Ten geleide Ook dit jaar is een grote verscheidenheid aan onderwerpen in het jaarboek opgenomen. Daarbij komt ook de vroegste historie aan bod en met name de archeologische vondst van het Victoria-beeldje uit het begin van onze jaartelling en een artikel over percelen land in Bakkum en Castricum die in de late middeleeuwen in het bezit waren van het Amsterdamse Karthuizerklooster. Er is ook een verhaal over de naamgeving in 1643 van baai Castricum op het eiland Celebes (Indonesië). Ruime aandacht deze keer voor het bestuur van de ge meente: een artikel over de gemeenteraad in de periode 1946 tot 1974, waarin zeven keer een nieuwe gemeente raad wordt gekozen en verschillende politieke groeperin gen komen en gaan en een beschrijving van het leven van burgemeester Lommen. Naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van de ama- teurtuindersvereniging hun meer recente geschiedenis met onder andere de voortdurende strijd van de vereniging met de gemeente voor het verkrijgen van tuingrond. In een nieuwe rubriek passeren de komende jaren de mid denstanders de revue. We starten met de bakkers, waarvan er een groot aantal in Castricum hun 'brood' verdiende. In vervolg van de serie artikelen over de Dorpsstraat is nu het gedeelte tussen Torenstraat en Korte Cieweg aan de beurt. Als Castricumse familie in dit jaarboek de familie De Vries. Hoewel je bij deze familienaam niet specifiek aan een Castricumse familie denkt - het is in Nederland een van de meest voorkomende familienamen - woont deze familie al vanaf 1778 in Castricum. Overige onderwerpen betreffen de stoomwasserij Blanka in het pand aan de Gas- straat, waarin sinds 1929 expeditiebedrijf Veldt is geves tigd en tragische ongevallen in Bakkum. Het jaarboek wordt afgesloten met de vaste rubrieken 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek over het afgelopen jaar. De redactie dankt Jan Buijsman voor het aangeven van taalkundige verbeteringen in de teksten, Folkert Bangma voor het verstrekken van genealogische gegevens, Thomas Heijjer voor het bewerken van de foto's en Henk Heideman voor het beschikbaar stellen van afbeeldingen uit zijn verzameling. Wij nodigen de lezer tenslotte graag uit om reacties en aanvullingen op de artikelen aan ons door te geven. Ook voor onderwerpen waaraan we in het volgende jaarboek aandacht schenken, zijn bijzondere herinneringen, gege vens, anekdotes en/of fotomateriaal welkom. Dit betreft onder andere de bioscoop het Corsotheater, het begraven in Castricum, jeugdherberg Koningsbosch, de melkboeren en de familie Hogenstijn. Het contactadres is Werkgroep Oud-Castricum, Gevers- weg lb, 1901 NW Castricum of per email: simon.zuur- bier@hetnet.nl, tel: 0251-671511. Wij danken verder allen die aan de totstandkoming van de 34e uitgave hebben bijgedragen. De redactie Hans Boot Ni ek Kaan Simon Zuurbier In het 8e deel over de Dorpsstraat wordt de villa Kerkzicht beschreven. Castricum 3 j)orpssiraat

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 5