staan. We mogen aannemen dat de broers Jan en Jacob de Vries en ook hun vader op een blekerij werkzaam waren. Gelet op de naam De Vries zou vader Maarten of zijn va der uit (West-)Friesland afkomstig kunnen zijn. Hun kinderen lieten zij dopen in het naburige Berken rode in de rooms-katholieke kerk die in 1694 is gesticht. Berkenrode werd als zelfstandige gemeente in 1857 bij Heemstede gevoegd. Bij de doopinschrijvingen werd als plaats van geboorte 'Crayenest' genoemd; dit was een van de vijf buurtschappen van Heemstede. Volgens het belas tingkohier van 1732 telde de buurtschap Crayenest in de Zandvaarterbuurt 28 percelen. Hiervan stonden er slechts veertien als woonhuis geregistreerd. Er waren acht bleke- rijen, drie boerderijtjes en er deden drie percelen dienst als tuinderij. Van Heemstede naar Castricum Jan Maartenszoon de Vries trouwt met Francijntje Franse. Zij krijgen samen acht kinderen, die allen in de Zandvaar terbuurt worden geboren. Francijntje overlijdt in 1726 bij de geboorte van het jongste kind. Van die acht kinderen zal het merendeel op hele jonge leeftijd overlijden. Zoon Maarten zal uiteindelijk als enige het geslacht voort zetten. Ook hij woont in de buurtschap Crayenest, maar tussen 1760 - 1767 is hij in de gemeente Velsen gaan wo nen. Maarten trouwt in totaal vier keer. Zijn eerste drie echtgenoten overlijden gemiddeld enkele jaren na het huwelijk. In 1767 trouwt hij tenslotte te Velsen op 43-ja- rige leeftijd met zijn vierde echtgenote, de dertien jaar jongere Cornelia Jansdochter van den Bogaard. Maarten overlijdt omstreeks 1776. Cornelia hertrouwt in 1778 met de in Castricum woonachtige Pieter Pieterszoon van dei- Beek. Op dat moment zijn er van haar stiefkinderen uit de eerdere huwelijken van Maarten de Vries al enkelen getrouwd en woonachtig in Noord-Akendam, een buurt schap horende bij Schoten en gelegen direct ten noorden van Haarlem. Haar stiefzoon Pieter de Vries trouwt in datzelfde jaar 1778 met de Castricumse Grietje Willemsdochter Regt- op en gaat wonen in de Kerkbuurt in Castricum. Zijn stiefmoeder Cornelia van den Bogaard zal met haar nog minderjarige kinderen Petronella en Maarten de Vries bij haar nieuwe echtgenoot Pieter Pieterszoon van der Beek in Castricum zijn gaan wonen. neratie De Vries is terug te voeren op een van beide zoons Maarten of Willem. Zo trouwt bijvoorbeeld Cornelis de Vries in 1932 met Johanna Schipper en Anthonius de Vries in 1935 met Anna Schipper. De kinderen van beide echtparen zijn neven en nichten voor wat betreft de fa milie Schipper, want Johanna en Anna Schipper zijn zus ters. Wat de familie De Vries betreft, moet men teruggaan tot 1752, het jaar dat hun gemeenschappelijke voorvader Pieter de Vries (gehuwd met Grietje Regtop) wordt gebo ren. Cornelis de Vries stamt namelijk af van zoon Maarten (1786) en Anthonius de Vries van zoon Willem (1788). Bijzonder voor de Castricumse familie De Vries is het feit dat de mannelijke leden bijna uitsluitend tuinder of arbei der van beroep zijn. Onder hen vindt men gedurende de afgelopen tweehonderd jaar zeer weinig ambachtslieden, middenstanders, ondernemers of veehouders. De spreiding van de naamgenoten De Vries over Nederland De familienaam De Vries is een van de meest voorkomen de familienamen van Nederland. Volgens de enige gepu bliceerde volkstelling van 1947 komt de naam De Vries in Nederland in totaal 49.298 keer voor en komt daarmee na de familienaam De Jong met 55.256 naamgenoten op de tweede plaats. Op de derde tot vijfde plaats komen de familienamen Jansen, Van den Berg en Bakker. De naam De Vries wijst op een voorvader die afkomstig is van (West) Friesland. De familienaam De Vries komt volgens de genoemde volkstelling van 1947 veel voor in Noord- en Zuid-Hol land met respectievelijk 12.459 en 6.502 naamgenoten. Alleen al in Amsterdam wonen er 5.617 naamgenoten. In de provincies Friesland en Groningen wonen er respec tievelijk 13.071 en 5.365 naamgenoten; in de provincies Limburg en Zeeland slechts 614 en 221. In Castricum wonen dan 72 mensen met de naam De Vries; dat is ongeveer hetzelfde aantal als er hier in het jaar 1947 mensen wonen met de naam Castricum, Twisk en Veldt. Al vele generaties in Castricum De familie De Vries wordt in Castricum voortgezet door genoemde zoon Pieter, gehuwd met Grietje Regtop; zijn halfbroer Maarten blijft ongehuwd. Pieter heeft vijf kin deren, waaronder de zoons Maarten (1786) en Willem (1788), die trouwen en kinderen krijgen. De huidige ge- De stamboom van onze familie De Vries In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de fa milie De Vries weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 23 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. 94

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 96