ZEEYELD Jeugdherberg Koningsbosch Boerderij Zeeveld Een plaatselijke comité onder voorzitterschap van mevrouw Aukes, die ook lid was van Provinciale Staten, onderneemt actie om tot een jeugdherberg in Castricum te komen. Er wordt geld ingezameld onder meer door het organiseren van een bazaar en het werven van donateurs. De boerde rij Zeeveld, bezit van de provincie Noord-Holland, zou als jeugdherberg ingericht kunnen worden. In 1930 verleent Gedeputeerde Staten van Noord-Holland toestemming. Op 9 juli 1930, op een mooie zomermiddag, vindt de ope ning plaats. Genodigden worden ontvangen op de dors, een ruimte waar tijdens de hooitijd de hooiwagens naar binnen worden gereden. De ontvangstruimte is sober versierd met enig groen, enkele dahlia's en rozen. "Toen we allen op de toegeschoven banken waren gezeten en ons konden steunen tegen het pas geborgen hooiopende mevr. Aukes, voor zitster van het plaatselijke comité de bijeenkomst, zo schrijft een verslaggever van de Alkmaarsche Courant om daarna zijn artikel te vervolgen met: "In haar openings woord wees zij er op hoe hier in korten tijd getracht en hopelijk gelukt is, om een jeugdherberg te kunnen openen, waar de reizende en trekkende jeugd goed en goedkoop een frissche slaapplaats kan worden verschaft Na het openingswoord wordt een rondgang gemaakt en geeft de verslaggever een indruk van de tot jeugdherberg ingerichte boerderij. "Zeker er zijn geen ruime en luchtige slaapgelegenheden als in een hotel kunnen worden gebo den, maar de reizende en trekkende jeugd vraagt dat niet, die heeft genoeg aan een sober maar helder gespreid bed, met eenvoudige waschgelegenheid en vraagt geen luxu euze ingerichte waschtafel. In de stal, waar in de winter de koeien staan, slapen de meisjes. Voor de jongens zijn de slaapplaatsen onderge bracht in twee tenten op het erf en ook op de zolder. Ach ter in de boerderij, in de paardenstal, is de keuken, waar ieder zijn eigen potje kan koken. Vanaf die dag kunnen 14 meisjes en 10 jongens bij vader Piet Mooij terecht. Het plaatselijk comité legde in oktober verantwoording af over het eerste seizoen, waarbij eraan wordt herinnerd dat Boerderij Zeeveld omstreeks 1930. 64 In 1829 verwierf koning Willem I het duingebied bij Bakkum. Daarna is het enkele generaties lang in het bezit geble ven van leden van de koninklijke familie. Sinds 1903 is de Provincie Noord-Hol land eigenaresse. Hiertoe behoort ook het gebied Koningsbosch in de binnen- duinrand. Daar wordt in 1931 begonnen met de bouw van een nieuwe jeugdher berg, die ook de naam 'Koningsbosch' zal dragen. Het is de eerste jeugdherberg die in opdracht van de NJHC zal wor- Naast het naambord van de boerderij hangt de driehoek van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale. het een strijd was om de jeugdherberg te kunnen openen, gezien het weinige geld dat beschikbaar was. Er waren in die eerste maanden toch nog 195 overnachtingen, waar van 2 uit Castricum zelf, 144 uit Noord-Holland, 43 uit andere provincies en 6 uit het buitenland. In 1931 is het aantal gasten gestegen tot 985, dus is het bezoek meer dan vervijfvoudigd. Ten opzichte van 1930 is het aantal jeugdher bergen in 1931 inmiddels toegenomen tot 33 en daar zal spoedig een nieuw te bouwen jeugdherberg in Bakkum bij op geteld kunnen worden. De dors deed dienst als 'dagverblijf'. Piet Mooij (staand) was naast boer ook twee seizoenen 'jeugdherbergvader' (1930).

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 66