De Castricumse familie De Vries Na de familie De Nijs in het vorige jaarboek krijgt deze keer de geschiedenis van de familie De Vries alle aan dacht. Omdat deze familienaam een van de meest voor komende familienamen in Nederland is, zijn er ook in Castricum naamgenoten, die overigens geen enkele fa milierelatie met elkaar hebben. Van de hier beschreven Castricumse familie De Vries woont de oudste voorva der, die we hebben kunnen opsporen, ten zuiden van Haarlem in de gemeente Heemstede. Daar woont Jan Maartenszoon de Vries, die in 1712 trouwt met Fran- cijntje France. Van dit echtpaar zijn alleen nakomelin gen bekend van hun zoon Maarten de Vries. Deze Maar ten trouwt vier keer. Hij moet vóór 1778 overleden zijn, want in dat jaar hertrouwt zijn vierde echtgenote Cor nelia Jansdochter van den Bogaard met de in Castricum woonachtige Pieter Pieterszoon van der Beek. Door dit huwelijk komt deze tak van de familie De Vries in het jaar 1778 in Castricum terecht. Blekerijen te Heemstede De bovengenoemde Jan de Vries, zoon van Maarten de Vries, heeft ook een broer Jacob. Jan en Jacob wonen met hun gezinnen in de Zandvaarterbuurt, gelegen tussen Haarlem en Heemstede en horende onder de 'gemeente' Heemstede. Deze buurt is ontstaan na het graven van de Zandvaart. Door deze vaart werd het zand uit de duinen afgevoerd. Op de afgegraven zandgronden worden bleke rijen gevestigd. Door het heldere duinwater en de luwte van de duinrand tegen de westen wind zijn de omstandigheden voor het bleken heel gunstig. Heemstede en Bennebroek tel den in die periode talrijke blekerijen, waar voor veel personeel nodig was. Heemstede en Bennebroek telden in 1632 tussen 300 en 400 inwoners. Door de snelle toename van het aantal blekerijen was over een periode van slechts twintig jaar in 1651 het aantal inwoners explosief gegroeid tot 1300 a 1400 inwoners. Volgens de literatuur zouden er voor de 12 grote lijnwaad(linnen)- en camerixdoek(tafellinnen)blekerijen en voor de 28 kleerblekerijen 800 tot 900 perso nen van elders zijn geïmporteerd. In de wijde omgeving van de Zandvaarter buurt was bleken het hoofdmiddel van be- Kaart van het gebied tussen Haarlem en Heemstede, vervaardigd in de periode 1687 - 1746. In het midden op de kaart zijn het gehucht Crayenest en de Zandvaart te vinden. De bleekvelden bij Haarlem, zoals door Jacob van Ruysdael werd geschilderd. mMJss 93 Kt'w.fW- t HnrnnrJiti

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 95