De zomer- en de winterwortels, de witlof, maar ook de pastinaak, de rammenas en de schorseneren (met de mooie bijnaam 'keu- kenmeidenverdriet) worden uitgebreid ge teeld. Verder zijn er natuurlijk de rode biet en vanzelfsprekend allerlei uiensoorten, zo als knoflook. Ook de bladgroentegroep heeft zo z'n ever greens Spinazie en raapstelen, andijvie en natuurlijk de sla. Een hoofdstuk apart vor men de vruchtgewassen (niet te verwarren De tuinwinkel met enige medewerkers. weg in handen krijgen. De grond daar is zeer geschikt. Loek Zonneveld is de eerste leider op het complex. Hij was al jarenlang complexleider op de 'Oude Haarlemmer weg' en heeft één jaar lang het leiderschap op beide com plexen vervuld. Tot 2000 bestierde hij de 16 tuinen aan de rand van het duingebied. Enkele tuinen worden naderhand in tweeën gesplitst (zoals dat op de andere complexen ook mogelijk is), waardoor het aantal tuinders toeneemt. Van winkel tot distributiecentrum Vanaf januari 1969 kunnen alle leden hun tuinbenodigd- heden aanschaffen in de winkel op het complex Breede- weg. Co Huisman herinnert zich de beginjaren van de winkel nog goed. "De inkoop voor de vereniging liep in het begin via de AWN. We gebruikten hun aanbod en formulieren; we wa ren te klein om zelf in te kopen. Via mijn werk bij het maga zijn van Duin en Bosch leerde ik leveranciers kennen. Dit bracht me op het idee om aan deze mensen te vragen of zij aan de vereniging konden leveren. Algauw bleek dat we via deze telers goedkoper konden inkopen; daar werden onze suggesties trouwens niet zo op prijs gesteld. Later konden we bij de LTB ook korting krijgen, ook voor het gereed schap. Toen we uit de AVVN stapten, zijn we eigen formu lieren gaan gebruiken. Ik deed het inkoopwerk, ging naar de leveranciers, maakte een voorlopige afspraak, over legde met het bestuur en daarna werd de zaak beklonken. We kochten zoveel mogelijk los; dan moesten we zelf wel afwegen, maar dat was goedkoper. Piet Markus kwam erbij om te helpen, eerst bij ons thuis aan de Zeeweg, later in de keet op de Breedeweg. OokAuke de Boer ging ons helpen. Het mooie was dat het niet verkochte spul terug kon naar de leverancier. Op enig moment raakte mijn schuur toch over vol. Voor dat probleem moesten we een oplossing vinden. Die werd gevonden in de keet aan de Breedeweg. De eerste keet verscheen via Piet Markus van de BP; de tweede kwam van de Hoogovens. En daarin begon de winkel. Via Auke de Boer - een van de iconen van de vereniging - kwam Arnold Broekmeijer in de tuinwinkel terecht. Hij verzorgt nu al zo'n jaar of twintig met een viertal leden de werkzaamheden met betrekking tot de winkel en ver telt dat de zaken aanvankelijk op een tamelijk eenvoudige manier werden geregeld. "Het was in vroeger jaren nog zo dat er zakjes en doosjes werden geleverd om de produc ten in te vriezen. Toen de vereniging groeide, werd er een meer professionele aanpak vereist. Bovendien veranderde het assortiment in de winkel. Ook zijn er nu veel meer ge reedschappen, materialen en meststoffen voorradig en er worden ookfruitbomen, aardbeienstekken, braam- en bes- senstruiken en wat dies meer zij aangeboden. Overigens heet de winkel vanaf 1989 'distributiecentrumtot deze naamswijziging is men overgegaan om te verduidelijken dat de vereniging niet uit is op commercieel gewin, maar er primair is om zaden, materialen en dergelijke te distri bueren onder de leden. Producten van de tuin Aardappelen - Groenten - Fruit'. Dat stond vroeger boven de deur bij de groenteboer. En dat is nog steeds de 'core business' van de amateurtuinder. Er is heel veel vrijheid om zelf te kiezen wat men wil ver bouwen. Van die vrijheid wordt heden ten dage dankbaar gebruik gemaakt. De diversiteit aan teelten is enorm; er worden zeker meer dan 100 soorten groenten verbouwd op de complexen, meer dan tien aardappelrassen, vele soorten kleinfruit en erg veel bloemen. Als je langs zo'n complex fietst, fiets je eigenlijk langs een biologische, maar ook culinaire schatkamer! Want het meeste ervan gaat 'van grond tot mond'. Groenten heb je in vele soorten en maten. Onder tuinders wordt een bepaalde indeling van groenten gebruikt, die weer verband houdt met wisselteelt. We onderscheiden aardappels, koolsoorten, peulvruchten, bladgroenten, wortelgroenten en vruchtgewassen. Op vrijwel iedere tuin worden koolsoorten geteeld, zoals bloemkool, witte kool, rode kool, savooiekool, boerenkool en spruitkool. Nieuwkomers zijn Chinese kool en broccoli. Andere klassiekers zijn natuurlijk de peul vruchten: tuinbonen, erwten, peulen, kapu cijners, sperziebonen, snijbonen en pronk- bonen.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 90