dat zich in zijn collectie vijftien Victoria-beeldjes bevin den, waarvan er enkele veel op de Victoria van Castricum lijken. Volgens Emma Durham, van Reading University, die onderzoek doet naar Romeinse beeldjes, zijn dat de Victoria van Lydney en die van Corbridge. In de Zuid-Franse plaats Alès werd op 4 mei 1853 een Victoria-beeldje zonder sokkel gevonden te midden van talloze Romeinse munten uit de tweede eeuw n.Chr. La ter ontdekte men op dezelfde plek, maar veel dieper, de bijbehorende sokkel. De Villefosse vermeldt ook andere in Frankrijk gevonden beeldjes, maar niet een met zoveel allure en zo uitzonderlijk goed bewaard gebleven als die van Alès. Ook in Duitsland, in de Romeinse stad Xanten, is een Vic toria-beeldje gevonden, dat in zeer goede staat verkeert. Zo klein als het is, neemt het in het Romeinse museum van Xanten een centrale plaats in. Verder is ook uit de plaats Lechenich een Victoria-beeldje bekend dat overeenkom sten vertoont met dat van Castricum. Voor zover nu be kend geeft de Victoria van Xanten wel het beste voorbeeld van de oorspronkelijke gedaante van de Victoria van Cas tricum. De stand en grootte van de vleugels is hetzelfde, evenals de houding van de rechterarm en de stand van de voeten op de globe. Wel zijn er ook hier verschillen in haardracht en kledij. De Victoria van Castricum gaat ver zorgder gekleed en had voor de landing ook meer snel heid. Vanwege de gelijkenis met het beeldje in Xanten zou de Victoria van Castricum als 2e eeuws kunnen worden gedateerd. Nederzettingen in de Oosterbuurt Met de vondst van het Victoria-beeldje, is een belangrijk element toege voegd aan de rijke archeo logie van Castricum en in het bijzonder die van de Ooster buurt. Daar werden bij de opgraving in 1995-1996 bewo- ningssporen gevonden uit de Romeinse tijd en de vroege middeleeuwen. Er was een nederzetting uit de periode van ca. 260-330 n.Chr, die bestond uit ten minste twee boerderijen met bijgebouwen en een klein grafveld. In een van de paalkuilen van een boerderij uit 272 n.Chr. werd een gouden Keltische munt aangetroffen, geslagen rond 50 v.Chr. Dit was vermoedelijk een bouwoffer. Ook vond men het graf van een vrouw uit de 4e eeuw. Door gebruik te maken van haar schedel kon een gezichtsreconstructie worden vervaardigd die de naam 'Hilde' kreeg. Haar ne derzetting ligt vlak bij het gebied tussen de Uitgeesterweg en de Heemstederweg, waar later de middeleeuwse kas teelplaats Cronenburg zou worden ontwikkeld. Op een stroomrug bevinden zich hier cultuurlagen van diverse inheemse nederzettingen uit de late ijzertijd, Ro meinse tijd en vroege middeleeuwen. Een groot deel van dit gebied, dat vanaf ca. 200 v.Chr. werd bewoond, ver kreeg op 18 februari 2003 de status van 'eerste provinciaal archeologisch monument van Nederland'. En daar bleef het niet bij: in 2010 werd ook de 'Geest van Heemstede' provinciaal archeologisch monument. Op dit terrein is direct onder de bouwvoor een middeleeuwse akkerlaag aangetroffen en op een diepte van 50 cm een cultuurlaag uit de Romeinse tijd. Het ligt dicht bij de vindplaats van Victoria, aan de oostkant van de Heemstederweg. De Victoria van Xanten. De Victoria van La Victoire d'Alès. Lechenich. 7

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 9