Twee tragische ongevallen in Bakkum Stilte heerst er op de in 1963 formeel gesloten be graafplaats op het terrein van het vroegere Provinci aal Ziekenhuis Duin en Bosch in Bakkum. Zachtjes ritselen de bladeren aan de bomen en er klinkt gezang van bosvogels. Het is alsof bij het betreden van de paden het knisperen van de schelpen al te veel geluid maakt. Welke voorbije levens gaan er schuil achter enige raadselachtige teksten op grijze en soms ver zakte grafstenen? Op de begraafplaats bevinden zich onder meer graven van mensen die in de geschiedenis van Duin en Bosch en de Castricumse gemeenschap een belangrijke functie hebben vervuld. Zo is het graf van Dr. Jacobi, de grondlegger en de eerste geneesheer-directeur van Duin en Bosch, nog al tijd aanwezig. Dat geldt ook voor het graf van Wilhelm E. van Keeken, destijds hoofd Economische Dienst van het ziekenhuis en medeoprichter van de Bakkumse ten nisclub. Ook liggen er jonge mensen begraven waarvan het over lijden diepe indruk heeft gemaakt op de plaatselijke be volking. Hiertoe behoren de twee volgende tragische on gevallen in Bakkum. De gesloten begraafplaats op het terrein van het vroegere Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch. De gebroeders Koeman Op het eerste grafveld, links van het toegangspad, bevindt zich een graf met twee achter elkaar geplaatste stenen. Het is het graf van Gerrit en Henk Koeman, kinderen van Vol- gert Koeman en Johanna Maria Blei. Volgert was verple- Volgert Koeman en Johanna Maria Blei met hun twee kinderen Gerrit en Henk. ger, die met zijn gezin nabij het ziekenhuis woonde in een van de zogenaamde 'broederwoningen'. Hun zoon Ger rit, geboren op 23 januari 1916, overleed op 12 december 1921 als gevolg van een infectieziekte. Op de slecht lees bare grafsteen staat: 'Hier rust onze lieve jongen Gerrit Koeman, Overl. 12 Dec. 1921Gerrit was nog geen 6 jaar oud. Zijn broer Henk kwam in 1929 op 12-jarige leeftijd op tragische wijze om het leven door een ongeval. Voor de aanleg van de Prof. Winklerlaan en de bouw van enkele woonhuizen tegenover de huidige Antoniusschool is een stuk duinterrein afgegraven. In dit voormalige stukje duin, nabij het huis van zijn ouders, had Henk in de herfstvakan tie met zijn vrienden een diepe kuil gegraven en deze af gedekt met boomstammetjes, takken, een oud vloerkleed en daar weer aarde bovenop. Het werd een onzichtbare hut, die ook de maanden daarna door de jongens werd be zocht. Toen Henk op een bepaald moment alleen in de kuil was, stortte deze in. De andere jongens konden met hun blote handen weinig beginnen en renden naar de ouder lijke woning van Henk om hulp te halen. Helaas duurde dit te lang. Na enige tijd werd de jongen levenloos uit het zand gehaald. Tiny van Vlaanderen-Boot (1925) kan zich het ongeval uit de verhalen van haar moeder nog goed herinneren: "Wij woonden destijds naast het gezin Koeman, omdat mijn vader ook verpleger was bij Duin en Bosch. Mijn broers Joop en Cor waren vrienden van Henk en hadden mee geholpen aan het maken van de hut. De jongens waren daar erg enthousiast over. Ze hadden er allerlei dingen in verborgen en brandden er kaarsen. Toen de kuil was ingestort, waren mijn vader en die van Henk met behulp van buren lange tijd bezig om het zand weg te krijgen. Henk was echter niet meer te redden. Het werd daarna een 61

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 63