5? Is Hffii Het vervallen graf van Dr. J. W. Jacobi op de gesloten begraafplaats van Duin en Bosch. De Werkgroep Oud-Castricum voert actie om tot her stel van dit grafmonument te komen. personen werden begraven. Het hoge aantal kan gelegen hebben aan de Spaanse griep die toen heerste. Op de begraafplaats, die tot 1960 in gebruik is geweest, liggen enkele opmerkelijke graven: het graf met obelisk van Dr. J.W. Jacobi, de eerste directeur van het zieken huis en het graf van W.E. van Keeken, hoofd economische dienst van het ziekenhuis en bekend van de beoefening van de tennissport in Bakkum. In 2001 werd het landgoed Duin en Bosch met de begraaf plaats tot rijksmonument aangewezen. Het onderhoud van de graven schiet ernstig tekort, maar nog steeds is de plek bijzonder en sfeervol. De begraafplaats Onderlangs. De begraafplaats Onderlangs is door de gemeente na 1953 aangelegd naar een ontwerp van de landschapsar chitect ir. Hein Otto. Van het ongeveer 1 hectare grote terrein is tweederde bestemd als algemene begraafplaats. Voor rooms-katholieken werd destijds 1/3 gedeelte afge zonderd. Het bestuur van de R.-K. parochie in Bakkum wenste in principe gebruik te maken van dat deel. In de huidige tijd wordt de begraafplaats algemeen gebruikt en is er geen onderscheid meer. De begraafplaats zou ruimte kunnen bieden aan ruim 1800 graven. De begraafplaats ligt fraai tegen de duinrand aan. Recent is deze geselecteerd om mogelijk in aanmerking te komen voor de status van beschermd rijksmonument. Sinds 1953 is de begraafplaats al enkele keren uitgebreid. In 1967 is toen het 11 jaar oude tennispark daarvoor verplaatst naar de Vinkebaan. Er werd door de gemeente een aula ge bouwd met bijbehorende ruimten, die in de jaren '80 werd overgenomen door de uitvaartverzorger RQ. van Daalen. De aula is thans in gebruik bij Uitvaartverzorging IJmond. In 2002 bleek vergroting van de begraafplaats opnieuw noodzakelijk. Nu werd de begraafplaats in oostelijke richting uitgebreid. Op 15 november 2006 kon dit deel officieel in ge bruik worden genomen. Een herinneringsplaquette van deze gebeurtenis is ingemetseld in de gevel van de werkruimte. Begrafenisverenigingen Toen de burenplicht in de dorpsgemeenschap eind 19e eeuw uit gebruik geraakte, ontstonden de begrafenisver enigingen. In Castricum werd in 1920 De Eerste Onderlinge Begrafe nis Vereniging De Laatste Eer opgericht en in 1927, op initiatief van wethouder Hemmer en de raadsleden Louter en De Vries, de R.K. Begrafenis Vereniging Sint Barbara. Aanvankelijk werd het rondzeggen door de bode (het aan spreken) en het beschikbaar stellen van een achttal dra gers in passende kleding tot de taak van de verenigingen gerekend. De bode kon ook een lijkkoets, later een auto, regelen. Hij verzorgde tevens alle werkzaamheden voor de teraardebestelling. Aan de voet van de duinen ligt de fraai aangelegde gemeentelijke begraafplaats Onderlangs. 60 De rouwkoets met eigenaar Jan Twisk op de bok voor Onderlangs (1965).

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 62