Paul werkte als verpleger in Den Haag, maar ging toen weer bij mijn moeder wonen om haar te helpen. Dat werk was nog een hele klus in die tijd, want ze ventten tot 12.00 uur en dan weer om 18.00 uur, omdat de mensen maar één liter per keer kochten. Eerst waren de klanten over het hele dorp verspreid tot Duinenbosch aan toe, maar na de sanering had Paid zijn wijk in de straten rondom de Burg. Mooijstraat, zoals de Mient, Geelvinckstraat en Pernéstraat. Mijn broer was een bijzonder type die aller lei streken uithaalde. Hij was altijd uit op zoveel mogelijk winst en presteerde het om in de oorlog aan de Duitsers melk te verkopen die voor de helft met water was verdund. Toen het een keer flink gesneeuwd had, pakte hij maar de slee naar de melkfabriek om een bus melk te halen. Op de hoek Overtoom-Dorpsstraat ging het mis en kieperde de slee om, met als gevolg dat er 40 liter melk wegstroomde. Zo ver ik weet heeft mijn moeder dat wel moeten betalen. Ook Jan Langeveld (1943) kreeg het vak van melkboer met de paplepel ingegoten. Vader Jan (1909-1989) vestigde zich vanuit Voorhout in 1934, vlak nadat hij getrouwd was met Antonia van der Geer, als krui denier en melkslijter aan de Dorps straat 31. Hij breidde zijn zaak later uit door de aankoop van nr. 33. Deze geschiedenis staat beschreven in het 27e Jaarboek. Zoon Jan hielp van jongs af aan zijn vader in de melkwijk. Hij volgde weliswaar de ambachtsschool, maar ventte al op 15-jarige leeftijd mee. Ook broer Leo en de zussen Lenie en Sjaan ontkwamen daar niet aan, terwijl de zussen Ria en Fransca moeder assisteerden in de winkel. Jan trouwde in 1967 met Dina de Moei die de winkel ging runnen. Deze had toen al enige jaren de functie van zelfbe dieningszaak en voerde de naam 'VIVO'. In 1968 veran derde deze in 'A&O' en driejaar later nam Jan officieel de zaak over van zijn vader. De zelfbedieningswinkel bleef bestaan tot 1983. Een grote vooruitgang was de aanschaf van een rijdende winkel voor zuivelproducten en kruidenierswaren, waar Jan de hele dag mee op pad ging. Dat was toch een heel verschil met vroeger, blikt Jan terug: "Ik begon op de bakfiets en voor ritten door het bos gebruikte ik een transportfiets. De PWN-woningen, zoals De Brabantse Landbouw, be hoorden namelijk ook tot onze klan tenkring. Even verderop woonde jachtopziener Postma die kippen hield. Als ik dan kwam aanfietsen, werd ik prompt aangevallen door een haan en een keer was dat zo he vig dat ik ondersteboven lazerde. Voordat Langeveld een rijdende winkel kreeg, gebruikte hij ook nog enige jaren een wagentje met een tweetaktmotor, die in vakkringen 'loeiende hond' werd genoemd. In zijn lange loopbaan maakte Jan veel mee. Met olieboer Cor Cas- tricum had hij een keer een bijzon dere ontmoeting: "Zowel Cor als ik Jan Langeveld sr. met zijn kinderen. Paul Lute (rechts) was verpleger, melkslijter en werkte in de horeca. Nadat Paul rond 1965 stopte met de melkhandel, heeft hij nog gewerkt als bedrijfsleider bij de bekende ho recazaak Rutex in Amsterdam en bij Johanna's Hof. In de cafés De Land bouw, Castell en De Stiefel stond hij achter de tap. Van bakfiets tot rijdende winkel 50

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 52