tricumse bevolking aangeleverd die een aanvulling geven op het verleden van personen, locaties of panden. Ook komen er nieuwe foto's binnen door contacten tijdens de voorbereiding van de artikelen voor het jaarboek. De laatste foto's van het archief van het Nieuwsblad voor Castricum werden aan de beeldbank toegevoegd en ook werd er veel gedaan aan het inlopen van de achterstand met betrekking tot het verwerken van de foto's. Dit jaar is een door veel Castricummers gekoesterde wens in vervulling gegaan. De fotocollectie van de werkgroep is sinds oktober via de website te bekijken, waarbij iedereen de mogelijkheid heeft om opmerkingen en aanvullingen te geven op de foto's. Er is hier al veel gebruik van gemaakt. In 2011 zijn er 3287 bezoekers op de Beeldbank geweest en die hebben samen 136.415 foto's bekeken. Taakgroep archeologie en cultuurbehoud Archeologie (Rino Zonneveld) In januari en februari 2011 zijn de vondsten uit de School straat verwerkt en ondergebracht in het archeologisch de pot te Wormer. Ook op de locatie Schoolstraat-Dorpsstraat, vroeger ge naamd 'Eierenglorie' en nu 'Eihof', is er begin van het jaar een archeologisch onderzoek uitgevoerd. Er zijn vondsten gedaan van rond de jaartelling. In maart en april zijn de raadsfracties, raadsactiviteit en raadscaiTousel bezocht in het kader van het opstellen van de Beleidsnota Archeologie. De gemeenteraad heeft deze nota in zijn vergadering van 6 oktober definitief vastgesteld. Met de gemeentelijke archeologe (Ceciel Nyst) vond in mei overleg plaats over de archeologische objecten bin nen de werkgroep. In augustus werd achter het station een archeologisch vooronderzoek gedaan in verband met de bouw van het archeologisch depot. Op deze oude ak kergrond lag de inheems-romeinse cultuurlaag op 40 cm onder het maaiveld; deze laag was op een zeer klein deel na geheel verstoord door het omzetten van het land ten behoeve van grondverbetering. Eind oktober 2011 startte de Basiscursus archeologie in Heiloo. Deze cursus is georganiseerd door de Werkgroep Oer-IJ, waarin Oud-Castricum is vertegenwoordigd, en Archeologisch vooronderzoek in augustus 2011 ach ter het station. Baduhenna. De acht succesvolle cursusavonden zijn door 45 mensen bezocht, waaronder een aantal leden van de werkgroep. Verder is een begin gemaakt met het beschrijven van door de werkgroep gevonden munten, het fotograferen van vondsten en het digitaliseren van verslagen. Door het hele jaar heen is de gemeente geadviseerd betreffende hoge archeologische ver wachtingenbij op handen zij nde verstoringen van het bodemar chief. Kortom een prachtig jaar, waarin vele mensen door de beleidsnota archeologie en de cursus archeologie kennis heb ben gemaakt met Castricums rijke, ondergrondse verleden. Cultuurbehoud (Ernst Mooij en Niek Kaan) Er is een zienswijze naar de gemeente gestuurd betreffende aanpassing van de Korte Brakersweg met als doel het lang zaam verkeer en het bestemmingsverkeer naar de boerde rij van Res te scheiden. Met de zienswijze wordt gepleit voor het behoud van het middeleeuwse dijkrestant en de dijksloten. Het resultaat is dat de dijksloot tussen de Korte Brakersweg en het aan te leggen fietspad blijft bestaan. Ook heeft de werkgroep door middel van een zienswijze haar bezorgdheid uitgesproken over het voorgenomen bouwplan bij de als rijksmonument aangewezen voormalige dok terswoning Van Oldenbarneveldweg 53. Omdat de maat schappelijke weerstand tegen het plan zo groot was, heeft de indiener van zijn voornemen afgezien. De werkgroep is nog steeds vertegenwoordigd in de initiatiefgroep 'Herin richting Duin en Boschterrein'. Dit jaar stond in het teken van het voorbereiden van een nieuw bestemmingsplan. Het nieuwe bestemmingsplan moet wonen op het ziekenhuis terrein mogelijk maken onder de voorwaarden die in het bestemmingsplan worden vastgelegd. De in de zienswijze genoemde bezwaren over de voorgenomen verplaatsing van het hertenkamp op het terrein van Duin en Bosch zijn ongegrond verklaard. De vergunning voor de restauratie van het graf van Dr. Jacobi op de gesloten begraafplaats van Duin en Bosch is afgegeven en met de werving van fondsen is afgelopen jaar begonnen. De werkgroep heeft zich gemengd in de waterbergingsplannen die het Hoog heemraadschap Hollands Noorderkwartier langs de Schulp- vaart wil realiseren. De inspraak heeft ertoe geleid dat de Schulpvaart onaangetast blijft en dat in de twee waterber- gingsgebieden de verlande geulrestanten van de Oer-IJdelta voor de waterberging benut gaan worden. Regelmatig wer den raadsactiviteiten en raadscarrousels bezocht als er on derwerpen behandeld werden waarmee cultuurhistorische waarden waren gemoeid. Ook is de werkgroep vertegenwoordigd in de gemeentelij ke monumentenraad. De voortgang in de aanwijzing van monumentwaardige terreinen en landschappelijke structu ren verloopt zeer traag en is in 2011 niet tot een afronding gekomen. Deelgenomen wordt aan de voorbereiding van de plaatsing van informatieborden bij rijks-, provinciale- en gemeentelijke monumenten. Taakgroep jaarboek, archiefonderzoek en pr Jaarboek (Simon Zuurbier) In oktober 2011 werd het 34e Jaarboek uitgebracht. Ook dit jaar ontkwamen we niet aan een geringe verhoging van het aantal bladzijden: van 120 naar 124. Ook dit jaarboek was gevuld met een grote verscheidenheid aan onderwer- 118

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 120