De begrafenisstoet van burgemeester Lommen ter hoogte van het raadhuis in de Dorpsstraat. Rechts Huize Kerkzicht (zie deel 8 over de Dorpsstraat elders in dit jaarboek). hij die jarenlang gewerkt heeft aan het openbaar lagere onderwijsde burgemeester, niet aanwezig kon zijn. Het hoofd van de school, meester Zinkweg, bedankt de bur gemeester voor de verdediging van de belangen van het openbaar onderwijs! Na weer een ziekteperiode vertrekken de burgemeester en zijn vrouw in januari 1935 op medisch advies voor zes weken naar het zuiden van Frankrijk. Zijn krachten nemen steeds meer af. In juli 1936 opent hij nog met veel moeite de feestweek en in september is hij nog aanwezig op het kermisterrein. Het lukt hem tot eind september 's ochtends op het raadhuis te komen. Daarna is hij vanuit zijn huis nog bij de dage lijkse gang van zaken betrokken, totdat ook dat niet meer mogelijk is. Het overlijden van de burgemeester op 10 november 1936 wordt kenbaar gemaakt door het luiden van de klokken van de protestantse en de katholieke kerk. Lommen is maar 51 jaar oud geworden en evenals zijn beide ouders te jong overleden. 's Avonds is er een rouwbijeenkomst in het raadhuis. Loco-burgemeester Hemmer schetst de vele verdiensten van de burgemeester, waarbij hij diens hulpvaardigheid en toegankelijkheid roemt en ook de wijze waarop hij lei ding gaf aan vergaderingen. Het oudste raadslid, de heer Aukes, zegt dat de eretitel 'burgervader' de overledene 59 De tekening van het oude raadhuis van de kunstenaar Jan C. Bander (1885-1956) die de burgemeester als cadeau ontving bij zijn ambtsjubileum. Bij haar vertrek uit de gemeente schonk mevrouw Lommen de tekening aan gemeenteambtenaar Herman Koelman, die deze later overdroeg aan oud-gemeentesecretaris Fons Mok. De notitie overtuigt de gemeenteraad en in mei 1936 valt het besluit tot herinrichting, waarbij de woning ook bij het raadhuis wordt getrokken. In februari 1937 kan de eerste raadsvergadering in het gemoderniseerde gebouw worden gehouden. De Alkmaarsche Courant noteert: Het geheel is een smaakvolle vooruitgang op den oude toestand en het mag als een monument worden gezien voor den arbeid van burgemeester Lommen. Ruim 27 jaar (tot 1963) zou het hele gemeentelijk apparaat hier met kunst- en vlieg werk gehuisvest blijven. Boven de schouw in de raadzaal prijkt nog lang de lijf spreuk van de burgemeester: "Vraeg niet wat de Waereld seght - Doe wat edel is en reght Overlijden burgemeester De aanpak van het raadhuis is een van de laatste onder werpen die nog onder leiding van Lommen worden be handeld. De voltooiing van het werk heeft hij niet meer meegemaakt. Al jaren is bekend dat het niet goed gaat met zijn gezondheid. Hij is niet meer de energieke en veer krachtige man van voorheen. Hij moet steeds vaker ver stek laten gaan. Wethouder Hemmer neemt vaak voor hem waar, zoals bij de opening in 1933 van de nieuwe centiale openbare lagere school aan de Bakkummerstraat. Hem mer merkt in zijn speech op dat het hem spijt dat juist

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 61