Sint Barbara De Heilige Barbara is een christelijke heilige, die geldt als beschermster tegen brand en bliksem en te gen een plotselinge dood. Zij zou gewoond hebben in Klein-Azië, in het plaats je Nicomedië, waar haar vader, die heiden was, zijn mooie dochter opsloot in een toren met daarbij een gebouwd badhuis. Dit badhuis had twee ramen. Op haar verzoek werden het drie ramen om zo de Heilige Drievuldigheid te eren. Toen haar vader de bekering tot het Christendom be merkte, ontstak hij in woede, onthoofdde haar en werd daarna zelf door de bliksem getroffen. Dit gebeurde omstreeks het jaar 306. Uitvaartverzorger De Jongh beschikt over een uitvaart centrum bij de St.-Pancratiuskerk en Uitvaartverzorging IJmond over de aula op de begraafplaats Onderlangs. De voorgangers van laatstgenoemde organisatie waren de he ren Van Balgooi, De Boer en tenslotte P.Q. van Daalen. De Castricumse Uitvaartvereniging stelt zich ten doel de belangen van de nabestaanden in de moeilijke periode van rouw en rouwverwerking te behartigen en te bemiddelen tussen de nabestaanden en het toegenomen aantal begrafe nisondernemers met hun meer commerciële aanpak. Zowel de bestuursleden als voorheen de dragers zien hun werk in de eerste plaats als een opdracht die ongetwijfeld voortkomt uit het gevoel voor de burenplicht, zoals vroe ger in Castricum gebruikelijk was. Piet Blom Schilderij van St. Barbara gemaakt door Lucas Cranach (1472-1553). Bronnen: Deelen van, D., Historie van Castricum en Bakkum, 1973; Dekkers, C., Dorren, G., Eerden van, R., Het land van Hil- de, Archeologie in het Noord-Hollandse kustgebied, 2006; Dunk, Th.H. von der, De vorige Sint-Pancratiuskerk te Castricum, 32e Jaarboek Oud-Castricum (2009); Genealogie, uitgave van het CBG te Den Haag, jaargang 11, nr. 2; Kol, ir. J., De parochiekerk Sint Pancratius tot aan de re formatie, 15e Jaarboek Oud-Castricum (1992); Koning, drs. J. de, Evaluatie-rapport opgraving Castri- cum-De Boogaert Fase I, 2010; Monument, uitgave van de Stichting 'Castricums Monu ment ons een zorg', 2003; Numan, A.M., Noord-Hollandse Kerken en kapellen in de Middeleeuwen, 2005; Regionaal Archief Alkmaar, archief gemeente Castricum, archief burgemeester, strandvonder; Roos, R. (red), Duinen en mensen, Kennemerland, Stich ting NatuurMedia, Amsterdam 2009; Ruijter de, Q.Schippers van het Stet, 1975; St. Pancratiuskerk Castricum 100 jaar, 1911-2011, uitgave van R.-K. Parochie De Goede Herder. De lijkkoets of rouwkoets, die vaak werd ingezet, was van Jan Twisk van het Schoutenbosch. De koets werd bespan nen met twee zwarte Friese paarden. Toen hij zelf in 1991 kwam te overlijden, werd hij overeenkomstig zijn wens ook in een rouwkoets, zelfs met vier paarden ervoor, naar het kerkhof gebracht. Het was niet zijn eigen koets, want die was eind jaren 60 al gesloopt. Theo Twisk: "kan de achteras is een wip gemaakt voor de kinderen Beide Castricumse verenigingen hadden een eigen bode en eigen dragers, die hiervoor een kleine vergoeding kre gen. Na vele jaren van overleg tussen de twee verenigin gen werd in 2004 besloten tot fusie en ontstond de 'Castri cumse Uitvaartvereniging'. Als uitvaartverzorgers treden op De Jongh Uitvaartverzor ging B.V. en Uitvaartverzorging IJmond. Gesprek met Simon Mooij Mijn grootvader was al actief bij het dragen van over ledenen naar het graf, toen burenplicht nog normaal was. Ook mijn vader Piet Mooij was, als bestuurslid van de vereniging, betrokken bij het waardig ten gra ven dragen van overledenen. Mijn grootvader Piet is een van de oprichters in 1924 van de Eerste Onder linge Begrafenis Vereniging 'de Laatste Eerin Cas tricum, waar inwoners van Castricum/ Bakkum lid van konden worden en jaarlijks voor het lidmaatschap betaalden. Er was een reglement opgesteld, waarin de tarieven voor begrafenissen in drie klassen, le, 2e en 3e klas se. De laatste was de goedkoopste. Leden kregen een korting op de gemaakte kosten en dat is nog zo. 61

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 63