De Eendracht In 1932 werd in Castricum de melkslijtersvereniging 'De Eendracht' opgericht. De leden maakten elk jaar een uitstapje, maar verder kwam de samenwerking nauwelijks op gang. Dat veranderde na 1948, toen er een wij kindeling werd overeengekomen. Er wa ren namelijk maar liefst 16 melkslijters en 14 daarvan ventten bijvoorbeeld in de Pr. Julianastraat. Elk van de venters bezorgde dagelijks gemiddeld 4,5 liter, dus een betere verdeling was geen overbodige luxe. Dat kwam ook de hygiëne ten goede, want de melk werd nu 's morgens bezorgd en bleef dus niet de hele dag in de bussen staan. De sane ring hield in dat het publiek voor de bezorging uitslui tend aangewezen was op de wijkmelkboer. Men was wel vrij in de keuze om melk bij een handelaar te halen en die werd nogal eens bepaald door de geloofsovertuiging van klant of slijter. De Castricumse melkslijters vieren in mei 1957 het 25-jarig bestaan van hun vereniging 'De Eendracht'. V.l.n.r. bovenste rij: mevr. Wijker, Klaar Wijker, mevr. Schilder, Piet Schilder, Henny en Afra de Winter (dochters van Corl de Winter), Bank Beentjes, mevr. Beentjes en Paul Lute; middelste rij: Jan Tervoort jr., mevr. Langeveld, mevr. Tervoort (echtgenote van Jan jr.), Marie Brakenhoff, mevr. Schats, Huib ten Wolde, mevr. Nijman, mevr. Bakker, mevr. Tervoort (echtgenote van Jan sr.) en mevr. Castricum; voorste rij: Jur Schats, Jan Langeveld, Ab Nijman, Piet Bakker, Jan Tervoort sr. en Jan Castricum. NB. Klaar Wijker was geen melkslijter maar een personeelslid van melkfabriek 'De Holland'. In verband met de sanering kreeg De Eendracht bij notariële akte van 11 febru ari 1948 rechtspersoonlijkheid. In deze akte komen 16 melkslijters met hun adressen voor. Het doel van de vereniging is de behartiging van de belangen van de slijters, speciaal door samenwerking en door na streving van eikaars gemeenschappelijke belangen. De akte bevat een overzicht van de indeling van het distributiegebied in vier sectoren, waarbij per sector de melkboeren en de bezorgers worden genoemd. Ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig be staan van De Eendracht in 1957 werd een feeste lijke bijeenkomst gehouden in het Bondshotel van eigenaar Broksma. Er bleek sprake van een grote saamhorigheid, want alle toen actieve slijters (13) en hun echtgenoten waren aanwezig. Klaas Zonneveld, die eerder bij de melkfabriek werkte, werd in 1959 nog als lid van de vereniging geaccepteerd, nadat hij moeizaam een melkwijk had verkregen. Waarschijnlijk zal hij een van de laatste nieuwe leden van De Eendracht zijn geweest. Ook mag ervan worden uitgegaan dat de vereniging in 1962 werd opgeheven, omdat de laatste notulen da teren van 23 mei van dat jaar. Melkslijters ondersteunen de weduwe van Gerard Kaandorp Gerard Kaandorp (1907-1955) begon in 1939 na zijn hu welijk met Agie Meijne een melkhandel aan de Van Eg- mondstraat 9. Kaandorp noemde zijn zaak 'De Forens', omdat er in zijn omgeving veel mensen waren komen wonen die met de trein naar hun werk gingen. Het gezin bestond uit zes kinderen. Zoon Adri (1943) en dochter Ada (1945) hebben nog wat interessante notarisstukken bewaard die op de melkhandel betrekking hebben. Zo toont een declaratie aan dat vader Gerard op 9 december 1938 een melkzaak en aanverwante artikelen overnam van W. Castricum Cz. voor een totale som van 17,60. Adri hielp al op 10-jarige leeftijd mee met venten als hij uit school kwam en vertelt het volgende: "De sanering was toen al enige jaren van kracht en dat betekende dat een melkhandelaar niet mocht bezorgen in de wijk van een ander. Er was echter in de wijk van Schats een oudere dame die onenigheid met hem kreeg en melk van mijn va der wilde hebben. Zij kwam toen met een pannetje naar de kar van mijn vader toe, want zo mocht hij wel aan haar verkopen! Ik weet ook nog best dat de melkboeren elk jaar een uitje hadden en in twee groepen op vakantie gingen, nadat de badgasten waren vertrokken. Eerst had de ene 46

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 48