&e/ rct dzUf ïi /6>eo>^ Drie weken voorafgaande aan haar huwelijk in 1778 laat Cornelia van den Bogaard in een testament de verdeling van de nalatenschap van Maarten Jansz de Vries over de kinderen uit zijn laatste huwelijk vastleggen: Pieternelle- tje, oud ca. 11 jaar en Maarten de Vries, oud 8 jaar. Cornelia Jansdr. van den Bogaard, laatst wed. van Pieter Pietersz van der Beek, benoemt op 22 december 1790 tot voogden over haar minderjarige zoon Maarten de Vries de heren Jan Florisz Twisk, wonende te Bakkum en Gerrit de Groot, wonende te Castricum. Maarten de Vries (1770-1829) Maarten is niet onbemiddeld, wordt rentenier ge noemd als hij in 1812 een groot bedrag uitleent aan Willem Dirkszoon Duijn, landbouwer, wonende in de Kerkbuurt te Castricum. In datzelfde jaar wordt Maar ten in Castricum aangeslagen in de 4e belastingklasse, die geldt voor de betere middenmoot. Het is Maarten waarschijnlijk later financieel min der goed gegaan. Na zijn overlijden wordt zijn nala tenschap geïnventariseerd en door notaris Jan de la Chambre Karshoff te Beverwijk beschreven. Daarbij blijkt hij geen onroerend goed te bezitten, wel een paard en schelpenvissersgereedschap. Deze beschrij ving is ook interessant omdat de erfgenamen worden opgesomd, zijnde zijn zuster Petronella en de kinde ren van zijn halfbroer Pieter en halfzuster Francijntje. De notariële akte luidt als volgt: Ten verzoeke van Jan Luten, broodbakker, wonende te Beverwijk als benoemde executeur van de boedel en nalatenschap van wijlen Maarten de Vries, in leven schulper en gewoonde hebbende en op de dertiende mei achtienhonderd negenentwintig te Beverwijk overleden. Voorts ten verzoeke van Gerrit Duijnho- ven, bouwman, wonende te Beverwijk, als in huwelijk hebbende Petronella de Vries, van Maarten de Vries, schulper, wonende te Castricum, Willem de Vries, wonende te Castricum, Pieter Kieft, burgemeester van en wonende te Castricum in kwaliteit als president van het Algemeen Armbestuur der gemeente Castri cum als ten dezen representerende Trijntje de Vries, als zijnde gemelde Trijntje de Vries door het Alge meen Armbestuur der gemeente Castricum sinds ja ren onderhouden en den zestiende mei dezes jaar te Castricum overleden, Teunis de Vries, boereknecht, wonende aan de Rijndijk onder Hazerswoude, Cor- nelis Koedijk, bouwman, wonende te Heemskerk in huwelijk hebbende Pieternelletje de Vries, Maarten van den Bosch, dagloner, wonende te Spaarnwoude, Teunis van den Bosch, dagloner, wonende te Castri cum en Neeltje van den Bosch, wonende te Haarlem. Zijnde Petronella de Vries, Maarten de Vries, Willem de Vries, Trijntje de Vries, Teunis de Vries, Pieternel- letje de Vries, Maarten van den Bosch, Teunis van den Bosch en Neeltje van den Bosch de enige nagelaten erfgenamen ingevolge testament de dato 23 februari 1829. Inventaris onder andere: geen onroerende goederen wel een bruin ruinpaard, een schilpkar, 2 kruiwagens, 2 schilpschoppen, een paar schilplaarsen en beugel en 5 hoed schilpen. De erfgenamen zijn: Petronella de Vries, huisvrouw van Gerrit Duijnhoven en zuster van de overledene; Maarten, Willem, Trijntje en Teunis de Vries, kinde ren van Pieter de Vries, halfbroer van de overledene; Pieternelletje de Vries, gehuwd met Cornelis Koedijk en nicht van de overledene; Maarten van den Bosch, wonende te Haarlem, Teunis van den Bosch, wonende te Castricum en Neeltje van den Bosch, wonende te Haarlem, zijnde kinderen van wijlen zijne halfzuster Trijntje (=Francijntje) de Vries, in huwelijk verwekt met wijlen Lourens van den Bosch. Elk is voor 1 /9e part erfgenaam. rJ Handtekeningen van de erfgenamen van Maarten de Vries en van burgemeester Pieter Kieft namens het Armbestuur van Castricum. 3e GENERATIE Jan Maartensz de Vries, zn. van 2, ged. Heemstede 6-12- 1748, werkman, woonde in Noord-Akendam, in 1813 in Haarlem, aldaar overl. 3-3-1823, tr. (1) Schoten 26-5-1776 met Antje Pieters Mors, geb. te Schoten omstreeks 1760, overl. Spaarndam 11-3-1792, dr. van Pieter Mors; tr. (2) Schoten 19-5-1793 met Niesje Willems Klapzwiep, geb. te Schoten en bij haar huwelijk woonachtig te Schotervlie land, overl. voor 1798, eerder gehuwd met Jan Cromwel en met Pieter Reynierse van Weert, dr. van Willem Klap zwiep; tr. (3) Schoten 23-9-1798 met Cornelia Lemmers', tr. (4) Haarlem 22-7-1810 met A lida (Aaltje) Vankman, geb. onder Haarlemmerliede, ged. 1-2-1758, overl. Haar lem 21-4-1817, eerder gehuwd met Jacob Pieterse Zwart, dr. van Harmen Vankman en Geesje Roelens. 97

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 99