan. Jeugdherbergouders hoeven geen lid van de NSB te worden en de huisregels worden niet veranderd. Alleen de toegang voor Joden wordt verboden! Na afloop van de bijeenkomst staat het voor enkele herbergouders vast dat ze ermee stoppen. Zij verliezen hun baan, maar ook hun woning, zonder enige garantie op financiële hulp. Ande ren proberen het nog een poosje, maar verlaten dan ook het werk of worden door de nieuwe leiding ontslagen. De rest doet zijn best om het werk zoveel mogelijk door de beroerde tijden heen te loodsen. Koningsbosch 10 jaar Ook voor Koningsbosch breken moeilijke tijden aan. In de periode 1940-1941 wordt de jeugdherberg regelmatig voor korte perioden gevorderd voor legering van Duitse militairen. Ook moet enkele weekenden gastvrijheid worden verleend aan jeugdgroepen van organisaties die de Duitse ideologie uitdragen. Toch wordt in april 1942 door een honderdtal trekkers het 10-jarig bestaan van Ko ningsbosch gevierd. Op de avond van paaszaterdag houdt 'vader' Reinders een lezing met lichtbeelden over Ken- nemerland. Paaszondag maken de bezoekers 's morgens een excursie door het Geversduin onder Castricum en de middag wordt besteed aan sport en spel. 's Avonds wordt door de trekkers een revue opgevoerd. Het aantal jeugdherbergbezoekers loopt drastisch terug, mede omdat het vooral voor jonge mensen steeds gevaar lijker wordt om op pad te gaan. Bovendien hebben de Duitsers, evenals vele andere jeugdherbergen, uiteindelijk ook Koningsbosch gevorderd. Daarmee komt in 1942, het jubileumjaar van Koningsbosch, ook een einde aan het jeugdherbergouderschap van de familie Reinders, maar daarmee zal Jan Reinders nog niet van het jeugdherberg toneel verdwijnen. van achterstallig onderhoud aan gebouwen en inventaris financieel niet kunnen opbrengen. De NJHC, die voor de oorlog uitsluitend een overkoepelend orgaan was en de exploitatie van de meeste jeugdherbergen aan de plaatse lijke stichtingen overliet, krijgt in 1945 als erfenis een ge havend en verwaarloosd net van jeugdhergbergen. Van de overgebleven 39 jeugdherbergen kunnen er in 1945 slechts 9 weer gasten ontvangen. De andere 30 zijn ingezet voor de geallieerde militairen, evacués, terugkerende arbeiders uit Duitsland enz. Het is in het eerste jaar improviseren en dat zal nog enkele jaren zo blijven. De NJHC organiseert werkkampen voor hen die bereid zijn om hun vakantietijd te besteden aan timmeren, metselen en schilderen. Reinders opgevolgd Het echtpaar Leo Rommerts en Alie Muller wordt ge vraagd om de jeugdherberg te gaan leiden. Koningsbosch staat op dat moment leeg. Het hele pand is door de Duit sers uitgewoond. Er moet van alles opgeknapt worden. Zo dra de jeugdherberg te Bakkum gereed is, trekken zij erin en kunnen zij in 1946 de eerste gasten, vooral afkomstig uit Amsterdam, ontvangen. Er moet veel geïmproviseerd worden, want er is in die jaren weinig geld. "Ik moest in de zomer vaak koken voor honderd mensen, maar ik had maar een paar pannen. De gasten kregen overigens nooit vlees in die tijd, want dat was veel te duur. Alleen seizoen groente en aardappelen. Als er scholen kwamen deden we vaak een kwartje op de prijs en dan kochten we worst die we in plakken sneden en dan bakten, zodat de kinderen wel wat vlees kregen", aldus de 86-jarige Alie Rommerts in een kranteninterview uit 2002. Bakkum, Pinksteren 1946. De corveeploeg. Het derde meisje van rechts is Erna Meijer. Zij had er toen nog geen vermoeden van dat ze in 1954 een seizoen in Koningsbosch als assistente zou werken en daardoor een speciale band met deze jeugdherberg zou krijgen. Nieuwe start Na de bevrijding krijgen de jeugdherbergbesturen hun in oorlogstijd onteigende panden weer terug. Slechts enkele plaatselijke stichtingen maken gebruik van dit rechtsher stel. Anderen zien van hun recht af, omdat zij de kosten Vader en moeder Rommerts krijgen drie kinderen; Floris, Marjolijne en Charlotte. De laatste twee zijn in de jeugd herberg geboren. Het gezin bewoont de bovenverdieping van de rechtervleugel. Het verlangen van Leo om zanger te worden is met het jeugdherbergouderschap niet op de 67

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 69