cum, jhr. Rendorp van Marquette, een verzoek ingediend om in de nabijheid der nieuwe kerk een eigen kerkhof te bezitten en op het zuidelijk gedeelte van Jan Evertsven hetzelve aan te leggen. De eerste steenlegging voor de eerste St.-Pancratiuskerk vond plaats in april 1857, de inwijding van het kerkhof en van de kerk respectievelijk op 19 juli en 30 september 1858. Kort daarna diende de pastoor bij dezelfde burgemeester een verzoek in om de klok te mogen luiden bij kerkelijke plech tigheden: 'zoals in Heemskerk in de Roomsch Katholieke Ge meente de gewoonte isDe klok zal gehangen hebben in een dakruiter, het vierkante houten torentje dat over de nok van het toenmalige kerkje was gebouwd. Na de inwijding van de kerk werd de schuilkerk aan de Breedeweg gesloopt. denkingsplaquette aangebracht. Ook treffen we hier het graf aan van de gerespecteerde dokter Leenaers (ziel3e Jaarboek) en zijn echtgenote. Het oorspronkelijke graf had een zerk. Toen me vrouw Leenaers-de Jongh in 1976 werd begraven, is de zerk vervangen door een liggende steen. Het graf van burgemeester Lommen en zijn echt genote werd in 1983 overgebracht naar de be graafplaats Onderlangs (zie 34e Jaarboek). Het r.-k. kerkhof is bestemd voor parochianen die bij de parochie zijn ingeschreven, met een parochi aan gehuwd waren of een huishouden vormden, alsmede voor oud-parochianen. Het kerkhof telt De ingang van het parochiekerkhof achter de Pancratiuskerk. Bij de grondige verbouwing in de periode 1877-1883 werd genoemde dakruiter vervangen door een toren (zie 32e Jaarboek), waarnaar de klok werd overgebracht. Ook in de 'nieuwe' kerk, die in 2011 honderd jaar oud is geworden, is de klok in gebruik geweest. Deze klok werd echter in 1943 in beslag genomen door de Duitsers. Na 1948 heeft een andere klok zich weer luid en duidelijk laten horen. In de jaren '80 werden drie klokken geschon ken die de klok uit 1948 vervingen. Een van deze drie klokken doet de overledene uitgeleide. De oude klok is sedert januari 2011 opgenomen in een monument voor het ongedoopte kind dat in de tuin achter de pastorie is geplaatst. Met dit monument heeft de kerk haar mededogen kenbaar willen maken. Het oudste graf op het kerkhof is dat van pastoor Henri- cus Johannes Meuwsen, geboren in 1810, overleden op 26 augustus 1876. In maart 2011 werden zijn resten overge bracht naar het nieuwe priestergraf, waarin nu 14 priesters en kapelaans zijn begraven. Graven van Castricummers, bekend uit het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog, vinden we hier ook, zoals dat van Leo Toepoel, die in december 1944 op 23-jarige leef tijd werd gefusilleerd. Als herinnering aan de verzetsman Jan Hoberg is bij de ingang van de begraafplaats een her- Het priestergraf waar 14 priesters en kapelaans hun laatste rustplaats hebben. ruim 600 graven, waarvan er circa 450 bezet zijn. Het is hoofdzakelijk in gebruik voor parochianen uit Castricum, omdat Bakkummers veelal kiezen voor de begraafplaats Onderlangs. De begraafplaats 'Duin en Bosch' Het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch werd in 1909 in gebruik genomen en had als een min of meer zelfstan dig dorp een eigen begraafplaats met een algemeen en een rooms-katholiek gedeelte, gelegen aan de oostzijde van het terrein (zie 22e Jaarboek). Uit een opgave van het ziekenhuis blijkt dat hier in het jaar 1919 maar liefst 78 59 ,v.■- Begraafplaats 'St. Pancratius'

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 61