Voor de eerste speciaal gebouw de jeugdherberg 'Koningsbosch' wordt op 1 oktober 1931 de eerste steen gelegd door de gedepu teerde van Noord- Holland, de heer A.H. Gerhard. Hij staat met de hoed in de hand achter de zittende dame, links op de foto. Piet Mooij van Zeeveld was er ook (zie cirkel). den gebouwd. De bouw wordt door de Provinciale Staten van Noord-Holland mogelijk gemaakt door uitgifte van grond in erfpacht en een garantstelling tot een bedrag van ƒ50.000,- voor een geldlening. De Amsterdamse architect Den Tex krijgt opdracht het ge bouw te ontwerpen en hij volgt daarbij de stijl van de Am sterdamse School. Het gebouw zal ruimte bieden aan 76 bedden en een inpandige woning voor de herbergouders. De bouw wordt gegund aan de firma G. J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal. In tegenwoordigheid van een grote groep genodigden wordt op 1 oktober 1931 de eerste steen gelegd door de heer Adrien Henri Gerhard, gedepu teerde van Noord-Holland. Op paaszaterdag 26 maart 1932 is de officiële opening van jeugdherberg Koningsbosch. De eerste spreker is Dr. C.P. Gunning, voorzitter van de NJHC. Hij memoreert hoe in 1929 bij rentmeester Vogelenzang van het PWN het idee rijpte om dit terrein aan de Heereweg te gebmiken voor het stichten van een jeugdherberg en dat een in dat jaar gevormd comité ervoor heeft gezorgd dat de jeugdherberg er is gekomen. Architect Den Tex roemt de artistieke bijdragen van me vrouw Ten Raa, lid van het plaatselijke comité en ont werpster van een tweetal glas-in-loodramen naast de open haard in het dagverblijf. Ook wijst hij op de vierkante mo zaïekzuil die de luifel bij de ingang draagt. Het mozaïek werk toont de figuren van een meisje, een haan, een uil en een boom. Na het hijsen van de vlag is er gelegenheid om de jeugd herberg te bezichtigen. Vanwege een sterke wind ziet men af van het ontsteken van een groot paasvuur. Vader en moeder Mooij bedanken voor de eer om de eerste jeugdherbergouders van Koningsbosch te worden, zij ge ven de voorkeur aan voortzetting van het boerenbedrijf. Het zijn Jan en Sien Reinders die in volledige dienst als jeugd herbergouders worden geïnstalleerd. Zij zullen door de be zoekers met 'vader' en 'moeder' worden aangesproken. Adrien Henri Gerhard werd op 7 april 1858 te Lausan ne geboren. Hij stamde uit een geslacht van kleerma kers. Ook zijn vader Hendrik Gerhard was kleermaker, maar was daarnaast een vakbondsleider en een pionier van de sociale beweging. Adrien volgde de Rijksnor maalschool te Hoorn en werd in 1882 op 24-jarige leeftijd hoofd van een school in Amsterdam. Hij was een Nederlands politicus, vrijdenker, onderwij sspeci- alist en mede-oprichter van de SDAP. Hij kwam in 1913 in de Tweede Kamer en werd een alom gewaar deerd onderwijswoordvoerder. Hij sprak met een on vervalst Amsterdams accent. Hij bleef Kamerlid tot 1931. Van 1913 tot 1935 was hij lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Van 1916 tot 1935 was hij tevens gedeputeerde van die provincie. Gerhard was lid van het plaatselijke jeugdherbergbestuur. Hij over leed te Bakkum op 3 juli 1948 op 90-jarige leeftijd. Vele jongeren geven gehoor aan de oproep om zaterdag voor Pasen naar Koningsbosch te komen, de opening mee te maken en er het paasweekend door te brengen. On der hen is ook Leo de Wolff. Aan hem wordt gevraagd om voor het maandblad 'De Trekker' een artikel over de opening te schrijven. Dat doet hij, maar hij betrekt daarin ook zijn herinneringen aan Zeeveld. (...)Ik keerde me om, daar lag nu die modeljeugdherberg, waarvan reeds talrijke wonderlijke sprookjes de ronde deden. Fantasti sche verhalen waren in omloop over de inrichting van dit jeugdpaleis. In de verte achter wat hooge boomen moest de oude jeugdherberg liggen, "Zeeveld", waar we zoo'n menig gezellig uurtje hadden doorgebracht. In die oude boerderij had je je thuis gevoeld, juist door de intieme primitiviteit van de inrichting. Waar boer Mooij en zijn vrouw je des avonds in het dagverblijf of buiten op het erf aan de babbel hielden, waar je de geur van het hooi opsnoof waar de vogels je gratis op muziek tracteerden, 65

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 67