Castricoms bay Het eerste schip 'Castricum' van de Kamer Amsterdam van de Verenigde Oostindische Compagnie heeft na zijn aankomst in Batavia in juni 1639 de naam Castri cum in twee opzichten een nieuwe plaats gegeven op de wereldkaart. De grote ontdekkingsreis van het fluitschip Castricum in 1643 heeft indirect geleid tot de vestiging van de naam 'Kaap Castricum' in de Koerillen. Tijdens de eerste etappe van die reis werd een baai aan de zuid kust van het noordoostelijke schiereiland van Celebes (nu Sulawesi) 'Castricoms bay' genoemd. Tocht naar Celebes Begin februari 1643 waren in Batavia de voorbereidingen voor een nieuwe expeditie naar het Noorden en Oosten van Japan gereed. Doel was om het gebied ten noorden van Ja pan te verkennen, de noordelijke doorvaart naar Amerika te vinden en definitief een antwoord te geven op de vraag of de veronderstelde Goud- en Zilvereilanden ten oosten van Japan werkelijk bestonden. De reis werd ondernomen met twee schepen, de fluit 'Castricum'en het jacht 'Breskens'. Commandeur was een man met jarenlange dienst in Oost- Azië en grote ervaring als schipper: Maerten Gerritsz de Vries uit Harlingen (1589-1646). Hij was al twintig jaar in Azië en daar opgeklommen van matroos tot schipper. Over al in de Aziatische wateren had hij gevaren en bovendien als landmeter, cartograaf op Taiwan gewerkt. Door de problemen die met de heersende oostenwinden werden ondervonden op de reis van 1639 naar de mythi sche Goud- en Zilvereilanden werd dit keer voor de route via Ternate gekozen langs de zuid- en oostkust van Cele bes. Tijdens de hele reis valt op hoe nauwgezet De Vries de gegeven richtlijnen van zijn opdrachtgevers volgde en in de praktijk bracht: hij moest alle landen, eilanden, hoeken, bochten, inwijkingen, baaien, rivieren, droogten, banken, zanden, reven, klippen en rotsen die hij op zijn ontdekkingsreis zou tegenkomen, zorgvuldig noteren, op welke hoogte en breedte ze lagen en hoe men de beste ankerplaatsen op redes en baaien kon herkennen ("Alle landen, eylanden, hoecken, bochten, inwycken, baeyen, rivieren, drooghten, bancken, sanden, reven, clippen et rotsen, die in dese ontdeckinge bejegenen en passeren suit, moeten Uedperfect carteren en beschryven ...sorgh- vuldigh noterende op wat hooghte ofte breedte ...op wat mercken men de beste anckerplaetsen in reden en baeyen vindt Over het eerste deel van de ontdekkingsreis van Batavia naar Ternate is geen geschreven verslag bewaard. Wel bewaard zijn de zeekaarten van nog niet goed in kaart gebrachte gebieden, getekend door de tekenaar die De Vries juist voor dit doel had meegekregen. In de 'Atlas van Isaak de Graaf' 1700) van alle vestigingen van de VOC, gedrukt voor de Heren Zeventien, staat de Nieuwe kaart van de straat Bonton en de oostkust van Celebes met haare eilanden etc.... Gedaen 'influytschip Castricum den 6 Maart 1643.Het bijzondere van deze kaart is dat De Vries aan een baai aan de zuidkust van het noordoostelijke schiereiland van Celebes de naam 'Castricoms bay' heeft gegeven. Hier was een geschikte ankerplaats en kon uit de drie rivieren, die in de baai uitmonden, vers drinkwater worden ingenomen. Op een inzetkaartje is de baai met de voor de scheepvaart belangrijke gegevens afgebeeld. Kaartje Nederlands Indië. De stippellijn geeft de route aan van Batavia naar Ternate. Daar waar de kust van het eiland Celebes wordt aangedaan, ligt baai Castricum. 64 Borneo <3» O C&-'

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 66