stopte ik dan en Piet ging weer naar de fabriek voor het terugbrengen van het leeggoed en het schoonmaken van de melkbussen. Dit deed Piet dus zes dagen per week en hielp daarbij ook nog zijn vrouw in de winkel. Ik vond het leuk en gezellig werk om bij je buurtgenoten deze spullen af te leveren en later ook nog af te rekenen met een grote geldtas over mijn schouder. Daar heb ik nu nog steeds baat bij, want hoofdrekenen is en blijft mijn beste vak! Een halve liter voor 8 of 9 cent De melk- en kruidenierswinkel van Tervoort aan de Bak- kummerstraat 101 was jaren een begrip in dit dorpsdeel. Jan sr. (1901-1961) uit Egmond-Binnen vestigde zich daar in 1925 met de Noord-Bakkumse Wil Liefting, nadat zij in hetzelfde jaar waren getrouwd. Ze kregen zeven kin deren, waarvan er vier in de zaak meehielpen. Aad (1929) nam de winkel na het overlijden van zijn vader over en Jan jr. (1927-2002) startte in 1957 een zuivelwinkel aan de Anna Paulownastraat 30. In 1985 werd de winkel aan de Bak- kummerstraat overgenomen door de gebroeders Stolk, die jarenlang elders in deze straat een kruidenierszaak had den. De dochters Jeanne van Duijn-Tervoort (1935) en Wil Meijne-Tervoort (1941) stonden vroeger altijd paraat voor de winkel van vader Jan en kunnen zich nog veel herinneren. Jeanne: "Ik was 14 toen ik begon met venten. Ook de villa 'Vogelwaterin het duingebied behoorde tot onze wijk en als het winter was nam ik dan meteen de post en de bestellingen van groenteboer Buter voor de bewoners mee.Wil vult haar zuster aan: "In de jaren '50 kostte een liter melk 17 cent. We bezorgden toen elke dag bij een me- Aad Tervoort nam de zaak aan de Bakkummerstraat over. Rechts Jan sr. en in de auto moeder Wil. vrouw een halve liter en zij betaalde de ene dag 9 en de an dere dag 8 cent. Als mijn vader vergeten was wat ze de vorige dag had betaald, zei ze steevast dat ze nu 8 cent moest beta len... Jeanne weet ook nog heel goed hoe de melkvoorzie- ning voor de oorlog op kamp Bakkum was geregeld: "Mijn vader ventte soms ook daar, want van verpachting was nog geen sprake. Het waren wel voornamelijk Bakkumse melk- slijters die er te zien waren. De kampeerders hadden vaak niet in de gaten dat er weer een andere melkboer kwam, want in hun ogen leken ze allemaal op elkaar. Ook staat het Jeanne nog helder voor de geest hoe het ging toen alles op de bon was: "De bonnen voor de verschil lende levensmiddelen moesten eerst worden gesorteerd en dan met stijfsel worden opgeplakt op kaarten van 100 stuks. Je was daar wel een hele avond mee bezig. Ven>ol- gens werden die kaarten ingeleverd bij het distributiekan toor naast de Corso en wij kregen daarvoor weer bonnen die we bij de groothandel konden inleveren. Jan Tervoort sr. heeft heel lang met paard en wagen ge vent en ook daarover kunnen de zusters anekdotes vertel len: "Vader had eens tijdens een van zijn ritjes een heel gesprek met elektricien Kees Bedeke, die vlakbij Duin en Bosch woonde. Dat duurde het paard te lang en daarom liep hij zonder brokken alleen terug naar ons huis. Het paard kreeg op een gegeven moment een veulentje dat een dag mee mocht met venten. Dat was ook meteen de laatste keer want zijn hoeven waren veel te veel afgesleten... Wil meldt ook nog dat elke klant waar een kind werd ge boren, een kwartliter slagroom cadeau kreeg. Vader be zorgde zelfs ook op zon- en feestdagen bij bepaalde klan ten. Daarvoor verliet hij al na de hoogmis de kerk. Zij be sluit met de volgende frustrerende herinnering: "Eens per jaar maakten de melkboeren gezamenlijk een uitstapje. Onze broers mochten dan mee, maar Jeanne en ik niet. Wij moesten op de kinderen van de broers passen en ook de winkel in de gaten houden, die open bleef. Het ergste was dat er ook nog van ons werd verwacht dat we de win kel wel even zouden witten! 45 Jan Tervoort sr. ventte heel lang met paard en wagen.

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 47