voor elektriciteitszaken In 1921 treedt hij toe tot Provinciale Staten voor de R.-K. Staatspartij. Hij neemt de plaats in van een vertrekkend lid. In de Sta ten breekt Lommen tevergeefs een lans voor toekenning van subsidie aan een organisatie die de opleiding van gemeenteambtenaren ten doel heeft. Hij bedankt in 1922 voor een nieuwe zittingsperiode. Het politieke handwerk ligt hem waarschijnlijk niet. Zijn belangstelling gaat uit naar andere zaken. Hij heeft verschillende functies bin nen de sector gezondheidszorg. De historie van ziekte en dood, waar mee hij in zijn leven geconfronteerd is geweest, heeft er wellicht mee te maken. Hij is bestuurslid van de On derlinge Nationale R.-K. Verzeke ring voor de kosten van Ziekenhuis- verpleging en Operatie. Ook is hij voorzitter van een provinciaal fonds en van een plaatselijke organisatie op dat gebied. Daarnaast is hij voor zitter van de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis, waarvan de wijkverpleegsters ook voor de leden van het Witte Kruis werken. Hij is secretaris-penningmeester van de afdeling Noord- Holland van het Wit-Gele Kruis en enige tijd penning meester van de Koninklijke Bond voor het Reddingswe zen en Eerste hulp bij ongelukken 'Het Oranje-Kruis'. Als bevorderaar van het r.-k. charitatief werk is hem de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice toegekend. In 1934 treedt hij vanwege zijn slechte gezondheid af als secretaris van de Federatie van Wit-Gele Kruisverenigin gen. Bij die gelegenheid wordt hij tot erelid benoemd. Verder is hij de voorzitter van een 'Comité tot voorberei ding der wegenplannen Castricum-Den Helder', bestaan de uit vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten. Tenslotte is hij lid van de raad van toezicht van de stich ting Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken en van de Commissie van advies voor de exploitatie van het duin gebied. In laatstgenoemde commissie, die onder andere nauw betrokken is bij de aanleg van het duinmeer, heeft Jac.P. Thijsse ook zitting. Op plaatselijk niveau behoren de oprichting van de VVV, een Rode Kruis-afdeling en de Oranjevereniging tot zijn verdiensten. Koperen ambtsjubileum Op 1 februari 1931 is het 12!/2jaar geleden dat Lommen als burgemeester van Castricum werd geïnstalleerd; een jubile um waaraan veel aandacht wordt geschonken. De Alkmaar- sche Courant geeft uitgebreid verslag van de viering. Er is een optocht en overal in het dorp wordt gevlagd. Raads leden en ambtenaren ontvangen hem en zijn familie in de feestelijk versierde raadszaal. Loco-burgemeester Hem- mer en vele vertegenwoordigers van organisaties zwaaien 58 Rond het 121A-jarig ambtsjubileum werden allerlei feestelijkheden georganiseerd. De burgemeester met zijn echtgenote en zijn moeder worden op het bordes van het raadhuis verwelkomd. Mevrouw Lommen krijgt de bloemen. Rechts gemeentesecretaris Van Lunen. hem lof toe. Gemeentesecretaris Van Lunen bedankt hem voor het feit dat het gemeentepersoneel altijd op hem kan rekenen. Uit het dorp komen veel mensen hem feliciteren. De krant schrijft: "Naast de vooraanstaanden kwamen de eenvoudige menschen den burgemeester blijk geven van hunne belangstelling.Het bestuur van 'Castricum Voor uit' schenkt hem een pasteltekening van het raadhuis. Het feest zet zich tot in de avonduren voort, wanneer de beide fanfarekorpsen de burgemeester een serenade brengen. Dat zijn werk in de gemeente wordt gewaardeerd, heeft hij die dag zeker ervaren. Raadhuis Het aantal inwoners nadert in 1936 de 7000 en een gedeelte van het raadhuis, de vroegere onderwijzerswoning, is nog steeds in gebruik als woonruimte. Er is sprake van een be narde situatie, zoals blijkt uit een notitie van Lommen uit april 1936. De gemeenteontvanger, de ambtenaar belast met werklozenzorg en de gemeenteopzichter moeten op de raadzaal hun werk doen. Typerend voor de situatie waarin de gemeente zich in de dertiger jaren bevindt, schrijft hij: "Voor de werkloozenzorg lijkt het mij van veel belang dat deze taak van de secretarie wordt afgenomen. De toestand is nu zoo, dat in de ochtenduren, wanneer de werkloozen komen stempelen, de secretarie vrijwel ontoegankelijk is voor andere personen. De gang van de secretarie is gede gradeerd tot opslagplaats van de te verstrekken levensmid delen, wat eveneens een onhoudbare toestand is. "Zijn ei gen kamer achter in het raadhuis op de benedenverdieping, naast het 'cachot', kan hij soms met moeite bereiken.

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 60