Rommel, geboren in 1817 in Castricum, die Kerkzicht met zijn echtgenote Anna Waagmeester, zijn kinderen en zijn moeder, de weduwe Johanna Rommel-Telvoren, bleef bewonen. Na het overlijden van Johannes in 1879 vond een verdeling plaats van de nalatenschap, waarbij Kerkzicht bewoond bleef door leden van de familie Rommel. De laatste bewo ner uit de familie, zoon Jacobus Rommel, werkzaam als bloemkweker en makelaar en ook de vader van kapitein Rommel, vertrok met zijn gezin in 1889 uit deze woning. In mei van dat jaar vestigde zich vanuit Haarlem in Kerk zicht de in 1861 in Amsterdam geboren bloemkweker Joseph Maria Goes met zijn echtgenote Maria Voorting, twee in Haarlem geboren dochters en zijn 74-jarige vader Nicolaas Goes. Hij wist zich al snel in Castricum te profi leren. Van 1893-1917 als raadslid en wethouder en ook als bestuurslid van de Castricummerpolder. Later, in de periode 1907-1913, was hij ook actief in de landelijke politiek, als lid van de Provinciale Staten voor de R.K. Partij. Alsof hij het nog niet druk genoeg had, nam hij in 1902 de leiding op zich van de plaatselijke brandweer. Dan was er ook nog zijn gezin, dat niet minder dan acht opgroeiende kinderen ging tellen. Zijn verknochtheid aan het roomse geloof wist hij over te dragen op zijn dochter Josephine, geboren in 1897, die als onderwijzeres deel uitmaakte van de Kern van de Graalbeweging en op twee van zijn zoons, Johannes en Nico laas, die zich op jeugdige leeftijd aange trokken voelden tot ontwikkelingswerk onder de lokale bevolking van Afrika. In april 1931 vertrok Johannes Goes, in middels 70 jaar oud, naar Leende. Het pand kwam nu in handen van het r.-k. patronaat. De Alkmaarsche Courant van 31 oktober 1931 meldde: "Het patronaatsbestuur heeft met medewerking van het r.k. kerkbestuur de hand weten te leggen op het grote herenhuis tegenover het raadhuis, dat nu is ingericht voor de roomse jeugd. Vrijdagavond Joseph Maria Goes (1861-1942). vonden de opening en inzegening plaats, nadat de laatste weken onder leiding van kapelaan De Boer hard was ge werkt de verschillende lokalen voor het doel geschikt te maken. In verband met de bouw van jeugdhuis 'De Kern' vertrok het jeugdwerk uit Kerkzicht en besloot de eigenaar tot sloop. Met de sloop van Kerkzicht en toebehoren kwam een vrij grote strook grond langs de Dorpsstraat beschik baar voor nieuwbouw. Een vergelijking van verschillende plattegronden maakt duidelijk dat het oorspronkelijke Kerkzichtcomplex zich ongeveer tot de huidige dans school Griffioen uitstrekte. Wat de geschiedenis van de latere bebouwing betreft vol gen we - zoals gebruikelijk in deze artikelenserie - de hui dige huisnummering. Dorpsstraat 64 (makelaardij Van Am sterdam) Op 6 december 1938 kreeg C. Flink, toen nog als aannemer gevestigd in Amster dam, vergunning voor de bouw van vier winkelhuizen met woongelegenheid, ge legen aan de Dorpsstraat op een gedeelte van het perceel dat braak lag na de sloop van Kerkzicht. De bouw van de vier aan- eengelegen winkelhuizen met bovenwo ningen kwam in 1939 gereed. Het eerste van de vier panden onder scheidt zich qua architectuur van de rest van de bebouwing en kan vrij karakte ristiek worden genoemd. Het was als winkelpand gunstig gelegen op de hoek Dorpsstraat - Torenstraat, met een groot etalage-oppervlak. Het eerste bedrijf dat zich hiertoe aangetrokken voelde was het Amsterdamse Wolhuis. Dit bedrijf was echter geen lang leven beschoren, want in 1943 moest het pand op last van de bezetter worden ontruimd. Er werden niet - zoals we voor veel andere panden in de Dorpsstraat hebben gezien - Duitse militairen ingekwartierd, maar het Kerkzicht in 1933. Toen in gebruik door het patronaatsbestuur. 68 Beeld uit 1975 met zicht op Dorpsstraat 64, gelegen op de hoek met de Torenstraat en deel uitmakend van het vier winkels omvattende winkelgebouw, dat in 1939 werd gesticht.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 70