.gastricum Jlf/ Complex Oude Haarlemmerweg In 1973 vindt een gesprek plaats tussen wethou der Cor Baltus en het dagelijks bestuur van de Amateurtuindersvereniging over de mogelijkheid van een tijdelijk volkstuincomplex. Tussen beide partijen wordt overeenstemming bereikt over het huren van een stuk grond aan de Duinenbosch- weg, zij het voor de duur van één jaar. Wel wordt toegezegd dat verlenging van jaar tot jaar tot de mogelijkheden behoort. Het bestuur van de ver- Luchtfoto van complex Oude Haarlemmerweg in de jaren '70 van de vorige eeuw. 84 eniging doet een dringend beroep op de gemeente om zo spoedig mogelijk gelegenheid te scheppen voor een defi nitief complex. Dan krijgt het bestuur in 1973 een tip dat de eigenaar van een stuk grond aan de Oude Haarlemmerweg, de heer C. Breetveld, bereid is dit perceel te verhuren. Een afvaar diging van het bestuur, bestaande uit Hans Duffels, Wim Plukker en Siem Bakkum gaat in gesprek met de eigenaar. De overeenkomst die wordt gesloten betreft de huur van een stuk grond ter grootte van 1,3 ha met als ingangsda tum 1 maart 1974. Het acute probleem van ruimtetekort is voor korte tijd opgelost; op lange termijn biedt dit echter nog niet voldoende perspectief. De situatie in 1975 is dat op de drie gehuurde complexen alle tuinen zijn bezet; de ledenwachtlijst telt nog 30 kandi daten en het aantal liefhebbers stijgt met het jaar! De vereniging wordt in 1984 geconfronteerd met een huuropzegging voor een deel van het terrein aan de Oude Haarlemmerweg, waardoor maar liefst 30 tuinders ge dupeerd worden. Directe aanleiding is de aan te leggen ontsluitingsweg van het nieuw te ontwikkelen bedrijven terrein ten oosten van de Oude Haarlemmerweg, later de Castricummerwerf genoemd. De vereniging wist ove rigens wel dat een dergelijke maatregel haar boven het hoofd hing, maar achtte de kans op realisering erg klein. Sjaak Laghuwitz, secretaris van de vereniging, erkent: Formeel staat de gemeente in haar recht. Daar gaat het ons echter niet om. Het is onverteerbaar en onacceptabel dat de gemeente de huuropzegging zonder aanbieding van enigerlei compensatie vergezeld laat gaan en dat nog wel in een tijd dat alom de sociale functie van dergelijke com plexen wordt erkend en gestimuleerd.'''' Ook bestaat de kans dat na het voltooien van de ontslui tingsweg opnieuw tuinen zullen verdwijnen, omdat de ge meente het restant als vervangende grond wil aanbieden aan beroepstuinders die elders in de gemeente hun grond hebben afgestaan. De vereniging staat met de rug tegen Kaartje met de vier complexen in 2010. In 1968 deelt het gemeentebestuur mee dat mettertijd alle complexen zullen moeten verdwijnen in verband met de geplande uitbreiding van woningbouw in Castricum. In 1971 heeft de vereniging dan alleen nog de complexen Onderlangs en Breedeweg. Onderlangs zal het eerst wor den opgeofferd. Deze grond zou namelijk nodig zijn voor de geplande aanleg van de westelijke randweg en de uit breiding van de speelterreinen van Vitesse'22. Als er geen nieuwe grond beschikbaar komt, zullen 23 tuinders gedu peerd worden. Inmiddels ontstaat er mede als gevolg van de nieuwbouw in Castricum een piek wat het aantal leden betreft; in drie jaar tijd steeg het van circa 100 naar 316 leden in 1977. Waar kunnen al deze tuinders terecht? De toenmalige wet houder Henk Wokke stelt voor een gebied in de nabijheid van het 'Krengenbos' als volkstuingrond te bestemmen. Het stuk 'Bij de bossen' dat wordt aangeboden, wordt door de vereniging niet aantrekkelijk ge vonden, want het is te ver weg. Een zoektocht heeft verder het complex 'Oude Haarlemmerweg' opgeleverd en nog later 'De Bloemen'. Maar zo eenvoudig als het hier staat, zo gemakkelijk is het niet gegaan.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 86