iiöario de trekker dherbergmijdt, denader spons en bezemslijt, en moeder/ich aan 'teteo u)ijdt. Tulpstraat. Daarmee is een einde gekomen aan de inwoning in het gebouw van het Ne derlands Jeugdleiders Instituut. In 1939 wordt het 10-jarig bestaan van de NJHC gevierd. Er zijn dan 64 jeugdherbergen. Jeugdherbergouders De in 1932 in gebruik genomen model-jeugdherberg Koningsbosch. In de beginjaren krijgt de jeugdherberg van de trekkers de bijnaam 'halftonsherberg, een verwijzing naar de bouwkosten. 's morgens vroeg en in den avond. En nu, vlak voor ons een model-jeugdherberg. Groei In 1932 stijgt het aantal jeugdherbergen tot 41Overnach ten voor gasten t/m 18 jaar kost ƒ0,30, voor gasten t/m 21 jaar/0,40 en voor gasten boven de 21 jaarƒ0,50. Voor een broodmaaltijd wordt 0,30 en voor een warme maaltijd ƒ0,50 gerekend. Het huren van een slaapzak kost ƒ0,15. Bakkum verstrekt koude douches gratis. Wil men er warm water bij, dan moeten er 5 centen op tafel komen. De rij wielstalling is echter kosteloos. In 1936 betrekt de NJHC een eigen kantoor in de Prof. Het 'vader' en 'moeder' zijn van een jeugd herberg was geen bestaand beroep. Veelal werden echtparen gevraagd die bereid waren tegen een kleine vergoeding het beheer van een jeugdherberg op zich te nemen. Meest al waren vrij wonen en een gedeeltelijke kostvergoeding voldoende om de jeugdher berg als bijbaan te accepteren. Jan Reinders schrijft daarover in het boek 'Een kwart eeuw jeugdherbergen 1929-1954' het volgende: "Nergens kun je een diploma halen voor het vak herbergvaderen en -moederen. En toch moet je van alles kunnen, een soort duivelskunstenaar zijn. Kok, directeur, administrateur, je technische knobbel moet een zekere omvang hebben bereikt, ...en dan nog een beetje pedagogie, wat psychologisch inzicht, o ja, een beetje kennis van de levende natuur verdient wel aanbeveling, ter wijl enige bekwaamheid in het volksdansen en musiceren, wat kennis van land en volk niet ongewenst zijn. En dan nog vader en moeder zijn, snapt u wat ik bedoel? Het is dan ook niet verwonderlijk dat uit de kring van jeugdherber gouders de behoefte naar voren komt om meer contact met elkaar te hebben en aan scholing. Op de School voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam wordt die mogelijkheid geboden. Jan Reinders vindt dat er ook wat moet gebeuren met hun rechtspositie. De jeugdherbergouders richten een eigen belangenorganisatie op. Tussen 10.00 en 15.00 uur waren de jeugd herbergen gesloten. Op een poster werd dit in rijmvorm aan de gasten kenbaar gemaakt. De R. in de rechter benedenhoek doet ver moeden dat het ontwerp van de hand van de Bakkumse herbergvader Jan Reinders is. Wanneer men 's avonds na een lange tocht moe en stoffig in een Jeugdherberg aankomt, bestaat de moge lijkheid om een douche te nemen. Het nemen van een voetbad is echter voor ieder verplicht. De ledikan ten mogen niet als bergplaats voor rugzakken en kleding worden gebruikt. Jeugdherberg »Koningsbosch«< Bakkum Een waschgelegenheid Jeugdherberg »Koningsbosch« Bakkum Een der slaapzalen 66

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 68