spreidt. Hij pleit voor handhaving van de benoeming door de Kroon om de onafhanke lijkheid van de burgemeester als verdediger van het 'algemeen belang' te waarborgen. De gemeenteraad moet zich er wat hem betreft niet mee willen bemoeien. De Castricumse raadsleden bieden tot zijn ergernis weer werk en zien wel iets in meer invloed van de gemeenteraad. Tenslotte staakt hij zijn pogingen om de raad op andere gedachten te brengen. Zo'n 80 jaar na deze discussie hebben de ge meenteraden inderdaad een belangrijke rol bij burgemeestersbenoemingen gekregen. Lom men zal zich in zijn graf hebben omgedraaid. Uitbreiding De bouw van de ambtswoning aan de Stati onsweg in 1919 lijkt ook wel het startschot te zijn geweest voor een opleving van de gemeente. De woningbouwverenigingen bouwen aan de Bakkummerstraat en aan de Mient tientallen woningen. Aannemer Ger- rit Kabel bouwt de 4 witte villa's naast de ambtswoning aan de Stationsweg. Kapitein Rommel wordt de nieuwe buurman van de burgemeester. De burgemeester in zijn studeerkamer. Rechts op de kast staat een kopje met een tekst die verwijst naar de familie Spigt, de achternaam van de moeder van de burgemeester. De identificatie was mogelijk, omdat hetzelfde kopje 80 jaar later in bezit bleek te zijn van een kleindochter van Lommen's zuster Cornelia (Collectie Spaarnestadphoto). De noodzaak van meer regulering van de bouw dringt zich op. Tuinbouwgrond is goedkoop als gevolg van de depres sie en het aantal bouwaanvragen neemt toe. Lommen ziet in dat er geïnvesteerd moet worden in een uitbreidings plan. De provincie wordt om advies gevraagd over de ei sen waaraan het plan moet voldoen. Uit het rapport blijkt dat Castricum van belang kan worden als woonplaats van forensen. Het doorgaande verkeer zou het beste kunnen worden omgeleid door middel van een afsnijding 500 meter ten zuiden van de spoorwegovergang, die weer ten noorden van de r.-k. kerk op de rijksweg kan aansluiten. Geadviseerd wordt om een 'bekwaam deskundige aan te stel len, die dergelijke arbeid meer heeft verricht. Burgemeester en wethouders benoemen in maart 1928 de 25-jarige Jo de Casseres uit Beverwijk tot gemeentearchitect in tijdelijke dienst. Tot dan had hij dezelfde functie in de gemeente Wijk aan Zee en Duin. Hij onderhield contact met Lommen wat blijkt uit een zinsnede in een bewaard gebleven brief van hem, gedateerd 8 december 1927: "Waar u zich steeds zoo vriendelijk interesseerde voor mijn werk, zal het mij een bij zonder genoegen zijn U de plannen en bescheiden waaron der eenige ook voor Castricum zeer interessante) te tonen. hierdoor als het ware een muur opgetrokken wordt. Cas tricum dreigt een dood dorp te worden. Beter zou zijn het bestaande tracé tot aan de Burgemeester Mooijstraat te ver beteren. Dat zou het verkeer nog even in het dorp houden. Vervolgens zou in de bocht een doorbraak kunnen worden gemaakt in noordelijke richting. Voor de bestaande spoor wegovergang zou een tunnel een mooie oplossing zijn. Rijkswaterstaat en Provinciale Waterstaat zien niets in dat idee en de stedenbouwkundige kan door het meningsver schil niet verder met het uitbreidingsplan. Er zijn twee stromingen in het college in de kwestie van een oostelijke of een westelijke omleiding. Lommen wil dan nog geen partij kiezen, maar geeft tenslotte als zijn persoonlijke mening te kennen: "Waar niet te winnen valt is 't ijdel dat men strijdt.De meerderheid van de raad zet de strijd toch voort. Het is april 1931 als de minister eindelijk de knoop door hakt en kiest voor verbetering van de rijksweg door de bebouwde kom. Een besluit over een oostelijke omleiding wordt voorlopig uitgesteld. Lommen betreurt die keuze. Hij was ervan overtuigd dat verbetering van de Dorps straat nooit een voldoende oplossing kon zijn. De opstelling van het uitbreidingsplan neemt, tot irritatie van Lommen, nog jaren in beslag. Hij maakt de vaststel ling van het uitbreidingsplan in 1936 nog net mee. Korte tijd later zou hij overlijden. Ramp voor het dorp Al spoedig doet zich een groot probleem voor bij de opstel ling van het uitbreidingsplan. Ook Rijkswaterstaat voelt er voor om de rijksweg ten zuiden van het dorp in oostelijke richting om te leiden en bij de spoorlijn een viaduct te bou wen. Alle lichten springen op rood en de raad wijst erop dat Nevenfuncties Lommen Besturen zit de burgemeester in het bloed. Er zijn nog al wat organisaties waarin hij lange of korte tijd zitting neemt, zo als in het hoofdbestuur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. Hij is voorzitter van een provinciale commissie 57

Jaarboek Oud Castricum | 2011 | | pagina 59