Bouwvergunning Piet Binkhorst, een bouwkundige uit het dorp, kreeg de op dracht het Corsotheater te ontwerpen. Hij tekende op basis van de wensen van de opdrachtgevers in de stijl van die tijd een echte bioscoop met bovenwoning. De bouwkosten werden begroot op ƒ14.000,-. Op 5 april 1937 werd de vergunning aangevraagd. Toen volgde er een koude dou che. Gemeentearchitect Dirk van Diepen keurde het plan af. Hij adviseerde een andere plaats te kiezen, buiten 'het grote verkeer' op de toenmalige Rijksweg/Dorpsstraat, die in die tijd juist opnieuw was ingericht en verbreed. Verder vond hij de bioscoop en het patronaatsgebouw zo vlak naast elkaar, niet goed passen. Schreeuwende recla mebiljetten maakten het geheel in zijn ogen nog extra ont sierend en dat alles ook nog in het zicht van het raadhuis. Bakker Res en andere eigenaren van het patronaatsgebouw kozen eieren voor hun geld. Er zal wel het nodige overleg aan vooraf zijn gegaan, maar op 31 mei 1937 verklaarden ze schriftelijk op gezegeld papier dat Kerkzicht zou worden afgebroken als de bioscoop toch gebouwd mocht worden. Op die verklaring zat de gemeente duidelijk te wachten, want de dag daarna, op 1 juni 1937, werd de bouwvergun ning verleend. Jan Res en Cor de Groot uit Bakkum als on deraannemer konden op 15 juni 1937 aan de slag. Op de tekentafel van Dirk van Diepen lag intussen al een eerste ontwerp voor de opvolger van 'Kerkzicht', het nu nog volop in bedrijf zijnde dorpshuis De Kern aan de Overtoom. Eind 1938 werden aan de westkant van de bio scoop op de plaats van Kerkzicht vier winkels gebouwd. Lia Harmse-van Ass ziet zichzelf nog tijdens de bouw van het Corsotheater op het bouwterrein rondschar relen: "Een indrukwekkende veldwachter, ik dacht dat het Bleijendaal was, kwam op me af en vroeg of ik niet naar school moest. Hij bracht me naar het kleuter schooltje bij de r.-k. kerk waar ik op zat. Zuster Rinkel vond het verschrikkelijk dat een van haar kinderen door de veldwachter naar school gebracht werd en ik moest de hele ochtend verder op mijn knietjes zitten. Bij de opening van de bioscoop was er een gratis voor stelling voor gezinnen met zeven kinderen of meer. Ik was boos dat wij geen zeven kinderen hadden. De opening Na de feestelijke onthulling in januari 1937 van de Julia- na-Bernhardbank, net als het dorpshuis een ontwerp van Dirk van Diepen en de opening van de verbrede Rijks straatweg/Dorpsstraat op 2 augustus 1937, volgde in het zelfde jaar opnieuw een belangrijke gebeurtenis voor het dorp. Op 17 september ging het Corsotheater van start. De opening ging gepaard met een galavoorstelling. Nico- laas Bettink, vader van de jonge directeur, verwelkomde de genodigden, waaronder de burgemeester baron Sloet tot Everlo, de weduwe van de een jaar daarvoor overleden bur gemeester Lommen en notaris Stuyt. Wel dertig bloemstuk ken sierden de entree en de zaal. Er waren natuurlijk de no dige sprekers. De directeur van de regionale VVV zwaaide de initiatiefnemers veel lof toe voor het prachtige initiatief dat het dorp en het toerisme zeker ten goede zou komen. Volgens een beschrijving in de Alkmaarsche Courant telde het theater over vijf rangen verdeeld, 350 zitplaatsen met zeer gemakkelijke opklapbare stoelen. Voor projectie en geluid was het nieuwste systeem van het fabrikaat Zeiss- Ikon geïnstalleerd. Het bericht werd afgesloten met de zin: "Zo is dan door den arbeid van velen een geheel tot stand gekomen, dat door een goede lichtreclame aan den voorgevel de aandacht op zich vestigt, een geheel dat een sierraad van Castricum kan worden genoemd. 'De gevangenis op de bodem der zeeBij deze films werd nog gesproken door de heer Verbeek, een meester op dit gebied, et een prachtige stem sleepte hij het hooggeachte publiek mee in dit drama, alles begeleid met zachte pianomuziek. Kermis en reizende bioscoop in het centrum We maken nu een sprong naar de dertiger jaren. Door de jaren heen was ons dorp met enige duizenden bewoners toe genomen. Het land tegenover café Broksma (redactie: nu Grieks restaurant 'Ola Kala') was eigendom van de Pancrati- usparochie. Tot aan de plaats waar nu dorpshuis De Kern staat, was er geen bebouwing. Het geheel was akkerland. De gemeente huurde een deel en zette er een prachtige muziektent op en ziedaar een groot kermisterrein was geboren. Ook de reizende bioscoop van De Jong uit Edam kwam daar te staan. Het was een grote tent met een zeer mooi voorfront en een nostalgische kassa completeerde het geheel. Tijdens de kermis waren er drie voorstellingen: 2 uur matinee en om 7 en 9 uur avondvoorstellingen. Er waren drie rangen wat ook al modern was. De vloer liep van bovenaf schuin naar beneden. De films waren inmiddels al van zeer goede kwaliteit. Vooral Westerns waren zeer in trek. Bekende artiesten waren Charlie Chaplin, de Dikke en de Dunne, Heinz Rühmann, Theo Singer en Hennie Porten. Beroemde films waren De Postmeester, De Gouden stad, De Testpiloot enz. De prijzen waren le rangf 1,-, 2e rang f0,75 3e rang fö 50 Duur der voorstelling 2 uur. Corsotheater "Toen kwam in 1937 het Corsotheater en hiermee verdween ook de laatste reizende bioscoop uit Castricum. Het ontstaan en vooral de plaats is een verhaal op zich. Tusschen het vertrek van de laatste reizende bioscoop van De Jong en de ope ning van de Corso ontstond een leegte. Dit werd opgevangen door de drie bioscopen in Beverwijk. Als de programma biljetten in het dorp werden opgehangen werd dit door de toenmalige jongelui druk besproken. Vooral de smederij van 8

Jaarboek Oud Castricum | 2012 | | pagina 10