elkaar in z 'n waarde en de import zag wel dat die oude tuinders beter teelden. Die uit de stad, zeg maar overdre ven, gingen bloemetjes telen, die hadden geen nutstuinen. Vroeger waren het allemaal nutstuinen, nu is het leuk als het wat opbrengt. Vroeger speelde het geld een rol. Minstens zo belangrijk als deze verandering in de samen stelling van de groep amateurtuinders is de toename van het aantal vrouwelijke tuinders, van 1% naar ca. 30%. Vrouwen tuinieren niet per definitie anders dan mannen, maar doen dit wellicht minder vanuit een doorgegeven tra ditie en staan daardoor ook meer open voor verandering. Ook zijn de leden vergeleken met vroeger een stuk jonger, een groot aantal is rond de 40 jaar. Tuinders aan het woord Een van de bekendste volkstuinsters van de vereniging is Tiny Markus Zij had eerst een tuintje op een van de oude complexen en is vanaf 1963 aanwezig op de Breedeweg. Toen zij 81 jaar was en nog volop haar hobby uitoefende, vertelde zij: Tiny Markus in actie. Arnold Broekmeijer. Het is goed tuinen op de Breedeweg. Mooi bemeste zand grond die prima te bewerken is en waar de gewassen goed groeien. Mijn man en ik zijn begonnen met een stuk van 25Om2 en dat heb ik nu nog. Een deel van de tuin staat vol met fruitbomen en struiken. Mijn tuin is groot genoeg, brengt meer op dan ik in mijn eentje op kan. Tot voor kort deed ik alle onderhoud zelf maar het spitwerk doet mijn achterbuurman Piet Idema. En ik maak voor hem een paar potjes met stoofperen. Ook de heg knip ik niet meer zelf. Wat bij mij op de tuin erg goed gaat, zijn witte asperges; het is bijna de eerste groente die ik ieder jaar kan oogsten. Ook heb ik nog steeds een flinke hoek met tal van soorten bloemen. Ik denk er wel eens over om te stoppen. Maar als ik, door slecht weer of iets anders, een paar dagen noodgedwon gen thuis moet zitten, verlang ik weer naar de tuin. Lek ker buiten, een praatje met andere tuinders, je wisselt in formatie uit over groeien en groenten, over nat en droog, over gelukt en niet gelukt. Ik ben niet altijd op de tuin aan het werk; ik geniet van het weer, de vogels en de tuin. De huidige voorzitter, Arnold Broekmeijer vertelt: "Mijn beide opa's, en nu nog steeds mijn moeder, hadden een moestuin. Toen ik 8 jaar was, mocht ik Auke de Boer helpen in zijn tuin achter zijn huis en op het complex Bree deweg. Hij is mijn grote stimulator en voorbeeld geweest. Van hem heb ik heel veel geleerd. Toen ik 12 jaar werd, dat was in 1971, kreeg ik op de Breedeweg een eigen volkstuin van 125m2. Mijn vader betaalde de huur en via bijbaantjes na schooltijd kwam ik aan het geld voor de aankoop van zaden en andere benodigdheden. Dit jaar vier ik dus mijn 40-jarig jubileum als volkstuinder. In al die jaren heb ik heel veel plezier beleefd aan het tuinen. Jubilea In 1971 bestond de vereniging 10 jaar. Ter gelegenheid daarvan werden in het najaar door de leden opgemaakte groentebakjes aan alleenstaande bejaarden aangeboden. 10 Jaar volkstuin links en rechts van 't middenpaadje staan de boontjes op een rij hier een bloem en daar in 't gaatje dat er vrij is nog wat prei. tien jaar staat dit in het teken van de tuinder-amateur goed, het zijn misschien wel leken, maar ze kweken kleur en fleur. na de dagtaak nog wat spitten d'andere dag het zaad er in en als resultaat; wat zitten met wat lendespitgewin. echter als de eerste loten van het uitgezaaid product 't zij de peentjes of de kroten zichtbaar zijn, dan is 't gelukt

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 92