Van jeugdherberg Koningsbosch naar Stayokay Bakkum Aan de Heereweg te Bakkum, omgeven door het duinrandbos van het Noordhollands Duinreser vaat staat de vroegere jeugdherberg Konings bosch. Vanwege de architectonische vormgeving is het gebouw geplaatst op de gemeentelijke mo numentenlijst. Maar ook om een andere reden is het een bijzonder gebouw. Het is de eerste speciaal gebouwde jeugdherberg in opdracht van de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale. Na vele jaren jeugdherberg Koningsbosch werd Stayo kay Bakkum de nieuwe benaming. In 2012, het jaar waarin het gebouw tachtig jaar bestaat, is het einde van Stayokay Bakkum in zicht gekomen. De Nederlandsche Jeugdherbergcentrale (NJHC) Naar Duits voorbeeld ontstaan in de jaren twintig van de vo rige eeuw de eerste jeugdherbergen in Nederland. Op parti culier initiatief wordt in 1927 de eerste jeugdherberg geopend in Ouderkerk aan de Amstel. Nog voordat de NJHC is opge richt, zijn er in totaal al twee jeugdherbergen bijgekomen: in Petten en Amersfoort. Ze zijn klein en zeer eenvoudig. De NJHC gaat op 5 april 1929 officieel van start. Het doel is om goedkope en veilige overnachtingsgelegenheden voor de jeugd te bieden en om tot een goed netwerk van jeugdherbergen te komen. Voor de NJHC wordt een plaats ingeruimd in het kantoor van het Nederlandsch Jeugdlei- a(m. ders Instituut in Amsterdam. Een van de eerste taken van de nieuwe stichting is het uitgeven van eigen Nederlandse trekkerskaarten. In 1929 verschijnt de eerste jeugdher- berggids en worden huisregels opgesteld, waarin rechten en plichten van de bezoekers van jeugdherbergen zijn be schreven. In het eerste jaar vinden er in de jeugdherbergen 8575 overnachtingen plaats. De NJHC heeft dan nog geen eigen jeugdherbergen. Ze is een overkoepelend orgaan dat naast de uitgifte van trekkerskaarten en de jeugdherberg- gids, ook landelijke propaganda maakt. Enkele huisregels vermeld in de jeugdherberggids van 1929 Wanneer men 's avonds moe en stoffig na een langen tocht in een Jeugdherberg aankomt, beginne men zich geheel te wasschen. Liefst neme men een douche. Het nemen van een voetbad is echter voor ieder verplicht. De ledikanten worden niet als bergplaats voor rugzak ken en stoffige kleeding gebruikt. Deze wordt opge borgen op daarvoor bestemde plaatsen. Ieder brenge zijn eigen lakens mee. Alles is ingericht op het zich zelf helpen onder lei ding van den Herbergvader. Ieder heeft daarom de plicht, waaraan hij zich nimmer mag onttrekken, om ervoor te zorgen, dat de slaapzalen vóór het vertrek den volgenden morgen wederom zijn schoongemaakt, de bedden opgemaakt en de keuken en waschgelegen- heden in hun ouden toestand zijn teruggebracht. Alco holgebruik en rooken zijn ten strengste verboden. Om 10 uur 's avonds moet iedereen stil zijn om allen in de gelegenheid te stellen een goede nachtrust te genieten. Zowel verenigingen als individuele personen kunnen bij de NJHC ingeschreven worden. Voor individuele perso nen bedraagt de contributie 3,-, inclusief het medede lingenblad. Voor jongeren bedraagt de contributie 1,- en voor gezinnen ƒ1,50. De jeugdherberggids van 1930 ver meldt al 24 jeugdherbergen. In bijna alle jeugdherbergen zijn uitsluitend vegetarische maaltijden verkrijgbaar. De Zevensprong te Petten. Geen comité van notabelen, oproep om geld, besprekingen over statuten en dergelijke. Enkele jongelieden huurden een 'huis' voorf 1,-per week en met een groep jonge vrienden besteedden zij hun vakantie om dit krotje te vertimmeren. De heer en mevrouw Wiese, de ouders van een van de initiatiefnemers, werden daar de eerste jeugdherbergouders. 63

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 65