',*r in het 26e Jaarboek van Oud-Castricum. De aanvraag be helsde een garagebedrijf met service-station, alsmede twee bovenwoningen. Het te bebouwen oppervlak bedroeg niet minder dan 1000m2 en de bouwsom was ƒ100.000,- (zie voor een plattegrond de kadasterkaart van ca. 1970). De bouwvergunning werd op 13 februari 1959 verleend. Het garagebedrijf van Bal Lute kreeg vooral bekendheid door zijn specialisatie in het automerk Opel. Bal kwam te overlijden in 1976 en niet lang daarna ver dween het autobedrijf uit de Dorpsstraat, om te verhuizen naar de Stetweg. Verbiest, die reeds een dansschool exploiteerde in Alk maar, diende in 1982 een aanvraag in voor het verbouwen van het pand van Lute tot een dansinstituut, annex een winkel aan de straatzijde. Dit was een opmerkelijk plan, waarbij het naar voren uitgebouwde kantoor en het entree gedeelte van de garage zouden worden verbouwd tot de winkel en de achter gelegen ruime garage tot dansschool. De winkel zou geen onderdeel vormen van de dansschool, maar afzonderlijk worden verhuurd. Hierover was de ge meente aanvankelijk niet enthousiast. Een verdere uitbrei ding van het winkelarsenaal werd ongewenst geacht, want er zou sprake zijn van overbewinkeling in de dorpskom. Niettemin werd, na wat geharrewar en na advies van enige instanties, de (ver)bouwvergunning verleend. De winkel kreeg de meeste bekendheid als verkooppunt van Noordhollands Landschap, hoewel er ook andere za ken gevestigd zijn geweest, waaronder een schoenhandel en een kantoor van weekblad 'De Castricummer'. In 1987 werd dansschool Verbiest overgenomen door Luut Griffioen. Volgens Griffioen in een later krantenartikel: "Dat was een spannende tijd. De familie Verbiest had een bloeiend bedrijf opgebouwd en ik kreeg de kans dit voort te zetten. Het was een goede periode voor de danswereld. Bijna ieder kind ging in die jaren op dansles en we hebben heel wat jonge talenten mogen opleiden. In 2007 vierde Luut Griffioen het 20-jarig jubileum van zijn party- en danscentrum en nu, als we dit schrijven, be staat het nog steeds. Dorpsstraat 74 Het pand waarin dansschool Griffioen is gehuisvest, be slaat het laatste deel van het gebied van het oorspronke lijke Kerkzicht. Van oudsher bleef er een smalle onbe bouwde strook grond, gelegen tussen het hiervoor bespro ken pand en villa Zorgvlied (Dorpsstraat 76). Deze strook grond is oorspronkelijk een tuin en later in gebruik voor de bloementeelt. Omstreeks 1937 dreef de in 1901 in Amsterdam geboren Bernard Louman in zijn geboorteplaats een handel in ij zerwaren en kachels. Volgens een in Castricum nog woon achtige dochter liepen de zaken van haar vader daar niet zo goed en ging hij op zoek naar een geschikte plek voor de vestiging van een nieuw bedrijf. Die vond hij inder daad in het voornoemde stuk onbebouwde grond, dat hij aankocht. Hij was kennelijk nog bemiddeld genoeg om er een winkel annex woning op te laten bouwen, die hij op 8 januari 1938 in bedrijf nam. Aanvankelijk handelde Louman nog in ij zerwaren, maar al snel nam het assortiment toe met potten, pannen, tuingereedschap etc. Het werd een klein warenhuis of zoals een tijdgenoot het schetste: "een winkel vol gela den, je kon niet bedenken wat, teveel om op te noemen. Het in 1937 gebouwde winkelpand van Bernhard Louman, Dorpsstraat 74. De foto zou zijn gemaakt ter gelegenheid van de bruiloft van dochter Hendrika in 1964, vandaar het grote gezelschap voor de winkel en de speciale auto. 73 Bernhard Louman in zijn overvolle winkel.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 75