Wie was .Geertje ten Wolde-Mooij Na het gereedkomen van het Bakkerspleintje in 2010 is daar zonder ceremonieel vertoon een plaquette geplaatst met een portret van Geertje ten Wolde-Mooij. Boven haar portret staat: 'Ter nagedachtenis aan de voormalige eigenaresse van de grond waarop het Bakkerspleintje is gerealiseerd.Onder haar portret staat haar naam, geboorte- en sterfdatum en de tekst: "Een sociaal bewogen vrouw, begaan met het lot van haar dorpsgenoten, hulp biedend waar dat nodig was.De plaquette is er gekomen door een initia tief van twee van haar kleinkinderen. Amy van Gaaien-van der Woude, wonende te Lelystad, vroeg de burgemeester mevr. Emmens-Knol in een brief haar medewerking om de naam van haar grootmoeder op enigerlei wijze aan het centrumplan 'Bakkerspleintje' te verbinden. Ter ondersteuning van die wens en met aanvul lende informatie stuurde Rie Deichmann-Hogenstijn uit Castricum ook een brief aan de burgemeester. Dit artikel is voor het grootste gedeelte aan de laatste brief ontleend. De gemeente heeft naar aanleiding van bovengenoemde brieven besloten tot het plaatsen van een plaquette. De wens van deze twee kleinkinderen van Geertje ten Wolde-Mooij is dus gehonoreerd; zij leverden voor de plaquette de foto en de daarbij horende tekst, maar wie was hun grootmoeder? Melkventster Geertje Mooij werd op 13 oktober 1871 in Egmond- Binnen geboren. Zij was een dochter van Jan Mooij en Plaquette met de beeltenis van Geertje ten Wolde- Mooij op het Bakkerspleintje. Trijntje Strooker. Haar ouders hadden daar een boerderij en een cafébedrijf met de naam 't Haasje'. Geertje groeide als achtste kind op in een gezin met negen kinderen. Zij huwde in 1898 met de boerenknecht en weesjongen Hui- bert ten Wolde, geboren op 16 november 1875 te Wormer. Het echtpaar vestigde zich in de mooie boerenwoning, aan het begin van de Burgemeester Mooij straat, waar nu het nieuwe pand van kledingmodezaak Muil staat. Op de bij de boerderij behorende grond begonnen zij een tuin bouwbedrijf. Dit stuk land werd begrensd door de huidige Henri Schuytstraat, de Pernéstraat, de Kleibroekerweg, nu de Torenstraat en langs de achtererfafscheidingen van de bebouwing aan de Dorpsstraat. Alleen de grond achter de doorrijstal - waar nu de Rabobank staat - hoorde er niet bij. Huibert ten Wolde was vanaf 1913 ook bestuurslid van de pas opgerichte tuinbouwvereniging 'Ons Belang'. Daar naast was hij ook een melkventersbedrijf begonnen. Hui- bert en Geertje kregen acht kinderen. Het was Geertje die met de melk uit venten ging. Maria Terp stra, met als bijnaam Grote Marie, deed het huishouden. Zij is veertig jaar de fa milie Ten Wolde trouw gebleven. Geertje heeft het melkventen tot haar een- entachtigste jaar volgehouden. Zij genoot in het dorp grote bekendheid. Door het venten met melk kwam zij in aanraking met armoede en ziekte die in de eerste helft van de vorige eeuw vaak in grote gezinnen heersten. Zij hielp waar zij kon. Als er een ziek kind was, werden er wekelijks melk, eieren, room en boter gebracht en niet een enkele keer, maar soms maanden lang. In Geertje ten Wolde poserend met haar zoon Mathijs bij haar melkkar. Geertje ten Wolde Mooij 52

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 54