Ten geleide Voor het 35e Jaarboek hebben we weer gekozen voor een mix van uiteenlopende onderwerpen die variëren van biljarten tot begraven in Castricum. De vroege historie komt aan bod in een artikel over de naam Castricum, waarbij volgens een geheel nieuwe invalshoek de oorsprong wordt gezocht in de Moezelstreek en ook in het artikel over de archeologische verkenning van een bouwput, waarin een oude duinbeek werd aangetroffen. Naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van het Corsotheater wordt er uitvoerig aandacht besteed aan de bioscoopgeschiedenis in Castricum. Het bestuur van de gemeente wordt in een vierde en laatste artikel behandeld. Dit betreft de gemeenteraad in de periode vanaf 1974 tot de fusie met Akersloot en Limmen in 2002. In de serie over middenstanders passeren nu de melkboeren de revue. Een artikel over het begraven in Castricum gaat in op eeuwenoude begrafenisgebruiken, op het begraven in en om de oude Dorpskerk en op de huidige begraafplaatsen binnen de gemeente. In het vooruitzicht van de sluiting van Koningsbosch - de in 1930 en eerste speciaal gebouwde jeugdherberg in opdracht van de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale - wordt de historie van deze jeugdherberg beschreven. In de artikelenserie over de sportverenigingen komen nu zes Castricumse biljartverenigingen aan bod, waarvan er nu nog vijf bestaan. Als Castricumse familie wordt in dit jaarboek de familie Hogenstijn beschreven. De oorsprong van deze familie ligt in de omgeving van Maagdenburg in Duitsland. Ene Johannes Friedrich Hohenstein woonde in 1822 in Ilpendam en werkte vanaf 1830 aan het grote ontginningsproject in De bioscoop gezien vanuit de Schoolstraat in de oorlogsjaren. 3 het duingebied van Bakkum. De familie blijft vervolgens in onze gemeente wonen. Overige onderwerpen betreffen de stoomtram door Castricum, de boerderij 'De Brabantse landbouw' en 'Wie was Geertje ten Wolde-Mooij'. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek over het afgelopen jaar. Door ruimtegebrek is het laatste artikel over de Dorpsstraat doorgeschoven naar het volgende jaarboek. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten, Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gegevens en Henk Heideman voor het beschikbaar stellen van afbeeldingen uit zijn verzameling. Wij nodigen de lezer tenslotte graag uit om reacties en aanvullingen op de artikelen aan ons door te geven. Ook voor onderwerpen waaraan we in het volgende jaarboek aandacht schenken, zijn bijzondere herinneringen, gegevens, anekdotes en/of fotomateriaal welkom. Dit betreft onder andere de geschiedenis van de plaatselijke kranten, de Kennemer IJsbaan, de Gereformeerde kerk, de slagers en de familie Bos. Het contactadres is Werkgroep Oud-Castricum, Geversweg lb, 1901 NW Castricum of per email: simon. zuurbier@hetnet.nl, tel: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 35e uitgave hebben bijgedragen. De redactie: Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 5