deze plannen vaste vorm. Tien leerlingen uit groep zeven van de basisschool Toer malijn zijn vanaf 1 april 'eigenaar'van een stukje moestuin en worden in staat gesteld kennis te maken met alles wat groeit en bloeit. Twaalf begeleiders leren de scho lieren hoe je een moestuin onderhoudt en hoe je zonder bestrijdingsmiddelen mooie bloemen en groenten kunt kweken. In het jaar daarop blijkt het enthousiasme enigs zins af te nemen; de tuintjes zien er niet zo aantrekkelijk meer uit. In 2003 volgt een evaluatie van het project. Het bestuur be sluit tot zijn grote spijt het project school tuinen te beëindigen. In de loop der jaren heeft de vereniging allerlei cursussen en lezingen georgani seerd over kleinfruit, snoeien van fruit bomen en struiken, bloemschikken, over spitsmuizen, mollen en egels enz. Voorts is er meerdere keren een plantenruilbeurs gehouden. Al jarenlang geeft Siem Bakkum nieuwe leden voorlichting over het volkstuinieren. Ook zijn er excursies georgani seerd, bijvoorbeeld naar botanische tuinen. Ledenbestand toen en nu De eerste officiële ledenlijst dateert van januari 1967: er zijn dan 103 leden. Mede onder invloed van allerlei posi tieve maar ook negatieve factoren wisselde het ledental voortdurend. In 1979, nadat in Castricum op grote schaal woningbouw tot stand was gekomen, telde de vereniging 323 leden. Maar tengevolge van de ramp met de kerncen trale in Tsjernobyl in 1986 hebben nogal wat leden afge haakt; de overheid adviseerde om geen eigen groenten te gebruiken. Toen is er ook veel oogst afgeschoffeld. De laatste cijfers van 2011 laten een ledenbestand zien van 285 leden, waarvan 85 vrouwen. Van deze 285 leden zijn er 47 donateur, waaronder 19 vrouwen. Op drie van de vier complexen zijn alle tuinen bezet; alleen op De Bloe men zijn nog tuinen beschikbaar. Het bestuur is blij met de toenemende verjonging van het ledenbestand. Huidige situatie De vereniging huurt de complexen De Bloemen en Haag- scheweg van de gemeente; voor wat betreft de Breede- weg heeft de vereniging te maken met het Asjesfonds. Op deze drie complexen zijn de bepalingen die in de huur contracten zijn opgenomen min of meer eensluidend. Het complex aan de Oude Haarlemmerweg is, zoals eerder is gemeld, verlaten; het nieuwe perceel aan de overzijde van de weg, dat inmiddels is betrokken, heeft de naam Castri- cummerwerf gekregen. Het huurcontract voor dit complex wijkt op vele punten af van dat van de overige complexen. Hoe het ook zij, er kan geconstateerd worden dat er over het algemeen sprake is van een stabiele situatie, iets wat in de voorbije periode beslist niet het geval was. 92 De huidige situatie geeft dan ook aan leiding tot enig optimisme. Voor alle vier complexen geven de gemeente lijke bestemmingsplannen aan dat de gronden bedoeld zijn voor volkstui nen. Toch blijft altijd de kans bestaan dat de tuindersvereniging moet wijken voor gemeentelijke plannen. Zo ontstond er begin dit jaar onrust toen bekend werd dat de Korte Brakersweg moge lijk heringericht zou worden, wat ten koste zou gaan van een aantal tuinen langs het dijkweggetje op complex De Bloemen. Gezien het grote aantal be zwaren en de hoge kosten ziet het er op dit moment echter niet naar uit dat dit plan zal worden uitgevoerd. Slotwoord De huidige voorzitter Arnold Broekmeijer heeft vertrou wen in de toekomst van de vereniging: "We halen de 100 jaar wel! We zien steeds meer vrouwen die een volkstuin huren en aan deze hobby veel plezier beleven. Ook ver trouw ik erop dat jongeren in de toekomst deze vorm van ontspannende vrijetijdsbesteding zullen gaan beoefenen. Niet voor niets wordt gesproken van 'moedertje aarde', hetgeen aangeeft dat onze planeet als de schenkster van le ven wordt voorgesteld. Zowel voor degene die voor de uit oefening van zijn beroep zaden aan die aarde toevertrouwt en het proces van ontkieming, groei en oogst telkens mee maakt, als voor de hobbyist, de volkstuinder, blijft het steeds weer een verrassende, wonderlijke ervaring. Het kan dan ook niet anders dan dat er steeds mensen zul len zijn die de verknochtheid aan die gulle aarde gestalte willen geven en de mooie liefhebberij van volkstuinderij willen beoefenen. Hopelijk zullen ook steeds meer jonge ren dit gaan ontdekken! In Castricum is na een jarenlange strijd daarvoor ruimte en gelegenheid ontstaan. Jan Buijsman Bronnen: Archief Amateurtuindersvereniging Castricum; Archief Gemeente Castricum; Edities Nieuwsblad voor Castricum, De Castricum- mer en Dagblad Kennemerland; Publicatie AVVN. Met medewerking van: Joke Bunnik, Edith Louman en Guus Wattel. Met dank aan: Siem Bakkum, Hans Boot, Arnold Broekmeijer, Arend Bron, Jan Duinmeijer, Co Huisman, Piet Ide- ma, Niek Kaan, Antoon van der Meer, Gerard Peeren boom, Loek Zonneveld en Henk Zijm. Jong geleerd....

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 94