Vanaf dat moment is deze baai onder de naam van Baai Castricum bekend. Op een iets nieuwere VOC-kaart, die de route van Arnold de Vlaming in 1651 aangeeft, is een inzetkaartje van dezelfde baai, 'Castercoms bay', op genomen met iets meer gedetailleerde gegevens over de diepten naar de an kerplaats toe en de drie rivieren die in de baai uitmonden. 7 r't corner De benaming kwam eerst alleen op de zeekaarten van de VOC voor, maar al gauw ook elders. De VOC probeerde wel het alleenrecht op de kaarten te houden, maar het illegaal kopiëren werd ook toen al toegepast. Nog geen 25 jaar na de reis van De Vries bleken ook de Engelsen al over een kopie te beschikken, in de verzameling kaar ten van Alexander Dalrymple, waar schijnlijk uit 1807, is een Engelse ko pie uit 1666 van de kaart opgenomen, zoals die door De Vries is getekend. Ook na de ondergang van de VOC tot ver in de 19e eeuw komt de naam Castricums-Baai in reisbeschrijvin gen van Nederlandse Gouverneurs Generaal en anderen en in atlassen voor. In stukken van het Nederlands bestuur uit de vorige eeuw komt de naam van de baai niet meer voor. Hij zal waarschijnlijk in de buurt van Kota Boena/Bunan gelegen hebben. Het fluitschip Castricum Het schip waarmee deze historische reis werd gemaakt, behoorde tot een konvooi van acht schepen dat op 12 januari 1639 van de rede van Texel naar de Oost vertrok voor rekening van de VOC. Het waren drie schepen van de Kamer Enkhuizen: de 'Frane- ker', de 'Hert' en de 'Leeuwarden' van respectievelijk 120, 200 en 550 ton. De vijf schepen van de Kamer Amsterdam hadden ongeveer dezelf de samenstelling: twee grote sche pen, de 'Amsterdam' en de 'Haarlem' van 550 en 500 ton, het jacht 'Lisse' van 120 ton en de fluitschepen 'Cas tricum' en 'Meerman' van elk 200 ton Dit is het eerste VOC-schip dat de naam 'Castricum draagt. In die tijd kwam het veelvuldig voor dat schepen die voeren voor rekening van de Kamer Amsterdam, wer den genoemd naar plaatsen uit de omgeving. Zo vinden we ook de schepen 'Gracht' (Graft), 'Heemskerk 'Lim- men' en 'Akersloot'. Een fluitschip of kortweg fluit is een driemaster met een peervorm, heeft een breed ruim en een ronde achtersteven. Het heeft een lengte van ongeveer 40 meter en een breedte van 5 meter. Het schip is een snelle zeiler, kan veel vracht vervoeren en is ook geschikt voor heel ondiep water. Het heeft daarnaast het voordeel dat er een vrij kleine beman ning nodig is. 65

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 67