pen uit verschillende perioden van de geschiedenis van Castricum. Dit betrof met name de vondst van Victoria van Castricum, een beeldje uit de Romeinse tijd, de bezit tingen van het Karthuizerklooster uit de late middeleeu wen, een ontdekkingsreis in de 17e eeuw over de naam geving van Castricums baai in de Indische archipel en een groot aantal onderwerpen uit vooral de 20e eeuw. Archiefonderzoek (Simon Zuurbier) Meerdere keren per week werd door twee of drie leden van de werkgroep een bezoek gebracht aan de archieven. In de meeste gevallen betrof dit het Regionaal Archief te Alkmaar, waar de Castricumse archieven worden be waard. Het werk in het archief Alkmaar betreft vooral het digitaal invoeren van de gegevens uit de oud-rechterlijke archieven van Castricum uit de periode van voor 1811, het maken van een index op de Castricumse bevolkings registers en het opsporen van gegevens betreffende de geschiedenis en stamboom van Castricumse families, dan wel betreffende onderwerpen die in het jaarboek worden gepubliceerd. Er is in het afgelopen jaar flinke vooruit gang geboekt met de oudste en zeer moeilijk te ontcijfe ren transportregisters uit het oud-rechterlijk archief. Ook werd een begin gemaakt met de index over de periode 1900-1910 van het bevolkingsregister. Het zwaartepunt van het familieonderzoek lag bij de stamboom van de fa milie Hogenstijn. Public relations (Hans Boot) Elke maand werd er een persbericht in de kranten ge plaatst in verband met de tentoonstellingen op de eer ste zondag van de maand. De lokale radio- en tv-zender werd hiervan tevens in kennis gesteld. Eveneens ver schenen er in diverse kranten berichten over andere ac tiviteiten en werden oproepen gedaan voor het inzen den van foto's en gegevens over een bepaald onderwerp. Dit jaar werd besloten de website drastisch te vernieuwen. Dat resulteerde in een opgefriste vormgeving en de mogelijk heid voor de bezoekers om via een beeldbank en boekenbank inzage te krijgen in foto's en literatuur die de werkgroep in haar bezit heeft. Tevens werden de meeste teksten van de oude site herschreven of nieuwe toegevoegd. Taakgroep educatie en tentoonstellingen Educatie Cor Smit) In het afgelopen jaar werd slechts één school in De Duyn- kant ontvangen. Daarnaast heeft een groep geïnteresseer de jongeren een presentatie gekregen over archeologie. Tentoonstellingen (Cor Smit) De tijdelijke tentoonstellingen in combinatie met de open dagen trokken in 2011 circa 2350 bezoekers. Het thema in januari en februari was het 33e Jaarboek met de onderwerpen 'Het verdwenen dorpje de Duinkant' en 'De Castricumse gymnastiekverenigingen'. Zeer groot was de belangstelling voor de tentoonstelling over 'De Klompenbuurt'. Maar liefst 415 bezoekers be keken op zondag 6 maart deze expositie, die ook in de maanden april en mei was te bezichtigen. In juni en juli waren de ingezonden foto's te zien van 'Beleef Castricum', een samenwerkingsproject van de historische verenigingen uit Akersloot, Castricum en Limmen. Ook tij- Prijsuitreiking van de fotowedstrijd die aan Beleef Castricum' was verbonden. V.l.n.r.: Jan Louwe (Akersloot), Wim Thijsse (Limmen) en Margreet Schiermann Castricum dens de opening van het nieuwe gemeentehuis in september waren alle foto's uit de drie woonkernen daar te zien. Aan Beleef Castricum was een fotowedstrijd verbonden, waarvan de prijzen in oktober aan de drie winnaars werden uitgereikt. De eenmalige tentoonstelling 'Kroostrijke gezinnen' in oktober trok zoveel belangstelling, dat werd besloten deze in 2012 te herhalen. Gedurende de maanden november en december kwamen de onderwerpen Amateurtuindersvereniging Castricum, burgemeester Lommen en de bakkers uit het 34ste Jaar boek aan bod. Naast deze exposities verzorgde de werkgroep in maart en april nog een fototentoonstelling over venters in de biblio theek van Castricum. Tijdens de open monumentendagen in september heeft de werkgroep meegewerkt aan de organisatie van dit week end, waaronder de opening en een tentoonstelling over Café De Landbouw (nu De Bakkerij). Tevens zijn drie fo topanelen over het leven van Kapitein Rommel gemaakt naar aanleiding van de plaatsing van een replica van het tuinhuis in de gelijknamige tuin. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 2011 was het bestuur als volgt samen gesteld: Frans Duffhues, voorzitter; Albert Lourens, secretaris; Gerard Veldt, penningmeester; Hans Boot, lid; Peter Levi, lid; Cor Smit, lid. Aan de werkavonden in De Duynkant en andere activiteiten werd door circa dertig werkende leden deelgenomen. Op 31 december bedroeg het aantal donateurs ongeveer 1200. Aan onze leden en donateurs komt veel dank toe voor hun inzet en hun bijdrage aan de Stichting Werkgroep Oud- Castricum in het afgelopen jaar. Hans Boot 119

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 121